Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska na Pomorzu już otwarte

Tomasz Chudzyński (EA, KH)
Przemek Świderski
Kilkadziesiąt odcinków strzeżonych plaż morskich będzie już dziś czynnych na Pomorzu. Nad morzem będzie tłum turystów. Ratownicy ostrzegają przed brawurą. Woda jeszcze zimna.

Blisko pół tysiąca ratowników WOPR i innych służb będzie zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa na morskich kąpieliskach Pomorza. Wraz z pierwszym weekendem wakacji otwartych będzie we wszystkich nadmorskich częściach województwa kilkadziesiąt odcinków morskiego wybrzeża. Prognozy zapowiadają upały w końcówce czerwca, a na plażach Półwyspu Helskiego, Mierzei Wiślanej, Trójmiasta i nad otwartym morzem pojawi się mnóstwo turystów.

Kąpieliska od strony Bałtyku otwarte są wszystkie, a od strony zatoki będzie można wypocząć pod nadzorem ratowników na piasku w miastach - od Helu, przez Puck, Swarzewo do Rewy. W Gdańsku czynnych będzie w sumie siedem kąpielisk strzeżonych, w Sopocie dwa, a w Gdyni duża plaża Śródmieście. Już dziś kąpać się będzie można w Stegnie, Sztutowie, Kątach Rybackich, Krynicy Morskiej i Piaskach. Od 1 lipca ruszą też strzeżone kąpieliska w Jantarze i Mikoszewie (w sumie pod nadzorem ratowników będzie 1,5 km plaż mierzei).

Błękitna flaga 2016. Pomorskie plaże z certyfikatem jakości [MAPA KĄPIELISK]
Już na kilka dni przed otwarciem strzeżonych kąpielisk, zarządcy plaż, ekipy ratowników miały pełne ręce roboty.
- Trzeba było zorganizować pracę całego kąpieliska, ustawić wieże obserwacyjne, uruchomić punkty pierwszej pomocy, oznaczyć akweny kąpieli, zbadać dno- tłumaczy Roman Chmielowski z pomorskiego WOPR, który opiekuje się m.in. odcinkami plaż w gminach Stegna i Sztutowo. - To będą podobnie jak w latach ubiegłych miesiące ciężkiej pracy dla ratowników. Chcielibyśmy jednak powtórzyć wynik z ub. roku, kiedy w czasie wakacji na plażach Mierzei Wiślanej nikt nie utonął.
- Przebieralnie i opłukiwacze są standardem na każdym naszym kąpielisku. Pojawią się też zamgławiacze, zapewniające szybkie orzeźwienie w gorące dni - mówi Grzegorz Pawelec, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.
W gminie Władysławowo już kilka tygodni przed sezonem specjalna maszyna do czyszczenia plaż „wciągnęła” kilkadziesiąt ton odpadów, w tym butelek, gałęzi, kamieni, czy starego sprzętu plażowego. W Jastrzębiej Górze (za pół mln zł) przebudowano też strome zejście na plażę.

Woda we wszystkich częściach Pomorza nadaje się do kąpieli (badania prowadził m.in. sanepid). Co ciekawe, elitarna wśród kąpielisk Błękitna Flaga powiewać w tym roku będzie nad Jastrzębią Górą i Władysławowem. Woda w Bałtyku, mimo że czysta, jest jeszcze chłodna, choć będzie się systematycznie ogrzewać. Według ratowników jej temperatura wynosi obecnie ok. 15-16 st. C i zbyt długa kąpiel może grozić skurczami mięśni, a nawet hipotermią. Dygotanie, szczękanie zębami jest jednym z pierwszych objawów oznaczających, że powinno się wyjść z wody.

Jak radzić sobie z upałem? Top 8 sposobów na wysokie temperatury

Na pomorskich plażach nie zabraknie na pewno rozrywki. Bezpłatne boiska, zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnie sprzętu pływackiego, leżaki, plenerowe biblioteki i zajęcia dla najmłodszych - to zaledwie część przyplażowej oferty w Trójmieście. M.in. na plaży w gdańskim Brzeźnie stanie nowy, duży plac zabaw dla dzieci w kształcie statku, w Sopocie będzie szkółka windsurfingu a w Gdyni m.in. strefa z animatorkami zabaw dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki