18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pociąg Smok Kaszubski w nowym muzeum?

Marek Adamkowicz
Rekonstruktorzy mają już w swoich zbiorach między innymi zabytkowego fiata
Rekonstruktorzy mają już w swoich zbiorach między innymi zabytkowego fiata Marek Adamkowicz
Gdynia, Wejherowo, Żukowo - to miejsca brane pod uwagę jako lokalizacja dla powstającego Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża. Placówkę, która dokumentowałaby walki na Pomorzu we wrześniu 1939 r., chce utworzyć grupa społeczników skupionych wokół Fundacji Muzeum Lądowej Obrony Wybrzeża.

- Historia walk na Pomorzu to temat wciąż słabo obecny w społecznej świadomości - uważa Mariusz Wójtowicz-Podhorski, prezes fundacji. - O ile o obronie Westerplatte czy Poczty Polskiej w Gdańsku słyszał chyba każdy, o tyle wiedza o tym, co w tym czasie działo się w Gdyni czy na Kępie Oksywskiej nie jest tak powszechna. Tymczasem to właśnie tutaj w ciągu kilkunastu dni Września stoczono około 120 bitew i potyczek, z których wiele było zwycięskich dla Polaków.

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej ma pozwolenie na budowę

W założeniach twórców, nowe muzeum ma nie tylko zajmować się gromadzeniem i eksponowaniem wojennych pamiątek.
- Jednym z naszych działań będzie oznaczenie miejsc wrześniowych walk - zapowiada Wójtowicz-Podhorski. - Znajdą się one na szlaku, który zostanie skomponowany w ten sposób, aby można go było zwiedzać w całości lub odcinkami.

Prawdziwą sensacją jest jednak zapowiedź zrekonstruowania pociągu pancernego Smok Kaszubski, który brał udział w obronie Wybrzeża.

- Pomysł odtworzenia pociągu pojawiał się wcześniej, przy okazji prac rewitalizacyjnych na Westerplatte, tyle że nie bardzo pasował do koncepcji zagospodarowania terenu Wojskowej Składnicy Tranzytowej - wyjaśnia Wójtowicz-Podhorski. - Do projektu budowy Smoka Kaszubskiego wróciliśmy po niedawnych targach kolejowych, na których nawiązaliśmy cenne kontakt. Rozmowy, które prowadziliśmy do tej pory są obiecujące.

Gdańsk: Enigma Wehrmachtu dotarła do muzeum nocą (ZDJĘCIA)

Już teraz inicjatorzy utworzenia muzeum mogą się poszczycić unikatowymi pamiątkami, jak choćby porcelanowy serwis z kasyna oficerskiego na Westerplatte, armaty wz. 02 z 1917 r. i Bofors wz. 36 czy samochód polski fiat 508/II junak.

- Cieszymy się, że jest zainteresowanie naszą inicjatywą - podkreśla Mariusz Wójtowicz-Podhorski. - Mamy wiele pozytywnych sygnałów, zwłaszcza ze strony samorządowców.

Chęć współpracy ze społecznikami potwierdza m.in. wiceburmistrz Żukowa Marek Trepczyk.
- Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, także te dotyczące siedziby dla muzeum - deklaruje samorządowiec.

Więcej szczegółów na temat MLOW ma być znanych za kilka tygodni.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki