Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osadzonych. Zakład Karny w Kwidzynie współpracuje z 11 firmami z powiatu

Arkadiusz Kosiński
fot. Zakład Karny w Kwidzynie
Funkcjonariusze kwidzyńskiej Służby Więziennej starają się aktywizować zawodowo jak największą liczbę osadzonych pozostających bez zatrudnienia. Obecnie priorytetem w kierowaniu do pracy jest zatrudnienie odpłatne skazanych.

Korzyści płynące z zatrudnienia więźniów
Z wynagrodzenia za pracę przysługującego skazanemu potrąca się 7 proc. na cele Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy takie jak m.in. pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym, szkolenia dla organów prowadzących postępowania karne podnoszące kompetencje w zakresie postępowania z osobami pokrzywdzonymi przestępstwem i świadkami, edukację z zakresu przeciwdziałania przemocy i przestępczości w szczególności funkcjonariuszy Policji, pomoc psychologiczną świadkom. Dodatkowo 45 proc. z wynagrodzenia potrąca się na cele Funduszu takie jak m.in. tworzenie nowych miejsc pracy dla skazanych, tworzenie w jednostkach penitencjarnych Służby Więziennej infrastruktury niezbędnej dla działań resocjalizacyjnych, modernizację przywięziennych zakładów pracy i ich produkcji, organizowanie nauki zawodu i doskonalenia zawodowego dla osób pozbawionych wolności.

Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy jest państwowym funduszem celowym. Ma być instrumentem dostarczającym argumentów dla przedsiębiorców, którzy zatrudniają skazanych lub zdecydują się zaoferować im pracę w przyszłości.

Zobacz także:

W obecnej chwili pracodawcy mogą uzyskać 35 proc. zwrotu w formie ryczałtu, kosztów poniesionych na wynagrodzenia skazanych z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Ryczałt wypłaca się na wniosek pracodawcy. Z tego funduszu firmom zatrudniającym skazanych można przyznać pożyczki bądź dotacje. Jego dysponentem jest Dyrektor Generalny Służby Więziennej.

Kolejna korzyść dla pracodawcy z tytułu zatrudnienia odpłatnego skazanych polega na tym, że z wynagrodzenia skazanych nie potrąca się składek na świadczenia zdrowotne. Więźniom zapewnia się bezpłatne świadczenia zdrowotne, leki i artykuły sanitarne, a także protezy, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, jeżeli ich brak mógłby pogorszyć stan zdrowia lub uniemożliwić odbywanie kary pozbawienia wolności. Bezpłatną opiekę medyczną nad skazanymi finansuje budżet państwa, gdyż nie podlegają oni powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Jednym z podmiotów zatrudniających skazanych z ZK Kwidzyn jest firma Polkont działająca na terenie Kwidzyna. Firma ta oferuje szeroki wybór kontenerów magazynowych, morskich, które nadają się zarówno do przewozu materiałów, towarów jak i ich przechowywania. Skazani remontują kontenery, dodatkowo oczyszczając je z zabrudzeń. Pracodawca jest bardzo zadowolony z pracy osadzonych.

- Są to osoby kompetentne, które pomagają nam i z którymi współpracuje się bardzo dobrze. Skazani są bardzo zaangażowani w pracę, wykonują ją rzetelnie - tak jakość pracy wykonywanej przez skazanych ocenił Piotr Szy-maniak - kierownik produkcji firmy Polkont.

Pracę, jaką każdego dnia wykonują skazani z Zakładu Karnego w Kwidzynie ocenił również Patryk Matla, przedstawiciel firmy Polkont: - Ta współpraca daje nam możliwość utrzymania ilości zatrudnionych pracowników na poziomie, który pozwala realizować w pełni wszystkie zamówienia. Mamy świadomość z jakimi ludźmi współpracujemy. Ten proces współpracy zaczyna się od nauki. Musimy nauczyć skazanych posługiwania się odpowiednimi narzędziami w celu wykonywania powierzonych prac. Jest to w zależności od skazanego proces, który musi każdy z nich przejść celem prawidłowej adaptacji na stanowisku pracy. Proces ten nie różni się niczym w przystosowaniu pracownika cywilnego na danym stanowisku pracy. My nie widzimy różnicy pomiędzy pracownikiem z zewnątrz a skazanym z zakładu karnego.

Piotr ma 32 lata. Odbywa karę po raz czwarty. Na wolność wyjdzie w maju 2019 roku. Pracuje przy produkcji mrożonej żywości.

- Możliwość wykonywania pracy w trakcie odbywania kary jest dla mnie bardzo ważna. Przede wszystkim mam zajęcie i nie muszę bezczynnie siedzieć w celi. Rodzina nie musi mi pomagać, a przeciwnie, to ja mogę pomóc im. Zarobione pieniądze wysyłam do domu. Tak naprawdę przez to, że się tu znalazłem i że pracuję, wiele się nauczyłem. Zobaczyłem, że mogę żyć normalnie i codziennie wychodzić do pracy - mówi.

Obecnie Zakład Karny w Kwidzynie współpracuje z 11 podmiotami z terenu Kwidzyna i okolic, którzy zatrudniają skazanych na zasadzie skierowania do pracy. W ramach tej współpracy zatrudnionych odpłatnie jest 87 osób poza terenem zakładu karnego oraz 45 osób przy pracach pomocniczo - porządkowych na rzecz jednostki. Skazani wykonują prace remontowe, budowlane, produkcyjne, a także związane z ogrodnictwem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki