Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdański ślad w rodzinnej historii J.R.R. Tolkiena

MA
facebook J.R.R. Tolkien/ filmweb
Wiele wskazuje na to, że korzenie autora „Hobbita” sięgają Gdańska! Do takich wniosków doszedł tolkienoznawca Ryszard „Galadhorn” Derdziński.

Tolkien i jego twórczość fascynują Derdzińskiego od lat i to na tyle, że postanowił zbadać pochodzenie pisarza. Genealogiczne śledztwo doprowadziło do wniosku, że Tolkienowie zanim przybyli do Anglii byli mieszkańcami Gdańska. O ile jest to niewątpliwie ciekawostka rodzinna, to fakt kontaktów między Wyspami a największym miastem I Rzeczypospolitej zaskoczeniem już nie jest. W czasach nowożytnych relacje dwustronne były bowiem bardzo intensywne.

Według ustaleń Derdzińskiego, krewnym J.R.R. Tolkiena, który urodził się jeszcze w Gdańsku był Daniel Gottlieb Tolkien. Przyszedł on na świat w roku 1747, zmarł zaś w Londynie 66 lat później. Niewykluczone, że nad Motława urodził się też jego brat, a zarazem prapradziadek pisarza, John Benjamin Tolkien (1753-1819).
- Ojciec Daniela i Johna nie mieszkał chyba w Anglii, skoro nie zachowały się żadne zapisy na jego temat - spekuluje Ryszard Derdziński.
**

Tolkien to pisarz wojenny. "Hobbit" może być przewodnikiem po naszym zwaśnionym świecie

**

7 kwietnia 1782 r. Daniel Gottlieb Tolkien, współwłaściciel firmy produkującej zegary, ożenił się z Ann Austen, która była świadkiem na ślubie jego brata, Johna, w kościele St Sepulchre w londyńskim Holborn.
- Pierwsi angielscy Tolkienowie z tej linii byli nonkonformistami religijnymi z Kościoła Wesleyańskiego - uważa badacz. - Ich parafią był kościół St Sepulchre w Londynie. Można te informacje zestawić z legendą rodzinną Tolkienów, która została opisana w biografii Profesora. Jej autor, Humphrey Carpenter, stwierdził, że: „Wśród Tolkienów krążyły różne opinie na temat przyczyn i czasu przybycia ich przodków do Anglii. Jedna z najbardziej prozaicznych głosiła, że nastąpiło to w 1756, kiedy Tolkienowie uciekli przed inwazją pruską z Saksonii, gdzie mieli swoje majątki.

Ryszard Derdziński
zauważa, że w tej opowieści są pewne nieścisłości, które jednak można wyjaśnić.
„Daniel i Johann (John) urodzili się w Prusach Królewskich w czasach unii personalnej polsko-saskiej (1697-1763, z przerwą w l. 1706-1709), za panowania Augusta III. Być może uciekli do Anglii statkiem z Gdańska. Inwazja pruska to I rozbiór Polski w 1772, gdy Prusy zabierają Rzeczypospolitej Prusy Królewskie (ale bez Gdańska i Torunia)” - opisuje Derdziński, wedle którego pasuje to też do dygresji Tolkiena z jego pracy „Angielski i walijski” w „Potworach i krytykach”: „Nie jestem Niemcem, choć moje nazwisko jest niemieckie (…) a po dwustu latach »krew« pochodząca z Saksonii i Polski jest prawdopodobnie pomijalnym składnikiem fizycznym”.
Wraz z emigracją Daniela i Johna nazwisko Tolkien w Gdańsku nie zaginęło. W dokumentach odnotowywany jest m.in. antykwariusz Christian Tolkien, prowadzący firmę przy dzisiejszej ulicy Tandeta (1808 r.), a następnie przy Teatralnej (1817).

Ryszard Derdziński nie zamierza poprzestawać na dotychczasowych ustaleniach i dalej podąża gdańskim śladem Tolkienów. Wyniki tych dociekań można śledzić na blogu: tolkniety.blogspot.com, z którego też pochodzą cytaty.

John Ronald Reuel Tolkien, bardziej znany jako J.R.R. Tolkien, (1892-1973), brytyjski pisarz, literaturoznawca i filolog klasyczny. Popularność przyniosły mu powieści, których akcja rozgrywa się w wymyślonym świecie Śródziemia. Do najbardziej znanych utworów należy „Hobbit, czyli tam i z powrotem” oraz „Władca Pierścieni”, które z powodzeniem zostały przeniesione na wielki ekran.

telemagazyn.pl/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki