Jarosław Kaczyński do pokrzywdzonych ws. Amber Gold:...

  Jarosław Kaczyński do pokrzywdzonych ws. Amber Gold: "postulat powołania komisji jest słuszny"

  Szymon Zięba

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Ofiary Amber Gold prosiły polityków o interwencję, a specjalnie przygotowane listy, w których prosili o powołanie komisji śledczej skierowali m.in. do
  1/3
  przejdź do galerii

  Ofiary Amber Gold prosiły polityków o interwencję, a specjalnie przygotowane listy, w których prosili o powołanie komisji śledczej skierowali m.in. do premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
  ©Michał Dyjuk

  Premier Beata Szydło zapowiedziała, że zwróci się do Sejmu w sprawie powołania komisji śledczej w związku z aferą Amber Gold. Powołania takiej komisji chcieli też poszkodowani przez biznes Marcina P. Dotarliśmy do pisma z kwietnia 2016 roku, które podpisał Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Polityk zaznacza w nim, że postulat poszkodowanych w sprawie powołania komisji śledczej „jest słuszny”.
  - Prawo i Sprawiedliwość zawsze będzie stało po stronie Polaków i zawsze będzie stało po stronie polskiego państwa. I będziemy przede wszystkim stali po stronie tych, którzy są słabsi i potrzebują pomocy - mówiła w środę w Sejmie premier Szydło.

  Czytaj więcej na ten temat: Będzie komisja śledcza w sprawie afery Amber Gold?


  Na naszych łamach już na początku 2016 roku pisaliśmy, że ofiary piramidy finansowej prosiły polityków o interwencję i powołanie komisji śledczej w sprawie Amber Gold. Specjalnie przygotowane listy poszkodowani skierowali m.in. na biurka prezydenta Andrzeja Dudy, przewodniczącego klubu parlamentarnego PiS Ryszarda Terleckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło oraz wiceprezesa PiS i szefa resortu obrony Antoniego Macierewicza. Petycję z prośbą o powołanie komisji śledczej otrzymał także minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

  - Otrzymaliśmy w kwietniu list podpisany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego - opowiada o skutkach inicjatywy Jacek Kupiec, jeden z poszkodowanych w aferze.

  Dotarliśmy do korespondencji. Wynika z niej, że kwestia komisji śledczej w sprawie Amber Gold leżała w kręgu zainteresowań najwyższego szczebla partii rządzącej już kilka tygodni temu.

  „Postulat powołania komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia afery Amber Gold, który podnoszą państwo w piśmie z dnia 16 lutego 2016 roku jest słuszny i zapewniam państwa, że dołożę wszelkich starań, aby Sejm podjął w tej sprawie stosowną uchwałę” - czytamy między innymi w sygnowanym przez szefa Prawa i Sprawiedliwości piśmie, które datowano na 4 kwietnia tego roku.

  Zobacz list Jarosława Kaczyńskiego do poszkodowanych w aferze Amber Gold


  - Cieszy mnie deklaracja premier Beaty Szydło. Oczekuję, że praca komisji wprowadzi nowe wątki do dotychczasowych ustaleń prokuratury - podkreśla Jacek Kupiec. Zaznacza przy tym, że pokrzywdzeni w aferze Amber Gold na pewno mają świadomość tego, iż komisja „nie zwróci im pieniędzy”.

  - Ale oprócz odszkodowań, o które staramy się w powództwach cywilnych, bardzo chcielibyśmy, by komisja niejako pomogła prokuraturze i sądowi w ustaleniu winnych tej afery - kończy nasz rozmówca.

  Czytaj też: Komisja śledcza ws. Amber Gold. Neumann: Pierwszym świadkiem powinien być Gowin

  „Polityczne show” i proces z kłopotem  Tymczasem zdaniem mecenasa Janusza Kaczmarka, który od 2005 r. do 2007 r. pełnił funkcję prokuratora krajowego, a w 2007 roku zajmował stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji, większość komisji śledczych to „polityczne show”.

  - Może z kilkoma wyjątkami, z reguły jednak komisje śledcze sprowadzają się do politycznej przepychanki i braku jakichkolwiek skutków - mówi trójmiejski adwokat. Zdaniem mecenasa Kaczmarka, komisja śledcza w sprawie Amber Gold nie wniesie nic nowego do toczącego się już przed gdańskim Sądem Okręgowym procesu.

  - W społeczeństwie utrwaliło się przekonanie o mocy komisji śledczych. W sprawie afery Amber Gold komisja może przydać się tylko do poszerzenia zasobu informacji odbiorców, którzy będą obserwować publiczne przesłuchania wzywanych świadków. Nie sądzę jednak, by w jakikolwiek sposób zmieniło to pracę gdańskiego sądu czy podważyło ustalenia prokuratury.

  Kontrowersje wokół komisji śledczej, to jednak nie jedyny problem tej ogólnopolskiej afery finansowej. Proces w sprawie Amber Gold - nie bez powodu nazywany gigantem - w gdańskiej „okręgówce” toczy się od 21 marca tego roku. Zaczął się fałszywym alarmem bombowym i od tego czasu często trafia na „kłopoty logistyczne”. Na razie nic nie wskazuje na to, by sędzia Lidia Jedynak szybko wydała wyrok. Procesowy korowód bowiem nie może złapać właściwego rytmu. Wszystko to z powodu „spadających” z wokand raz po raz terminów rozpraw.

  To jednak nie wszystko. Od sędziego Tomasza Adamskiego, rzecznika sądu, usłyszeliśmy 9 maja, że przesłuchanych zostało... 14 świadków. Tym samym w obliczu kilkuset osób, których wysłuchać chciała prokuratura i tysięcy świadków, o których wnioskowała obrona, uzasadnione są obawy, że o procesie w sprawie Amber Gold będzie mówiło się latami - teraz być może nie tylko na sądowych, ale i sejmowych korytarzach.

  szymon.zieba@polskapress.pl

  Czytaj więcej na temat afery Amber Gold  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  WIADOMOŚĆ DLA POSZKODOWANYCH PRZEZ AMBER GOLD

  Jacek Kupiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wkrótce, od wybuchu „afery Amber Gold” upłyną już cztery lata. W tym czasie prokuratura „ustaliła”, że państwo P. z nikim nie współpracowali i nie posiadają żadnego majątku, zmieniająca się władza...rozwiń całość

  Wkrótce, od wybuchu „afery Amber Gold” upłyną już cztery lata. W tym czasie prokuratura „ustaliła”, że państwo P. z nikim nie współpracowali i nie posiadają żadnego majątku, zmieniająca się władza nadal nie doprowadziła do powołania sejmowej komisji śledczej w sprawie, a syndyk masy upadłości po Amber Gold – uporczywie „walczy” z nią (to znaczy z tą masą), w taki sposób, żeby walka ta trwała jak najdłużej, co wydaje się być jego priorytetem, w przeciwieństwie do chociażby tylko częściowego zaspokojenia wierzycieli.

  W tej sytuacji nie ulega żadnej wątpliwości, że jedyną możliwą drogę do uzyskania odszkodowania i odzyskania w ten sposób, utraconych pieniędzy – stanowi sądowe dochodzenie roszczeń w związku ze szkodą poniesioną na skutek aferry. Tylko dla własnego dobra warto sobie uzmysłowić, że liczenie na powstanie jakiejś innej podstawy do naprawienia zaistniałej szkody (na przykład ustawowej); podobnie jak doszukiwanie się szansy na uzyskanie odszkodowania w związku ze sprawą karną państwa P., czy oczekiwanie na satysfakcjonującą rekompensatę z masy upadłości – byłoby liczeniem na zdecydowanie więcej, niż cud.

  Przed Sądem Okręgowym w Warszawie realizowane są dwa cywilne powództwa o odszkodowanie w związku ze sprawą Amber Gold. W ujęciu chronologicznym, a więc w odniesieniu do daty złożenia pozwu, są to: powództwo przeciwko Bankowi Gospodarki Żywnościowej BNP Paribas SA (BGŻ SA), realizowane przez krakowską kancelarię MyLo „Pogoda, Gładki, Langier, Grzesiek” oraz powództwo przeciwko Skarbowi Państwa, realizowane przez warszawską kancelarię „Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy” (DTW). Na tę chwilę najważniejsze jest to, że oba powództwa zostały prawomocnie dopuszczone do rozpoznawania grupowego – co wbrew pozorom i wcześniejszym, złym doświadczeniom ze sprawami realizowanymi przez kancelarię „J. Chałas i Wspólnicy“, samo w sobie jest już sporym osiągnięciem. Oczywiście, do pełni sukcesu, a więc do uzyskania należnych odszkodowań – wiedzie jeszcze daleka droga, ale trzeba było zrobić ten najistotniejszy krok, ponieważ bez niego – dalsze, merytoryczne procedowania sądów – nie byłyby możliwe w ogóle.

  Wciąż można dołączyć do grup obu powództw zbiorowych – bez naturalnego ryzyka ich odrzucenia, jeszcze przed rozpoczęciem właściwego rozpoznawania roszczeń, które wzięli na siebie członkowie grup inicjatywnych, rozpoczynając te postępowania złożeniem stosownych pozwów (począwszy od stycznia 2014 r.). Niemniej, jest to już przysłowiowy, „ostatni gwizdek”, albowiem od ukazania się stosownych ogłoszeń sądowych – pozostaną już tylko dwa miesiące, w trakcie których kancelarie mają obowiązek dostarczenia uzupełnionych list. I to już zamknie ostatnią drogę do odszkodowania „za Amber Gold”. Następnej nie będzie.

  Wszelkich informacji w sprawie powództwa przeciwko BGŻ SA, można zasięgnąć pisząc na adres kancelarii MyLo: office@mylo.pl , albo telefonując: +48 12 681 64 08.

  Wszelkich informacji w sprawie powództwa przeciwko Skarbowi Państwa, można zasięgnąć pisząc na adres kancelarii DTW: dt@dt.com.pl lub na adres postępowania: pozewgrupowyambergold@dt.com.pl , albo telefonując: +48 22 840 95 00.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiadam

  Jacek Kupiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  panu Anonimowi, "gościowi", ale też proponuję wszystkim, tak łatwo krytykującym “ambergoldowiczów”, żeby przed potępianiem ich w czambuł i równie pospiesznym określaniem mianem „chytrych, ale za to...rozwiń całość

  panu Anonimowi, "gościowi", ale też proponuję wszystkim, tak łatwo krytykującym “ambergoldowiczów”, żeby przed potępianiem ich w czambuł i równie pospiesznym określaniem mianem „chytrych, ale za to bezmózgich moherów” – zajrzeć jednak do jakichś źródel, a może zasięgnąć też języka u osób, których wiedza w tym temacie jest pełniejsza. A więc, do rzeczy…

  Po pierwsze, większość standardowych lokat bankowych w latach 2010 – 2012, rzeczywiście była oprocentowana nisko, bo na poziomie 5,0% – 5,5%, ale dotyczy to większości tych lokat, a nie wszystkich. W związku z tym, podam inne przykłady z tego samego akresu: Meritum Bank – 8,5%, Idea Bank – 9,5%, Getin Bank – 10,2%, AW Gant – 11%, Open Finance – 14%. Ponadto, wszystkie banki oferowały wtedy, co najmniej kilkanaście różnych instrumentów (na przykład, tak zwane „lokaty strukturyzowane“), z kilkunastoprocentową stopą zysku od kapitału. Tak więc, oferta depozytów Amber Gold, ze swoim oprocentowaniem, począwszym od 6% w roku 2009, a skończywszy nawet na 14% w roku 2012 – wcale nie wyglądała jakoś szaleńczo. Po drugie, w Amber Gold nie zakładano żadnych „lokat bankowych” (bo spółka nie była bankiem), ale na podstawie stosownych umów inwestowano w różne kruszce – przede wszystkim w złoto, którego wartość rynkowa, pomiędzy rokiem 2009, a rokiem 2011 – wzrosła o ponad 50%. Wiadomo, że żadna hossa nie trwa wiecznie, ale w tym czasie dawało to znaczną rezerwę zysku dla depozytariusza i poczucie bezpieczeństwa deponentom. Po trzecie, depozyty były ubezpieczone (jednak, jak się ostatecznie okazało – marnie). Po czwarte, spółka gwarantowała umowami, że osoby powierzające jej swoje środki – nawet w przypadku zmiany koniunktury i spadku cen kruszców – nie tylko nie stracą kapitału, ale nie stracą też umówionych odsetek, bo to ona miała brać na siebie ryzyko związane z wahaniami kursów. Wreszcie, po piąte – same umowy depozytowe z Amber Gold – były (I sa nadal), absolutnie poprawne pod względem prawnym, co potwierdzają prawnicy, którzy mieli okazję zapoznać się z nimi.

  Proszę zatem, o nieco obiektywizmu nawet w pochopnych ocenach czyjejś „naiwności”, bo inaczej – jak mielibyśmy oceniać te 700 tys. osób, które beztrosko brały korzystnie oprocentowene kredyty, tyle że walutowane w CHF, i jakoś nie chciały przyjąć do wiadomości, ze kursy walut bywaja zmienne.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ja się zapytam

  naiwność czy pazerność (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  panie Kupiec jak to się dzieje, że pan i podobni panu idą do jakiegoś Amber Gold z pieniędzmi podczas gdy banki oferują niższe oprocentowanie. Zapytam się czy pan i inni sprawdzili czy lokaty są...rozwiń całość

  panie Kupiec jak to się dzieje, że pan i podobni panu idą do jakiegoś Amber Gold z pieniędzmi podczas gdy banki oferują niższe oprocentowanie. Zapytam się czy pan i inni sprawdzili czy lokaty są zabezpieczone? Cóż, działalność Bezpiecznej Kasy Oszczędnościowej niejakiego Grobelnego z początku lat 90. wielu Polaków niczego nie nauczyła.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Peło

  Roland (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Ryżego deportowac i przed Sądem postawic !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdaniem mecenasa Janusza Kaczmarka

  janysz22 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Otóż zdanie mec. Janusza Kaczmarka jest w przypadku Amber Gold jak najbardziej przychylne dla gdańskiego środowiska prawniczego , bowiem sam pan mecenas wywodzi sie z tego środowiska. Z oczywistego...rozwiń całość

  Otóż zdanie mec. Janusza Kaczmarka jest w przypadku Amber Gold jak najbardziej przychylne dla gdańskiego środowiska prawniczego , bowiem sam pan mecenas wywodzi sie z tego środowiska. Z oczywistego powodu jego zdanie nie będzie obiektywnym. Z zaciekawieniem wysłucham więc w czasie przesłuchań przez Komisję Śledczą jak to się stało , że 27- letni recydywista odbywający karę więzienia w ośrodku wczasowym został zarejestrowany na szefa spółki prowadzącej handel złotem? Jak to się stało ,że sędzina KRS zarejestrowała spółkę z kapitałem zakładowym 50 mln zł. Skąd bezdomny otrzymał taką sumę ? Jak to się stało , że głośna w całym kraju firma Amber Gold mogła działać bez żadnej kontroli KNF , oraz nie płaciła podatków ? Jak mógł recydywista zarejestrować linię lotniczą ? Dlaczego nie było reakcji ze strony Min Fin i Min Skarbu ? Dlaczego nie zadziałał Premier Tusk z chwilą otrzymania informacji i nie podjął czynności przerwania, tylko polecił przerwać współpracę swojemu synowi ? Może pan mecenas nie wypowiadać się w tej sprawie ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amber Gold pralnia pieniedzy !

  zloto (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  POlitycy wplywow III RP wiedzieli co to za towarzystwo ale pozwolili na dzialanosc Amber Gold i prali swoje pieniadze...........

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co to jest

  widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  A kto zmuszał ,żeby składać swoje oszczędności w tym towarzystwie ? Kto ?
  Komisja to jakieś żarty .


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  banki???

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Banki? Wolne żarty he he Reklamowano nisko oprocentowane kredyty "pseudofrankowe!" Po prostu ludzie zostali perfidnie wrobieni, tak jak wielu wielu przez finansjerę. A Państwo było bierne. i za to...rozwiń całość

  Banki? Wolne żarty he he Reklamowano nisko oprocentowane kredyty "pseudofrankowe!" Po prostu ludzie zostali perfidnie wrobieni, tak jak wielu wielu przez finansjerę. A Państwo było bierne. i za to Trybunał Stanu!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  HIPOKRATES POMORZA 2018 Zagłosuj na pracowników roku w służbie zdrowia

  HIPOKRATES POMORZA 2018 Zagłosuj na pracowników roku w służbie zdrowia

  Matura 2018. Powtarzaj razem z nami!

  Matura 2018. Powtarzaj razem z nami!

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody