Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie SP 6 znów w gronie najlepszych! Planeta Energii kolejny raz zawita do Kwidzyna

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
fot. Planeta Energii
Uczniowie z klasy III A ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Władysława Gębika w Kwidzynie, dołączyli do grona laureatów kolejnej edycji konkursu Planeta Energii. W nagrodę, kolejny już raz za sprawą Zofii Cieślakowskiej i ich podopiecznych, Kwidzyn odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki.

Powołanie elektrycznych patroli, stworzenie zasad prawidłowego zachowania mieszkańca Ziemi, przygotowanie słuchowiska pt. „Planeta z Energią” czy zaprojektowanie i wykonanie znaczków odblaskowych dla pieszych i czworonożnych przyjaciół – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez najmłodszych z Kwidzyna podczas Planety Energii, konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.

W jego ramach, dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych. Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków. Dzięki Planecie Energii wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki przygotowane pod okiem dr. Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii”, fizyka, popularyzatora nauki oraz gospodarza programu „Sonda 2” emitowanego w TVP 2 - odbyło 100 wizyt w całej Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Planeta Energii w Kwidzynie. Zajrzyjcie do energetycznego miasteczka!

Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy z Kwidzyna podeszli twórczo i nowocześnie, realizując pomysły wysoko ocenione przez jury pod przewodnictwem dr. Tomasza Rożka, wyróżniające się pośród ponad 400 zgłoszeń.

Dzięki temu Kwidzyn, w którym zachowano kompleks zabudowań najstarszego w Prusach Zachodnich młyna parowego, znalazł się na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki Planeta Energi”. Dodatkowo zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych.

- Z moimi uczniami po raz trzeci wylądowałam na Planecie Energii. Kolejny raz, z równie dużą niecierpliwością, czekaliśmy na wyniki, a radość z nich była trzy razy większa od tej z pierwszej edycji - mów pani Zofia Cieślakowska, nauczycielka klasy III A ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. dr. Władysława Gębika w Kwidzynie. - Projekt „Planeta Energii” to jedyny w swoim rodzaju konkurs. Uczniowie realizując poszczególne zadania najpierw wykonują doświadczenia, a następnie wyciągają wnioski. To niezwykła przygoda dla dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli. Konkurs to także pole do popisu pod względem kreatywności najmłodszych i ich opiekunów.

Założenia projektu Planeta Energii uwzględniają istotną rolę zabawy w procesie rozwoju i edukacji najmłodszych dzieci. Ale program Grupy Energa to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim zdobywanie bezcennej wiedzy, wpisujące się w konfucjańskie motto „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

SPRAWDŹ TAKŻE: Planeta Energii w Kwidzynie przyciągnęła prawdziwe tłumy! [ZDJĘCIA]

- Temat energii elektrycznej jest dość trudny, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które w szkole rzadko mają okazję przyjrzeć się mu bliżej. Zajęcia o prądzie, szczególnie w popularnonaukowej formie, są dla najmłodszych nie lada atrakcją. Dzieci zostały zaangażowane w ciekawe doświadczenia, które rozbudziły ich wyobraźnię, dzięki czemu zdobycie nowej wiedzy było o wiele łatwiejsze. Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji Planety Energii to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa! - mówi Tomasz Rożek. – Przekonają się o tym także goście mobilne centrum nauki Grupy Energa, które wiosną odwiedzi 10 miast. Wizyta miasteczka to nagroda nie tylko dla zwycięskiej klasy, ale też dla mieszkańców – zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Już dzisiaj zapraszam wszystkich do zdobywania wiedzy na Planecie Energii! – dodaje.

W miasteczku Planeta Energii teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, jak np. kołyska Newtona czy induktor Ruhmkorffa. Mobilne centrum nauki będą mogli odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy Kwidzyna. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Kwidzyn to jedno z miast, w których gościć będzie Planeta Energii. W maju i czerwcu mobilne centrum nauki odwiedzi także: Cieszyn, Chojnice, Częstochowę, Elbląg, Kielce, Racibórz, Sieradz, Tarnobrzeg i Turek.

Planeta Energii to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt.

Tomasz Rożek o energii

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki