Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa spalarni śmieci w Szadółkach coraz bliżej

Ewelina Oleksy
Tomasz Bołt
Kto wybuduje spalarnię śmieci w Szadółkach, która ma znacząco ograniczyć uciążliwości zapachowe gdańskiego składowiska odpadów? Decyzja w tej sprawie zapadnie już w przyszłym roku. A warunki ostatecznego przetargu znane będą jeszcze w tym.

Niedawno zakończyła się bowiem trzecia i ostatnia tura dialogu konkurencyjnego z potencjalnymi inwestorami. Zakład Utylizacyjny prowadził konsultacje w tej sprawie od grudnia ubiegłego roku. Odpowiedziano w tym czasie na setki pytań.- Była to żmudna praca, która weryfikowała wszelkie założenia dla projektu od ekonomicznych przez prawne, środowiskowe po technologiczne czy nawet logistyczne- mówi Wojciech Głuszczak, prezes ZUT. - Dość powiedzieć, że na spotkaniach z oferentami spędziliśmy ok. 150 godzin. Dialog prowadził uczestników do wykrystalizowania tych założeń, aby oferenci otrzymali niezbędną wiedzę do przedłożenia ostatecznych ofert, a zamawiający mógł stawiać maksymalnie korzystne dla siebie oczekiwania i zarazem realne do spełnienia, np. w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska - tłumaczy.

Gdańszczanie chcą spalarni śmieci?

Szacunkowy koszt budowy spalarni to 400 - 500 mln zł. Inwestycja ma być gotowa do 2020 r. Mimo, że będą z niej korzystać zakłady odbierające śmieci z części województwa pomorskiego, nie dołożą one bezpośrednio do jego budowy. Inwestorem będzie Gdańsk i to Gdańsk poprzez spółkę celową zamierza ubiegać się o unijne dofinansowanie projektu.

Spalarnia w Szadółkach ma być obiektem średniej wielkości w skali kraju. Największą spalarnię pod względem mocy przerobowych ma Kraków- 220 tys. ton, najmniejszą Konin- ok. 100 tys. ton.- W tej w Gdańsku, wedle naszej aktualnej wiedzy, planowane jest przekształcanie ok. 160 tys. ton odpadów rocznie. Ostateczna przepustowość ma być jednak określona we właśnie przygotowywanej ostatecznej specyfikacji przetargowej, którą ogłosimy pod koniec roku - wskazuje Wojciech Głuszczak.

Na Pomorzu jest w sumie 10 zakładów zagospodarowania odpadów. Do Gdańskiej spalarni surowce oddawać mają dwa lub trzy z nich- to jest właśnie teraz na etapie rozstrzygnięć. Wybrany wykonawca nie tylko zaprojektuje i wybuduje spalarnię, ale i będzie jej operatorem przez 25 lat. - Zakład Utylizacyjny intensywnie pracuje już nad ostateczną specyfikacją przetargu na zaprojektowanie, budowę i eksploatację spalarni. Powinna być ona ogłoszona do końca bieżącego roku i na jej podstawie koncerny złożą wiążące oferty. Wybór wykonawcy powinien zapaść najdalej w III kwartale 2017 r. Również w przyszłym roku rozstrzygnie się temat dotacji unijnej oraz pożyczki z NFOŚiGW czyli dwóch filarów finansowania tej inwestycji-informuje Cyprian Maciejewski, rzecznik ZUT. I wskazuje, że dalszy tok wydarzeń zależny będzie od tego czy oferenci po wyborze będą się odwoływać do Krajowej Izby Odwoławczej i jak długo - ewentualnie - przyjdzie poczekać na rozstrzygnięcia. - Niemniej, termin wybudowania spalarni pozostaje bez zmian -powstanie do końca 2020 roku- mówi Maciejewski.

Spalarnia śmieci w Szadółkach receptą na fetor? Są chętni do jej budowy

Spalarnia to element większego programu inwestycyjnego, który ma doprowadzić do odczuwalnego zmniejszenia uciążliwości zapachowych, jakie teraz uprzykrzają życie nie tylko mieszkańcom najbliższych okolic składowiska.

Od czasu lipcowej ulewy nie było praktycznie tygodnia, by do naszej redakcji nie wpływały skargi na to, że fetor unoszący się znad Szadółek jest nie do zniesienia. ZUT uzyskał już decyzję środowiskową dla projektu budowy nowej, hermetycznej kompostowni. Dzięki temu proces kompostowania nie będzie już zależny od pogody. Nie powtórzy się więc sytuacja z lipca, gdy tony odpadów wsiąknęły deszczówkę jak gigantyczna gąbką. Co później, gdy woda odparowywała, czuć było w całym Gdańsku i okolicach. - Wyłoniliśmy również spośród kilkunastu firm wykonawcę pełnej dokumentacji przedinwestycyjnej, który otrzymał czas do lutego. Równolegle prowadzimy badania geotechniczne na placu dojrzewania kompostu, na miejscu którego ma stanąć hala - mówi Głuszczak. Nowa kompostownia ma być oddana do użytku w trzecim kwartale 2018 r. Główne źródło odorów, czyli plac dojrzewania kompostu ma zostać zlikwidowany wcześniej, bo w trzecim kwartale 2017 r. Zdaniem przedstawicieli spółki będzie to „przełomowa zmiana”, która znacząco poprawi sytuację mieszkańców bliskiej okolicy Zakładu. W sumie na inwestycje „antyodorowe” ZUT w latach 2017-2018 wyda ok. 25 mln zł.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki