Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk w Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców - ICORN

Tomasz Rozwadowski
Czwartkowa konferencja w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Na zdjęciu, od lewej: dyrektor galerii Piotr Stasiowski, prezes sieci ICORN Helge Lunde i prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz.
Czwartkowa konferencja w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. Na zdjęciu, od lewej: dyrektor galerii Piotr Stasiowski, prezes sieci ICORN Helge Lunde i prezydenta Gdańska Paweł Adamowicz. mat. prasowe ICORN/www.icorn.org
W środę wieczorem podczas festiwalu Solidarity of Arts w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku zostanie podpisana umowa w sprawie przystąpienia Gdańska do międzynarodowej sieci ICORN. International Cities of Refuge Network (Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia) to stowarzyszenie miast z całego świata, które angażują się w obronę wolności słowa i pisarzy prześladowanych z powodów politycznych.

Organizacja powstała w 2005 r. w Norwegii i od tego czasu przystąpiło do niego ok. 60 miast, głównie europejskich, ale także w Amerykach Płn. i Płd. Gdańsk będzie trzecim polskim miastem w ICORN, po Krakowie i Wrocławiu.

ICORN – International Cities of Refuge Network to sieć skupiająca miasta i regiony oferujące schronienie prześladowanym artystom związanym z twórczością literacką, m.in. pisarzom, poetom, ilustratorom, dziennikarzom i redaktorom. W myśl słów zamordowanej w 2006 roku w Moskwie niezależnej dziennikarki Anny Politkowskiej: Przeżyjemy mimo wielkich trudności, a czasem nie przeżyjemy (We survive under great difficulties. And sometimes we do not survive)

Miasta należące do ICORN zapraszają prześladowanych pisarzy, artystów, dziennikarzy i naukowców i zapewniają im bezpieczne schronienie i warunki do pracy zawodowej na okres od kilku miesięcy do dwóch lat. Koordynatorem pobytu pierwszego zaproszonego artysty w Gdańsku jest Gdańska Galeria Miejska. Do Gdańska zaproszony rezydent przyjedzie na rok, a w ramach wsparcia otrzyma pomoc w organizacji przyjazdu, zakwaterowanie oraz miesięczne wsparcie finansowe. Rezydent będzie brał udział w wydarzeniach literackich i artystycznych w Gdańsku prezentując swój dorobek twórczy. Pobyt rozpocznie się prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Zapytany o to, czy zaproszony twórca będący imigrantem politycznym może czuć się bezpiecznie w Polsce niechętnej uchodźcom Helge Lunde, prezes sieci ICORN odpowiedział:

- Program ICORN opiera się na współpracy z miastami, a nie z rządami poszczególnych państw. W USA rośnie liczba tzw. "sanctuary cities", czyli miast, które oferują bezpieczne schronienie uchodźcom, mimo wrogiej imigracji retoryki prezydenta Trumpa. Pokazywanie, że można pomagać i że pomoc jest naszym moralnym obowiązkiem, może wpływać na zmianę polityki rządów centralnych niechętnych uchodźcom.

Jak dotąd z programu skorzystało ok 130 twórców, w tym tak znani jak laureatka literackiej nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, czy Lawon Barszczewski, były przewodniczący białoruskiego PEN Clubu.

Zobacz także: Literacki Sopot 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki