Powróci powszechny pobór do wojska?

  Powróci powszechny pobór do wojska?

  Szymon Zięba, Tomasz Modzelewski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Powróci powszechny pobór do wojska?

  ©fot. Tomasz Hołod

  Ministerstwo Obrony Narodowej chce przywrócić powszechny pobór do wojska? Interpelację w tej sprawie do resortu skierowali posłowie Nowoczesnej. I choć politycy odpowiedzi na swoje pytania jeszcze nie otrzymali, to „Dziennikowi Bałtyckiemu” udało się ustalić, że planów takich w ministerstwie prowadzonym przez Antoniego Macierewicza oficjalnie nie ma.
  Powróci powszechny pobór do wojska?

  ©fot. Tomasz Hołod

  - „Polska armia koncentruje się na szkoleniu rezerw osobowych” - usłyszeliśmy w resorcie obrony narodowej. Wiele wskazuje jednak na to, że politycy badają zdanie opinii publicznej na ten temat. Tym bardziej że inne europejskie kraje do armii z poboru już wracają.

  „Czy prawdą jest, że w Ministerstwie trwają rozmowy na temat powrotu do powszechnego poboru?” To jedno z pytań, które w skierowanej w marcu interpelacji poselskiej do resortu obrony skierowali Jerzy Meysztowicz oraz Paweł Kobyliński, dwaj posłowie Nowoczesnej. Skąd zainteresowanie tematem?

  - Interpelację zgłosiłem po moim dyżurze poselskim, na którym dwie osoby poinformowały mnie, że chciałyby wiedzieć, czy prawdą jest, że takie prace są prowadzone - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” Paweł Kobyliński. - W związku z tym można powiedzieć, że źródłem są wyborcy, którzy niepokoją się taką możliwością - dodaje.

  Czytaj także: Młodzi ludzie chcą do armii

  Poseł poinformował nas, że odpowiedzi na interpelację jeszcze nie dostał. W związku z tym „Dziennik Bałtycki” skierował do resortu pytanie, czy w ministerstwie trwają rozmowy na temat powrotu do powszechnego poboru do wojska. Odpowiedź otrzymaliśmy następnego dnia.

  - W odpowiedzi na pytania uprzejmie informujemy, że minister Antoni Macierewicz wielokrotnie w swoich wypowiedziach podkreślał, że powszechny pobór nie będzie przywrócony. Polska armia koncentruje się na szkoleniu rezerw osobowych i decyzje podejmowane przez niektóre państwa europejskie (np. Szwecja) o przywróceniu poboru nie wpłyną na zmiany wprowadzonych rozwiązań w tym zakresie - poinformował nas Oddział Mediów Centrum Operacyjnego MON.

  Urzędnicy zaznaczyli, że „należy zwrócić uwagę na priorytet MON, jakim są formowane Wojska Obrony Terytorialnej”. - Czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych, które jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski - podkreślili.

  Temat przywrócenia zawieszonej służby obowiązkowej budzi spore emocje. Tym bardziej że ten temat - według ekspertów - będzie wracał. Obecne stanowisko rządu nie oznacza wcale, że pobór ostatecznie został odłożony do lamusa.

  - Jestem przeciwnikiem przywracania obowiązkowego poboru do armii - mówi dr Cezary Tatarczuk, specjalista od spraw bezpieczeństwa wewnętrznego oraz dziekan Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. - Sam byłem takim poborowym i choć ja odbyłem służbę z chęcią, to widziałem wówczas wielu młodych chłopaków, którzy się tam męczyli i wymyślali tylko, co tu zrobić, żeby się wymigać od zadań. Z niewolnika nikt nie zrobi żołnierza, tym bardziej w tak krótkim czasie. Popieram natomiast to, że odbywają się cykliczne szkolenia żołnierzy rezerwy, którzy w przeszłości odbyli służbę - zaznacza Tatarczuk.

  Co warte podkreślenia, mimo oficjalnego zaprzeczenia resortu obrony dr Tatarczuk uważa, że w kuluarach pomysł może być rozważany. - Skoro pojawiają się przecieki i ludzie pytają, a posłowie składają interpelację, to niewykluczone, że są na ten temat sondowane nastroje społeczne. Jednak moim zdaniem, należy doinwestowywać armię zawodową, składającą się z profesjonalistów. Podkreślam - przywrócenie poboru to błędne i bardzo kosztowne rozwiązanie.

  Powrót do poboru popiera za to zdecydowanie poseł Jan Klawiter z Rumi.

  - Jestem zmotywowany, żeby starać się o doprowadzenie do przywrócenia obowiązkowej służby w Polsce - mówi poseł, któremu „bardzo nie pasuje to, że różne ugrupowania polityczne tak łatwo zgodziły się na armię zawodową”. - To było niewłaściwe, nie tylko z punktu widzenia obronności kraju, ale również wychowania młodego człowieka.

  Zobacz również: Wpadka MON. Gdynia to miasto wojewódzkie

  Jan Klawiter, jak zaznacza, zamierza drążyć temat obowiązkowej służby „jak kropla skałę”, nawet jeśli będzie musiał odczekać rok, dwa, albo i trzy, ponieważ uważa, że WOT to krok w dobrym kierunku, ale to siła uzupełniająca, a nie podstawowa.

  - Dla państwa oczywistym dobrem jest rzesza ludzi, która potrafi wziąć karabin i zachować się podczas wojny, a także nieść pomoc - mówi poseł.

  Przed podobnym dylematem stali niedawno Szwedzi. Oni zdecydowali się jednak przywrócić powszechny pobór, bo brakowało im żołnierzy zawodowych. Po 1 lipca 13 tys. Szwedów urodzonych w roku 1999 lub później otrzyma powołanie przed komisję. Dyskusja o powrocie poboru zaczyna się też toczyć w Niemczech. Z apelem o jego przywrócenie wyszedł właśnie Związek Rezerwistów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Politycy w bunkrach a "obywatele na froncie...

  Historyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

  Powszechny pobór to spirala prowadząca do wojny. Patrz historia...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwłaszcza, gdy państwa ościenne - z niewiadomych przyczyn -

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  pobór ów zachowują.
  Ach, cóż za głupki - prawda, (ejże) "Historyku"?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polihistorze

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  naucz się odmieniać. Nie "ów", a "owy". Patrioto, wypada własny język znać, prawda?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W III Rzeszy wprowadzono powszechny pobór w 1935...

  Europejczyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  W 1939 byli już na froncie...
  Większość młodych ludzi na hasło "mobilizacja" ucieknie za granice...

  Pobór mięsa armatniego dla planów polityków nie wróży nic dobrego.. Ten mechanizm świetnie...rozwiń całość

  W 1939 byli już na froncie...
  Większość młodych ludzi na hasło "mobilizacja" ucieknie za granice...

  Pobór mięsa armatniego dla planów polityków nie wróży nic dobrego.. Ten mechanizm świetnie udokumentowano w historii...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dokladnie

  zamknackw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  dokladnie tak. zostana tylko pany biz esmeny i emeryci, ktorzy maja co bronic.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najwyższy czas ....

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

  Coraz więcej ludzi rozumie, że obronić się trzeba będzie samemu - bo niby kto zrobi to za każdego z nas?
  A do tego potrzeba sensownego szkolenia wojskowego.
  Sensownego, żeby umieć to, co...rozwiń całość

  Coraz więcej ludzi rozumie, że obronić się trzeba będzie samemu - bo niby kto zrobi to za każdego z nas?
  A do tego potrzeba sensownego szkolenia wojskowego.
  Sensownego, żeby umieć to, co rzeczywiście trzeba.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo