Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy przeszczep płuc na Pomorzu. Operację przeprowadzono w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Pierwsza na Pomorzu operacja przeszczepu płuc. Płuca przeszczepiono 64-letniemu pacjentowi z Pruszcza Gdańskiego.
Pierwsza na Pomorzu operacja przeszczepu płuc. Płuca przeszczepiono 64-letniemu pacjentowi z Pruszcza Gdańskiego. Karolina Misztal
Pierwszy w Polsce Północnej przeszczep płuc przeprowadził w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zespól transplantologów klinicznych z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Trwający wiele godzin zabieg odbył się zaledwie dwa tygodnie temu, 31 lipca br. i zakończył się pełnym sukcesem.

Pacjent, pan Jan, mieszkaniec Pruszcza Gdańskiego wrócił już na zwykłą sale, czuje się coraz lepiej, wreszcie może normalnie oddychać. Jego stan lekarze określają jako dobry.

Marzenia o tym, by w UCK przeszczepiać poza nerkami, sercem, szpikiem i rogówką również płuca udało się władzom uczelni i zarządowi szpitala zrealizować w szybkim tempie dzięki temu, że do Gdańska przeprowadził się ze Śląska doskonały zespól transplantologów klinicznych- dwóch kardiochirurgów – dr n. med. Jacek Wojarski, dr n. med. Wojciech Karolak oraz dr hab. n. med. Sławomir Żegleń – internista i specjalista chorób płuc. To lekarze z ogromnym doświadczeniem w tym zakresie zdobytym w słynnym, stworzonym przez prof. Zbigniewa Religę - ośrodku w Zabrzu. Dr Jacek Wojarski rozpoczął tam w 2004 roku rutynowy program transplantacji płuc i prowadził go do końca ubiegłego roku. Z ok. 230 przeszczepów przeprowadzonych do tej pory w Polsce – on sam (oczywiście, wraz z zespołem) wykonał 140.

Zobacz też: Kontrowersje wokół porozumienia z rezydentami. Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku: "W nowelizacji nie uwzględniono naszych poprawek"

Pan Jan, mężczyzna 64-letni od dawna chorował na POCHP, czyli przewlekłą obturacyjna chorobę płuc (inaczej rozedmę płuc) od dawna był leczony w Klinice Alergologii i Pulmonologii , jednak w ostatnim czasie jego stan tak się pogorszył, że przeszczep płuc był dla niego jedynym ratunkiem.

- Zabieg trwał ponad dziesięć godzin i należał do trudnych - tłumaczy dr Jacek Wojarski, szef zespołu w skład którego oprócz niego weszli – dr Wojciech Karolak, dwaj rezydenci Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej (dr n. med. Andrzej Klapkowski i dr n. med. Nikodem Ulatowski) oraz dr hab. med. Sławomir Żegleń. W opinii doktora Wojarskiego niezwykle ważną podczas tej transplantacji rolę odegrał kardioanestezjolog - prof. dr hab. Romualda Lango. Zabieg wykonywany był bez krążenia pozaustrojowego i na różnych etapach wymagał innego postępowania z pacjentem. Dzięki prof. Lango – przebiegł bez zakłóceń i był w pełni bezpieczny dla chorego.
**
Czytaj również:

Co Cię może zabić? Rakotwórcze produkty codziennego spożycia

**

Jak podkreśla rektor GUMed, prof. Marcin Gruchała - przeszczepy płuc będą teraz wykonywane w UCK rutynowo. Do tego rodzaju zabiegu zakwalifikowanych jest już ośmiu chorych, kolejni są w trakcie przygotowań. Gdańsk jest czwartym po Zabrzu, Szczecinie i Poznaniu ośrodkiem przeszczepiającym płuca.

Jak informuje prof. Sławomir Żegleń – główne wskazania do przeszczepu płuc to POCHP, choroby zwłóknieniowe, mukowiscydoza oraz rzadsze schorzenia – nadciśnienie płucne, sarkoidoza.


Zobacz też: 50. przeszczep płuca w szpitalu w Zdunowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki