Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog na Pomorzu? Jakość powietrza w Trójmieście i regionie. Nie wydano ostrzeżeń

opr. red.
Bardzo zła jakość powietrza w ostatnich dniach w wielu miastach w Polsce. Najgorzej jest w Krakowie i Warszawie. Jak wygląda pod tym kątem Pomorze? Gdzie jest najgorsze powietrze w regionie? Gdzie sprawdzić jakość powietrza w swojej miejscowości i powiecie? Lista serwisów, w których sprawdzimy stan powietrza.

niedziela, 29.01

Sytuacja w niedzielę na Pomorzu jest nieco lepsza niż dzień wcześniej. Tylko stacja w Kościerzynie wskazuje na złą jakość powietrza. W Trójmieście poziom PM10 waha się dziś miedzy 70 a 100 µg/m3 (dane serwisu powietrze.gios.gov.pl). Trudna sytuacja jest nadal na południu kraju. W Krakowie normy są znacznie przekroczone. Kierowcy mogą dziś bezpłatnie podróżować tam komunikacją miejską.

Kościerzyna, ul. Targowa
Polski indeks jakości powietrza: Zły

C6H6: 6,7 µg/m3
CO: 1,1 mg/m3
PM2,5: 106,0 µg/m3
SO2: 3,3 µg/m3
NO2: 18,6 µg/m3

Smog na Pomorzu? Jakość powietrza w Trójmieście i regionie. Nie wydano ostrzeżeń

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

- poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
- poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
- poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.

Poziom informowania - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.

Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

sobota, 28.01
Jakość powietrza na Pomorzu nie jest najgorsza. W Trójmieście określa się ją jako umiarkowaną lub dostateczną. W regionie problem jest w Malborku (tu w sobotę rano określono jakość powietrza jako złą) i Kościerzynie (tu bardzo często indeks wskazuje bardzo złą).

Malbork, ul. Mickiewicza
Polski indeks jakości powietrza: Zły
O3: 5,8 µg/m3
PM10: 156,3 µg/m3
CO: 0,0 mg/m3
SO2: 6,9 µg/m3

Kościerzyna, ul. Targowa
Polski indeks jakości powietrza: Bardzo zły
C6H6: 9,5 µg/m3
SO2: 4,7 µg/m3
NO2: 31,2 µg/m3
PM2.5: 163,6 µg/m3
CO: 1,3 mg/m3**
Źródło: http://powietrze.gios.gov.pl

Przeczytajcie także: Adam Zarembski, naczelnik Wydziału Monitoringu w WIOŚ w Gdańsku: Przekroczenia dotyczą pyłu zawieszonego i rakotwórczego benzo(a)pirenu [ROZMOWA]

JAKOŚĆ POWIETRZA NA POMORZU - MONITORING

Monitoring jakości powietrza w województwie pomorskim prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Agencję Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG). ARMAAG kontroluje przede wszystkim jakość w Trójmieście. W regionie monitoruje sytuację WIOŚ.

- Na Pomorzu Gdańskim, ze względu na uwarunkowania meteorologiczne, przede wszystkim silniejsze wiatry, nie występują trudne sytuacje smogowe. Nie można porównywać ich z tymi, z południa Polski, gdy zaleganiu smogu w powietrzu sprzyja bezwietrzna pogoda oraz brak opadów atmosferycznych - czytamy na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. - Czynnikiem najbardziej sprzyjającym powstawaniu smogu jest niska temperatura. Wtedy to właśnie uruchamia się procesy emisji zanieczyszczeń do powietrza. Zaczyna się intensywne spalanie paliw. Im niższe temperatury, tym większa emisja, a przy sprzyjających warunkach bezwietrznej pogody i braku opadów następują gwałtowne wzrosty ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Takie sytuacje występują zimą, podczas panowania wyżów barycznych, gdzie wszystkie wymienione elementy meteorologiczne występują jednocześnie.

O złym stanie jakości powietrza, który może zagrażać ludziom, informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Zobaczcie także: Ogromny smog nad Krakowem. Tak źle dawno nie było!

Jakość powietrza na Pomorzu - gdzie sprawdzić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki