Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Powstała poradnia leczenia metadonem

Dorota Abramowicz
O program metadonowy walczył m.in. Marek Stańczyk
O program metadonowy walczył m.in. Marek Stańczyk G.Mehring
Po jedenastu latach obietnic, interwencji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, specjalnego wysłannika Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii, w Gdańsku powstała pierwsza na Pomorzu poradnia leczenia metadonem.

W zaledwie miesiąc otworzyli ośrodek przy ul. Arkońskiej lekarze z Bydgoszczy, na podstawie zgody... marszałka kujawsko-pomorskiego.

- Ogromna ulga - mówi pan Włodzimierz, pacjent ośrodka. - Jestem w programie metadonowym od czterech lat. Początkowo jeździłem po lek do Krakowa, ostatnio do Bydgoszczy. Konieczność odbioru leku dwa razy w tygodniu skutecznie komplikowała mi pracę i życie. Od 3 listopada dostaję lek w Gdańsku - w drodze z pracy wysiadam z kolejki i w domu jestem zaledwie 15 minut później.

Gdańsk: Metadon dla narkomanów chcą podawać na barce

Z leczenia w nowym ośrodku korzysta też Marek Stańczyk, który w ub. roku złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez władze Gdańska, w którym tak długo nie powstaje program. Postępowanie wprawdzie umorzono, ale walki o metadon nie zaniechano.

W 2010 r. rada ekspertów przy marszałku pomorskim zapaliła zielone światło dla programu metadonowego w Gdańsku. NFZ ogłosił konkurs, ale długi czas nie było chętnych do prowadzenia poradni. Wreszcie do konkursu przystąpił dr Jacek Sękiewicz, szef Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i przewodniczący grupy eksperckiej. Obiecał, że od stycznia tego roku ośrodek będzie działać. Niestety, w styczniu ośrodka nadal nie było "ze względu na brak pomieszczeń". Pojawiła się kolejna obietnica i kolejny termin - czerwiec br. Dlaczego specjalistom z Bydgoszczy udało się rozwiązać problem w kilka miesięcy, a nasz zespół ekspertów został na lodzie?

Pomorze: NFZ nie zapłaci za kurację metadonem

- Samorząd województwa pomorskiego przeznaczył dla poradni leczenia metadonem budynek po byłej Samodzielnej Kolumnie Transportu Sanitarnego przy ul. Srebrniki w Gdańsku, przeznaczył środki na jego niezbędną adaptację oraz dokonał odpowiednich zmian w statucie Ośrodka Leczenia Uzależnień w Smażynie - odpowiada Sławomir Lewandowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. - OLU w Smażynie natomiast wystąpił do NFZ z ofertą udzielania świadczeń w zakresie leczenia substytucyjnego w nowo powoływanej poradni. To NFZ rozstrzygnie, czy dostanie ona kontrakt na rok 2012.

Nieoficjalnie wiadomo, że OLU może mieć problem z kontraktem. Do Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii dopiero niedawno trafił z Gdańska opis programu metadonowego. Bez jego zatwierdzenia NFZ nie podpisze umowy. Tymczasem program bydgosko-gdański został już zatwierdzony.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki