Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana...

  Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena [zdjęcia]

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena [zdjęcia]
  1/11

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Mgr inż. Mariusz Szkoda z Politechniki Gdańskiej (ur. 1990) i mgr Piotr Zieliński z Uniwersytetu Gdańskiego (ur. 1991) zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena.
  W czwartek 8 lutego w Domu Uphagena obaj naukowcy odebrali atrakcyjne nagrody - po 7 tys. zł brutto każdy, dyplomy i statuetki. Tegorocznymi laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena zostali :mgr inż. Mariusz Szkoda z Politechniki Gdańskiej (ur. 1990) i mgr Piotr Zieliński z Uniwersytetu Gdańskiego (ur. 1991).
  Zobacz galerię
  Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców, nazywana do 2006 roku „młodymi heweliuszami”, przyznawana jest od 2003 roku.
  Jej laureatami zostają studenci i absolwenci gdańskich szkół i uczelni za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach: nauk ścisłych i przyrodniczych oraz nauk humanistycznych i społecznych. Kandydatury do nagrody składają do Biura Prezydenta ds. Kultury do 30 listopada każdego roku: rektorzy gdańskich uczelni, przewodniczący Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, członkowie Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, członkowie Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku oraz Prezydent Miasta Gdańska. Każdy z wnioskodawców może zgłosić najwyżej dwie kandydatury.

  Za co nagrody otrzymali tegoroczni laureaci?

  Mariusz Szkoda został wyróżniony „za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie nanotechnologii i odnawialnych źródeł energii”. Szkoda jest doktorantem Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Swoją pracę badawczą poświęca m.in. odnawialnym źródłom energii, a w konkretniej – metodzie otrzymywania fotoanod półprzewodnikowych o właściwościach elektrochemicznych i fotoelektrokatalitycznych umożliwiających zastosowanie w urządzeniach do konwersji i magazynowania energii. Innymi słowy, w czasach, w których konwencjonalne źródła energii się wyczerpują, Szkoda poszukuje metod przekształcenia energii słonecznej na energię chemiczną bądź elektryczną. Doktorant bada m.in. ditlenek tytanu, który – choć aktywny w świetle UV – pozostaje wciąż nieaktywny na gruncie pasma światła widzialnego. Dlatego też poszukuje się fotokatalizatora z zadowalającą fotokonwersją. Dotychczas laureat opublikował 24 artykuły zakwalifikowane do listy filadelfijskiej, 2 publikacje popularnonaukowe. Mimo młodego wieku, laureat już złożył 2 wnioski patentowe. A za swoje liczne wystąpienia na konferencjach krajowych i międzynarodowych otrzymał m.in. nagrodę The Best Student Presentation Award za najlepszą prezentację wyników podczas konferencji E-MRS 2015 – The European Materials Reasearch Society. Jest też wykonawcą projektu Sonata i kierownikiem projektu Preludium (oba organizowane przez Narodowe Centrum Nauki).

  Piotr Zieliński otrzymał nagrodę Uphagena za „wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad prawem medycznym i bioprawem, a w szczególności nad aspektami dotyczącymi poszanowania praw pacjenta”. Zieliński jest doktorantem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się przede wszystkim kwestiami styku prawa i medycyny, a zwłaszcza kontekstem praw pacjenta. W 2017 roku w swoich badaniach poruszył zagadnienia m.in. podstaw prawnych badań USG, pozycji ONZ w świetle współczesnych badań bioetycznych czy prawa pacjenta do informacji jako determinanta świadomej zgody. Zieliński zdobył w 2014 roku tytuł Najlepszego Studenta Województwa Pomorskiego i Laur Czerwonej Róży. W swoim dorobku ma 9 różnych stypendiów naukowych, nagród lub wyróżnień, 20 publikacji (w tym 7 publikacji naukowych). Uczestniczył w 46 konferencjach naukowych. Udziela się również aktywnie w wielu stowarzyszeniach, w tym European Association of Health Law w Edynburgu. Prowadził założoną przez siebie fundację „Walczmy Razem z Chorobą Nowotworową” oraz angażował się w wiele inicjatyw naukowych i społecznych na rzecz Gdańska i gdańszczan.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok  Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku  Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż  Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 Zagłosuj na faworytów

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2017 Zagłosuj na faworytów

  Matura 2018. Powtarzaj razem z nami!

  Matura 2018. Powtarzaj razem z nami!

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Nasza Historia - prenumerata cyfrowa z książką w prezencie [SPRAWDŹ]

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody