Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego znajomości oraz nepotyzm najbardziej liczą się przy przyjmowaniu psa służby celnej, policji i wojska?

Dorota Abramowicz
Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Czworonogi zatrudnione w służbach mundurowych przypominają odbezpieczoną broń i powinny być prowadzone przez doświadczonych przewodników. O tym, czy każdy pies nadaje się do służby w policji i wojsku oraz o znaczeniu powiązań rodzinnych i znajomości przy szukaniu pracy w tych instytucjach, rozmawiamy z Miriam Gołębiewską, trenerem i psychologiem zwierząt.

Jakie cechy sprawiają, że pies staje się dobrym celnikiem, żołnierzem lub policjantem?
Istotne jest, co pies musi podczas służby robić, np. czy ma używać nosa przy poszukiwaniu materiałów wybuchowych lub narkotyków. Albo czy ma być psem obronnym, atakującym, by chronić człowieka podczas działań specjalnych. Każdy rodzaj służb ma swoje określone wymagania, bardzo precyzyjne, do których pies powinien się dostosować.

Psy na służbie w Morskim Oddziale Straży Granicznej w Gdańsku. Zwierzaki krzyżują plany przemytnikom i wykrywają dilerów narkotyków

Czy na te wymagania odpowiadają psy konkretnych ras?
To zależy od rodzaju służby. Na przykład przy poszukiwaniu psów-celników, których pracą jest odnajdywanie za pomocą węchu określonych materiałów, można wybierać wśród wielu ras. Mogą się sprawdzić m.in. spaniele, beagle, owczarki belgijskie. Przy czym bardziej liczą się predyspozycje konkretnego psa. A służby wybierające psy do szukania substancji niebezpiecznych na lotniskach, takie, które biegają między bagażami, zwracają uwagę także na wygląd.

Dlaczego znajomości oraz nepotyzm najbardziej liczą się przy...

Dlaczego?
Chodzi o to, by psy te nie straszyły pasażerów. Dlatego, chociaż oczywiście nie zawsze jest to regułą, wybiera się mniejsze rasy. Taki pies jest ponadto bardziej "poręczny", zmieści się między walizkami i torbami. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że fakt, iż pies należy do określonej rasy, nie czyni z niego automatycznie zwierzęcia nadającego się do służby.

A co z kundelkami? Czy zdarzają się szczególnie utalentowane "samorodki", gotowe do pracy na państwowej posadzie?
Oczywiście. W schronisku można czasem znaleźć takiego geniusza na czterech łapach, doskonale pracującego węchem. Jest to jednak bardziej kwestia przypadku. Jeśli szuka się psa o konkretnych cechach, łatwiej będzie go znaleźć wśród przedstawicieli określonej rasy, która dla tych cech była przez lata hodowana. Są hodowle kładące szczególny nacisk na wyławianie i powielanie w kolejnych pokoleniach poszukiwanych przez wojsko, policję czy służby celne cech. W ten sposób jesteśmy w stanie pozyskiwać coraz lepsze psy. Znaczenie mają także inne czynniki, na przykład chęć współpracy z przewodnikiem, duża odwaga - pies nie może bać się wchodzić w różne ciasne, ciemne miejsca, nie powinien obawiać się nagłego hałasu, huków, wystrzałów. Większe szanse na spełnienie tych oczekiwań będą zawsze miały czworonogi, których psi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie sprawdzili się w służbach.

Ludzie nazywają takie faworyzowanie członków rodziny przy przyjmowaniu do pracy nepotyzmem...
To, co w świecie ludzi jest naganne, w przypadku zwierząt pracujących dla człowieka staje się potrzebą. Inaczej jest to loteria. Jeśli chcemy pozyskiwać do "zawodu" coraz lepsze psy, powinniśmy dobierać do dalszej hodowli sprawdzone zwierzęta o odpowiednich predyspozycjach. Jedne z nich kumulujemy, inne - na przykład lękliwość lub agresję - eliminujemy. Żaden pies nie jest idealny, ale hodowca stara się do ideału dochodzić.

Miriam Gołębiewska: Szkolenie psa służbowego trwa do dwóch lat. Zaczyna się od szczeniaka, który uczy się współpracy z przewodnikiem, poruszania w trudnym terenie itp. Prawdziwe szkolenie rozpoczynamy, gdy pies ma około roku.

Czy taki poszukujący materiałów wybuchowych psi antyterrorysta nie powinien przy okazji stawać do walki z wrogiem?
Jeśli zadaniem psa jest tylko poszukiwanie niebezpiecznych substancji lub narkotyków, to więcej się od niego nie wymaga.

Kiedyś czytałam, że ponoć psy szukające narkotyków mogą być od nich uzależnione...
To absurdalny mit, pojawiający się od czasu do czasu na różnych forach pseudoznawców zwierząt. Zawsze wtedy tłumaczę, że psy szkolone do wykrywania materiałów wybuchowych też nie są karmione trotylem. Psa można wyuczyć poszukiwania każdej substancji i jest to w zasadzie proste.

Sprawdź, czy nadajesz się do policji!

Ten egzamin przechodzą kandydaci na policjantów.

Nabór do policji! Test MultiSelect - przykładowe pytania testu psychologicznego do policji

Kliknij w obrazek, aby przejść do testu!
Test MultiSelect policja

Od psów pracujących nosem przy wykrywaniu różnych substancji przejdźmy do czworonogów-żołnierzy i policjantów.
Jeśli jest to pies patrolowy, powinien przede wszystkim odstraszać potencjalnych napastników. Jego rola nie jest bardzo skomplikowana. Inne zadanie czeka psa bojowego, którego zadaniem jest np. złapanie przestępcy. I tu wymagania są o wiele większe. Pies musi być dzielny, skłonny do współpracy, musi przejawiać także chęć walki.

Powinien być agresywny?
Nie chodzi tu o taką zwykłą agresję. Psia agresja z reguły jest wrzucana przez behawiorystów i szkoleniowców do jednego worka. Mówi się, że jest zła, bo wynika z lęku. I tak jest w ponad 90 proc. przypadków, ale pozostaje jeszcze odsetek czworonogów, które mają być psami obronnymi i bojowymi. W ich przypadku agresja, występująca równocześnie z innymi pożądanymi cechami, jest brana pod uwagę przy przyjmowaniu do służby.

Takie psy przypominają odbezpieczoną broń?
Racja. I dlatego powinny być prowadzone przez doświadczonych przewodników.

Jak długo trwa szkolenie psa służbowego?
Do dwóch lat. Zaczyna się od szczeniaka, który uczy się współpracy z przewodnikiem, poruszania w trudnym terenie itp. Prawdziwe szkolenie rozpoczynamy, gdy pies ma około roku. I tak jak u człowieka, który przecież uczy się całe życie, psia nauka nie kończy się wraz z opuszczeniem kursu, zdaniem egzaminu i zdobyciem dyplomu. Ponadto nawet jeśli półtoraroczne, dwuletnie i mające 2,5 roku można uznać za wyszkolone, to trzeba pamiętać, że psy dużych ras osiągają dojrzałość dopiero w okolicach trzeciego roku życia. I to ma znaczenie dla efektów szkolenia.

Kiedy psi żołnierz lub policjant przechodzi na emeryturę?

To zależy od wykonywanej pracy, ale z reguły w okolicach 8-9 lat. Taki pies nie może trafić do przypadkowej osoby. Z reguły psy służące w specyficznych służbach wojska lub policji pozostają ze swoim przewodnikiem do końca życia. Nie zapominajmy, że między zwierzęciem a człowiekiem tworzy się bardzo silna więź. To nie żadna maszyna, pies morderca. Pies jest przede wszystkim towarzyszem. To naprawdę wspaniałe czworonogi, które nigdy bezmyślnie nie atakują. To dzielne drapieżniki współpracujące ze swoim panem.

WARTO WIEDZIEĆ: RASY SŁUŻBOWE I DOMOWE
Do pracy w policji i wojsku ostatnio najczęściej trafiają owczarki belgijskie i holenderskie. Jednak kupując do domu psa tej rasy, nie powinniśmy od razu spodziewać się, że będzie zachowywał się jak filmowy komisarz Alex (którego zresztą w popularnym serialu grają naprzemiennie dwa owczarki niemieckie), gdyż wymaga to długiej i konsekwentnej pracy z psem. Ponadto trzeba wiedzieć, z jakiej hodowli bierzemy psa. Część hodowców kładzie silniejszy nacisk na cechy psa obronnego, inni preferują cechy bardziej przydatne dla zwierzęcia, które będzie trzymane w domu przez niedoświadczonego właściciela, czyli np. cierpliwość i łagodność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki