Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wciąż nam przybywa świeczek na torcie. Pomorzanie żyją o ok. 3 lata dłużej niż przed dekadą

Agata Cymanowska
sxc.hu
Na Pomorzu mamy coraz więcej stulatków! Panie żyją tu dłużej od panów, a statystyczny mieszkaniec miasta ma więcej lat niż mieszkaniec wsi.

Helena Nurkowska, seniorka gminy Przywidz, skończyła niedawno 101 lat. Jubilatka, która urodziła się w roku, w którym zatonął transatlantyk Titanic, już planuje wakacje. - Jeśli zdrowie pozwoli, pojadę odwiedzić kuzyna na Krymie - zapowiada. Tryska humorem, interesuje się polityką, została najstarszą uczestniczką Forum Dyskusyjnego Gdańskiego Areopagu...

200 lat niech żyje nam
Choć nie wszyscy, na których torcie pojawiło się 100 świeczek są w tak dobrej formie jak pani Helena, to życzenia 200 lat w województwie pomorskim wypowiadano w ostatnich latach... setki razy! Z najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku (stan na koniec 2011 r.) wynika, że setne urodziny świętowało 228 Pomorzan. Dla porównania w 2002 r. setkę przekroczyło 123, a w 2007 - 191 osób. Zdecydowana większość sędziwych jubilatów to kobiety. Najwięcej stulatków żyje w Trójmieście - Gdańsku, Gdyni i Sopocie oraz powiecie wejherowskim.

W samym Gdańsku mieszka obecnie 87 osób (dane Urzędu Miejskiego), które urodziły się przed wiekiem. Prezydent tego miasta co roku - na wniosek rodziny jubilata - odwiedza 7-8 stulatków. Z podobnymi wizytami do seniorów udają się też burmistrzowie czy wójtowie.

- Jubilat zawsze dostaje tort, butelkę szampana, pamiątkowy dyplom i prezent, ostatnio był to ciepły pled - wylicza Magdalena Kuczyńska, z biura prasowego gdańskiego magistratu. - Przed wizytą prezydent prosi o to, by zebrać jak najwięcej informacji na temat jubilata, jego życia, hobby, tego, kim jest, co robił. Chce mieć potem jak najwięcej wspólnych tematów, bo z kondycją stulatków bywa różnie. Jedni tryskają energią, interesują się sytuacją polityczną, życiem bieżącym, a inni z racji wieku już nie. Każde urodziny stulatka są jednak czymś wyjątkowym...

Kilka lat do... setki
Sędziwego wieku rzadziej dożywają panowie. Na 7412 osób, które ukończyły do 31 grudnia 2011 r. 90 rok życia, "zaledwie" 1699 to panowie. Jest wśród nich Ignacy Degowski, senior gminy Przywidz , który obchodził jesienią 95 urodziny.

Długowieczni z miasta
Dłużej na Pomorzu żyją mieszkańcy miast - panowie przeciętnie prawie 74 lata (w 2000 r. było to niewiele ponad 71 lat), panie ponad 81 l at (w 2000 r. ok. 78). Krócej niż statystyczny Pomorzanin żyją np. mieszkańcy Pruszcza Gd. Panie dożywają tu średnio 72 lat, a panowie żyją pięć lat krócej (dane UM Pruszcz Gd.).

Na wsi jest to dziś nieznacznie ponad 72 lata (w 2000 r. około 69) w przypadku panów i blisko 80 (w 2000 r. 78) dla pań. Długość życia zwiększyła się od 2000 r. bez względu na płeć przeciętnie o około trzy lata.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki