Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego na gdańskim Srebrzysku. Protest rodziny i przyjaciół Arama przed bramą cmentarza [zdjęcia]

Dorota Abramowicz/mk
Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego w Gdańsku[14.05.2018]. Przed cmentarzem na Srebrzysku zebrali się rodzina i przyjaciele Arama, osoby protestujące przeciw otwieraniu grobów. Nekropolia jest otoczona kordonem policji i żandarmerii wojskowej
Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego w Gdańsku[14.05.2018]. Przed cmentarzem na Srebrzysku zebrali się rodzina i przyjaciele Arama, osoby protestujące przeciw otwieraniu grobów. Nekropolia jest otoczona kordonem policji i żandarmerii wojskowej
W poniedziałek, 14.05.2018 na godzinę 19 zaplanowano ekshumację szczątków Arkadiusza Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Rodzina i przyjaciele "Arama" zebrali się przed bramą cmentarza na gdańskim Srebrzysku w proteście przeciw - ich zdaniem - profanowaniu grobu zmarłego polityka.

Aktualizacja godz. 21
O zmroku cmentarz na Srebrzysku został zamknięty. Zebrani opuścili teren przed nekropolią.

Aktualizacja godz. 19.25
Przed bramą cmentarza na Srebrzysku są m.in. żona Arkadiusza Rybickiego, Małgorzata Rybicka z synem oraz brat - Sławomir Rybicki. Modlą się wraz z przyjaciółmi.

Są też przedstawiciele KOD-u. Przynieśli ze sobą biało-czerwoną flagę, którą rozłożyli przed wjazdem na cmentarz.

Wśród zebranych są prezydenci: Gdańska, Paweł Adamowicz oraz Sopotu, Jacek Karnowski.

Cmentarz jest otoczony kordonem policji i żandarmerii wojskowej.

Aktualizacja godz. 18.30

- Tak jest w tej chwili przed ekshumacją ś.p Arama Rybickiego na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku - napisał przed chwilą na swoim facebookowym profilu Radomir Szumełda, przewodniczący pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji. - Cztery autokary Żandarmerii Wojskowej, niezliczona ilość radiowozów i policjantów. Na drodze rozłożyliśmy flagę biało-czerwoną. Polska A. D. 2018.

Aktualizacja godz. 15.30
Policja od godzin południowych blokuje dostęp do parkingów przy cmentarza na gdańskim Srebrzysku.

- Zostałem poproszony przez 98-letnią babcię, która chciała odwiedzić miejsce pochówku bliskiej jej osoby, o przywiezienie jej na cmentarz - mówi wzburzony nasz czytelnik, pan Maciej. - Niestety, na miejscu okazało się, że parkingi przy cmentarzu zostały ogrodzone przez policjantów. Nie mogłem zaparkować, by wysadzić tak sędziwą osobę pod bramą. Od policjanta usłyszałem, że wielogodzinne blokowanie osobom prywatnym dostępu do grobów rodzinnych jest związane z planowaną na godzinę 19 ekshumacją Arkadiusza Rybickiego. Czy to powód, by tak traktować starszych ludzi? - pyta czytelnik.

Parking przed cmentarzem na Srebrzysku był zamknięty już kilka godzin przed planowaną ekshumacją
Parking przed cmentarzem na Srebrzysku był zamknięty już kilka godzin przed planowaną ekshumacją Internauta pan Maciej

Przypomnijmy. Mimo apeli rodziny i podpisanego przez ponad tysiąc osób protestu wysłanego do premiera i prokuratora generalnego - ministra sprawiedliwości, prokuratura zdecydowała o ekshumacji Arkadiusza Rybickiego. Termin wyznaczono na godzinę 19, w poniedziałek, 14 maja 2018 r.

Czytaj więcej na ten temat: Senator Sławomir Rybicki złożył oświadczenie adresowane do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Zbigniewa Ziobry ws. ekshumacji brata, Arkadiusza Rybickiego

Bliscy Arkadiusza Rybickiego od momentu decyzji prokuratury, nakazującej ekshumację wszystkich ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu, walczą o pozostawienie w spokoju szczątków byłego posła PO. Jeszcze w 2016 roku napisali list otwarty do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego w Gdańsku[14.05.2018]. Przed cmentarzem na Srebrzysku zebrali się rodzina i przyjaciele Arama, osoby protestujące przeciw otwieraniu grobów. Nekropolia jest otoczona kordonem policji i żandarmerii wojskowej

Ekshumacja Arkadiusza Rybickiego na gdańskim Srebrzysku. Pro...

- Głos rodzin, które sprzeciwiają się ekshumacjom, od początku był i jest dalej lekceważony przez prokuraturę - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckiem" Małgorzata Rybicka, żona Arkadiusza Rybickiego. - Napisałam list otwarty do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry z apelem, by wstrzymał ekshumacje. Po pierwsze dlatego, że raport komisji Millera wyjaśnił, moim zdaniem, przyczyny katastrofy, a po drugie: część rodzin zgodziła się na ekshumacje, więc jeśli ktoś koniecznie chce, może w trumnach ich bliskich szukać dowodów na zamach. Nie ma potrzeby badania wszystkich zwłok. Zdaję sobie sprawę, że to była straszna katastrofa, ciała były zmiażdżone i w trumnie mogą się znajdować szczątki innych osób. Dziś to już nie ma znaczenia. Wydobywanie ciała z grobu bez rzeczywistej potrzeby i bez zgody bliskich uważam za zbezczeszczenie. Swój sprzeciw wyraziłam kilkakrotnie. Bardzo żałuję, że nie zdecydowaliśmy się na skremowanie ciała Arama…

Przeczytaj całą rozmowę Barbary Szczepuły z Małgorzatą Rybicką >>>

Po jednym z zażaleń, sąd zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z zapytaniem, czy konstyutucyjne jest odebranie prawa rodzinom składania zażalenia na decyzję prokuratury o ekshumacji. Trybunał Konstytucyjny nie znalazł jeszcze czasu na rozpatrzenie tej sprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki