Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody na Pomorzu [HARMONOGRAM]

AT
Obchody wybuchu II wojny światowej na Westerplatte mają szczególny charakter
Obchody wybuchu II wojny światowej na Westerplatte mają szczególny charakter Przemek Świderski
W czwartek, 1 września odbędą się na Pomorzu uroczystości związane z 77 rocznicą wybuchu II wojny światowej.

Gdańsk
W Gdańsku na Westerplatte rozpoczną się one o 4.45, a więc o godzinie symbolizującej początek niemieckiej napaści na Polskę. Udział w uroczystościach weźmie prezydent RP Andrzej Duda. Tutaj też o godz. 19 odbędzie się Koncert Niepodległości pt. „Westerplatte”. Zaplanowano go na zadaszonej widowni plenerowej na wysokości plaży, obok parkingów.

Z kolei o godz. 10 przewidziano spotkanie modlitewne przy dawnej Victoriaschule (ul. Kładki 24), gdzie w pierwszych dniach wojny byli więzieni i katowani Polacy z Wolnego Miasta Gdańska, zaś w południe rozpocznie się msza św. na pl. Obrońców Poczty Polskiej. Odprawiona zostanie ona w intencji pocztowców, którzy bronili Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego nr 1.

Zobacz też: Uroczystości z okazji wybuchu II wojny światowej na Westerplatte 1 września 2015 r. [WIDEO, ZDJĘCIA]

Malbork
O godzinie 7.50 odbędzie się złożenie kwiatów na malborskich cmentarzach - Cmentarz Komunalny (Pomnik Stalagu XX B, Pomnik Kombatantów, Pomnik Policjantów Powiatu Malborskiego, Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej), Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej. Wyjazd o godz. 7.40 autobusem z przystanku MZK koło Starostwa Powiatowego (autobus będzie podstawiony o godz. 7.30).
O godzinie 8.30 - zbiórka przy Pomniku Celników Polskich w Malborku. Uroczystość rozpocznie się o godz. 9 inscenizacją historyczną „Nasze pogranicze w ogniu”. Obchody potrwają do godz. 10.30.

Szymankowo
Obchody wybuchu wojny rozpoczną się o godz. 11 mszą świętą w kościele parafialnym pod przewodnictwem biskupa elbląskiego. Następnie zaplanowano złożenie kwiatów na peronie dworca kolejowego i przejście pod pomnik celników, kolejarzy i ich rodzin zamordowanych przez hitlerowców w pierwszych minutach wojny w Szymankowie.

Sztum
W powiecie sztumskim szeroko zakrojonych uroczystości na 1 września nie będzie. O godz. 12 delegacje samorządów spotkają się przed Pomnikiem Rodła w centrum Sztumu i złożą kwiaty, potem przejdą przed Głaz Pamięci, gdzie również nastąpi złożenie kwiatów.

Pruszcz Gdański
Powiatowe obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o godz. 12 mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. O godz. 13 odbędzie się uroczystość na placu Jana Pawła II.

Tczew

Upamiętnienie rocznicy wybuchu wojny w Tczewie odbędzie się tradycyjnie przy obelisku na Skwerze Bohaterów Szymankowa, niedaleko Mostu Tczewskiego, o godz. 15. W programie m. in. hymn państwowy, wystąpienia okolicznościowe, modlitwa za poległych, salwa honorowa oraz składanie kwiatów. Patronat nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda. Godzinę później na bulwarze rozpocznie się piknik militarny. To gratka dla osób zainteresowanych historią wojskowości oraz dziejami Tczewa w latach 1939-1945. W programie m. in. stanowiska rekonstrukcyjne, prezentacja dawnego i współczesnego uzbrojenia oraz umundurowania, pokazy filmowe, plenerowe wystawy historyczne, konkurencje strzeleckie oraz grochówka wojskowa. Piknik potrwa do godz. 20. Wstęp wolny.

Zobacz również: 76. rocznica wybuchu II wojny światowej w Tczewie [WIDEO,ZDJĘCIA]

Kwidzyn
Uroczystości rozpoczną się o godz. 11 od zbiórki delegacji i pocztów sztandarowych na Skwerze Kombatantów przy ul. Warszawskiej. W programie: referat okolicznościowy, kwiaty i wieńce. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przejdą do katedry pw. św. Jana Ewangelisty, gdzie o godz. 12 zostanie odprawiona msza święta.

Piątek, 2 września 2016 r.

Sztutowo
W piątek, 2 września w Muzeum Stutthof odbędą się uroczystości związane z 77 rocznicą pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof. Początek uroczystości przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa o godz. 12. W programie Apel Poległych, Salwa Honorowa. Uroczystości poprzedzi msza św., o godz. 10.45, obok budynku byłego krematorium. Natomiast o godz. 13 zaplanowano otwarcie wystawy "Odezwała się ziemia. Prace poszukiwawczo-archeologiczne na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stutthof w 2016 r.".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki