Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Olga Krzyżanowska. Wicemarszałek Sejmu, senator, lekarka zmarła 22.06.2018 r. [archiwalne zdjęcia]

Barbara Szczepuła
Olga Krzyżanowska  (10 września 1929 - 22 czerwca 2018)
Olga Krzyżanowska (10 września 1929 - 22 czerwca 2018) Karolina Misztal
Zmarła Olga Krzyżanowska - gdańszczanka, lekarka, wicemarszałek Sejmu, senator, córka Aleksandra Wilka-Krzyżanowskiego, legendarnego dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Miała 88 lat.

O śmierci profesor Olgi Krzyżanowskiej poinformował m.in. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, na profilu społecznościowym.

Olgę Krzyżanowską wspomina nasza dziennikarka, Barbara Szczepuła:

Olga Krzyżanowska – kobieta wyjątkowa

Była wyjątkowa nie tylko dlatego, że piastowała funkcję wicemarszałka Sejmu kontraktowego, choć –podkreślmy - wtedy było to ważne funkcja. Ważna, bo zaczynała się transformacja ustrojowa, przechodziliśmy z komunizmu do demokracji a w takim dziejowym momencie zmiana prawa nie była wcale zadaniem ani prostym ani łatwym. Premier Mazowiecki mówił wtedy o Oldze Krzyżanowskiej: „Łączy takt ze stanowczością, zawsze wie co zrobić i powiedzieć, będzie dobrym duchem tego Sejmu”. I była. Niezwykle uprzejma ale zdecydowana, dawała posłom przykład kultury, nie tylko politycznej. Widząc poziom i postępowanie niektórych z nich zaproponowała utworzenie komisji etyki poselskiej.

Olga Krzyżanowska była – nie waham się tak powiedzieć - patriotką najwyższej próby, choć nie lubiła używać wielkich słów i podkreślać swoich zasług. W Sierpniu 1980 roku włączyła się w Solidarność, by walczyć o wolną Polskę. Działała w służbie zdrowia, z wykształcenia była lekarką i do sierpniowych strajków pracowała w przychodni stoczniowej. Propozycję kandydowania do Sejmu z listy Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie potraktowała jako wezwanie do służby.

Jej ojciec płk. Aleksander Krzyżanowski był komendantem Okręgu Wileńskiego AK, żołnierzem niezłomnym. Zmarł w stalinowskim więzieniu w 1951 r. Matka walczyła w Powstaniu. Ona sama w latach okupacji była harcerką Szarych Szeregów, otrzymała Krzyż Walecznych za udział w Powstaniu Warszawskim. Walkę o wolność miała w genach. Przytaczała słowa ojca, który powiedział jej przed aresztowaniem: "Pamiętaj, że Polska jest ważna, nie polityka, i cokolwiek by się w niej działo, to jest to twój kraj".

W III RP działała w Unii Demokratycznej, potem w Unii Wolności. W ostatnich latach brała udział w demonstracjach organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji. Mówiła mi: - Jestem po prostu obywatelką zaniepokojoną tym, co się dzieje w naszym kraju. Uważam że demokracja jest zagrożona, jeszcze nic złego się nie stało ale trzeba zawczasu bić na alarm.
Warto być przyzwoitym – przypominała cytując Władysława Bartoszewskiego.

Narzekamy dziś na elity polityczne, na brak wychowania i wykształcenia ich przedstawicieli, na brak odpowiedzialności i prostacki język. Tęsknimy za ludźmi dobrze wychowanymi, kulturalnymi, inteligentnymi, porządnymi, prawymi i po prostu sympatycznymi. Taka była Olga Krzyżanowska.

Olga Krzyżanowska
Olga Krzyżanowska Archiwum PP

Zobacz archiwalne zdjęcia profesor Olgi Krzyżanowskiej:

Czytaj również:

Olga Krzyżanowska [10.09.1929-22.06.2018]

Olga Krzyżanowska urodziła się 10 września 1929 r. W okresie II wojny światowej była harcerką Szarych Szeregów, odznaczona Krzyżem Walecznych. Skończyła medycynę na Akademii Medycznej w Gdańsku. Do 1989 roku pracowała jako lekarka w wielu lokalnych placówkach, m.in. szpitalu powiatowym w Pucku, szpitalu wojewódzkim w Gdańsku (obecnie Szpital im. M. Kopernika) i Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie GUMed). Do 1989 kierowała Wojewódzką Przychodnią Przemysłową w Gdańsku.

W 1980 wstąpiła do „Solidarności”, zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia.

Od 1989 do 2001 sprawowała mandat posłanki na Sejm z ramienia Komitetu Obywatelskiego, Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Była wicemarszałkiem Sejmu X i II kadencji, przewodniczyła Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich i Komisji Etyki Poselskiej, pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, reprezentowała Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w latach 1990–1993.

W 2001 z ramienia komitetu Blok Senat 2001 została wybrana na senatora V kadencji z okręgu gdańskiego, zasiadała w Komisji Emigracji i Polaków za Granicą oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Olga Krzyżanowska była członkinią rady Fundacji im. Stefana Batorego. W 2005 przystąpiła do Partii Demokratycznej – demokraci.pl. W 2005 została prezesem zarządu Stowarzyszenia Pamięci Narodowej.

Była znana z działalności na rzecz kobiet - była członkinią rady programowej Kongresu Kobiet, a od 2011 „ministrem zdrowia” w gabinecie cieni Kongresu Kobiet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki