Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modlitewnik królowej Francji w zbiorach gdańskiej biblioteki [ZDJĘCIA]

MA
Polska Akademia Nauk - Biblioteka Gdanska wystawa dzieł nabytych przez bibliotekę w ostatnim czasie
Polska Akademia Nauk - Biblioteka Gdanska wystawa dzieł nabytych przez bibliotekę w ostatnim czasie Karolina Misztal
Na ten dzień miłośnicy antyków czekają cały rok. W PAN Bibliotece Gdańskiej otwarto wystawę pokazującą nowe nabytki do zbiorów specjalnych.

Anna Walczak, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych, ocenia, że miniony rok, gdy chodzi o liczbę i jakość pozyskanych obiektów, był dobry. Gdańskiej książnicy przybyło nie tylko unikatowych starodruków, map czy grafik, ale też powiększyła się kolekcja fotografii, pocztówek, medali i tak zwanych dokumentów życia społecznego, pod którym to pojęciem kryją się ulotki, ogłoszenia, rachunki, plakaty itp.

- Każdy nowy nabytek jest inwentaryzowany i odpowiednio opracowywany, a w razie potrzeby poddawany zabiegom konserwatorskim – podkreśla Anna Walczak.

Ogrom wykonywanej przez bibliotekarzy pracy (zazwyczaj niezauważanej i, niestety, też niedocenianej) oddają liczby. Dość powiedzieć, że tylko w ubiegłym roku do zbiorów specjalnych wpłynęło, bagatela, 17 738 obiektów! Pozyskano je dzięki staraniom własnym bibliotekarzy, zakupiono na aukcjach antykwarycznych lub pozyskano w darze.

Chociaż na ekspozycję trafiła ledwie cząstka zeszłorocznych nabytków, to jest ona na tyle wyborna, że wskazanie najciekawszego eksponatu jest niemożliwe. Na pewno warto zwrócić uwagę na modlitewnik zdobiony superekslibrisem Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV. Książka ta koresponduje z mową pogrzebową wygłoszoną na część zmarłej w 1768 r. królowej.

Z czasów nieco wcześniejszych, bo z roku 1700, pochodzi mapa Królestwa Polski, Księstwa Litwy, Wołynia, Podola i Ukrainy.

Z okresem międzywojennym wiążą się natomiast takie ciekawostki, jak menu obiadu pożegnalnego z rejsu na M/S Piłsudski z 1936 r. z przemówieniem kpt. Mamerta Stankiewicza, medal międzynarodowej wystawy filatelistycznej w Gdańsku z 1929 r. czy grafiki Bertholda Hellingratha, wielkiego piewcy Gdańska.

Marta Pawlik z Działu Fotografii zwraca z kolei uwagę na walory pozyskanych zdjęć, wśród których znalazło się nie tylko wiele gedaników, ale materiały dokumentujące życie w tak egzotycznych stronach, jak Kałmucja.

Wystawę nowych nabytków można oglądać do 18 marca 2016 r. w historycznym budynku PAN BG (ul. Wałowa 15). Ekspozycja jest dostępna w godzinach otwarcia placówki, tj. w poniedziałki, wtorki, i czwartki w godz. 9.00-19.00 oraz w środy i piątki od 9.00 do 15.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki