MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Żukowie świętowały hafciarki i hafciarze. Medal "Gloria Artis" dla Marii Płotki

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
Podczas II Salonu Haftu Tradycyjnego w Żukowie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował medalem "Gloria Artis" Marię Płotkę, zasłużoną żukowską hafciarkę.
Podczas II Salonu Haftu Tradycyjnego w Żukowie Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego uhonorował medalem "Gloria Artis" Marię Płotkę, zasłużoną żukowską hafciarkę. OKiS Żukowo
W sobotę, 5 sierpnia do Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie zjechały hafciarki i hafciarze z całego Pomorza. Z okazji Dnia Hafciarstwa odbył się II Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego.

Dyrektorka Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie Aleksandra Rogalewska-Kania w imieniu organizatorów przywitała zebranych. Następnie na scenę zostali poproszeni Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Wojciech Kankowski, burmistrz gminy Żukowo, którzy otworzyli Pomorski Salon Haftu Tradycyjnego.

"Gloria Artis" dla Marii Płotki

W trakcie uroczystości wyjątkowe wyróżnienie otrzymała Maria Płotka, hafciarka, która na wniosek prezesa Fundacji Skansenu Pszczelarskiego, Piotra Jelińskiego, została uhonorowana Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, osobiście wręczył to prestiżowe odznaczenie pani Marii. Wszyscy zgromadzeni zgodnie docenili jej wkład i pasję w sztukę haftu. Gratulacje złożyli przedstawiciele gminy Żukowo oraz powiatu kartuskiego, z wicestarostą Piotrem Fikusem na czele.

Były też prelekcje na temat kaszubskiego haftu

Podczas Salonu odbyły się także fascynujące prelekcje na temat "Haftów historycznych na Pomorzu z klasztorów, dworów i mieszczańskich domów", prezentowane przez dr Beatę Sztyber z Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz o "Złotnicy kaszubskiej", którą zaprezentowały Danuta Niechwiadowicz i Kamila Soroko.

Otwarcie pokonkursowej wystawy

Po wystąpieniach gości uczestnicy przeszli do Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, gdzie odbyło się otwarcie wystawy pokonkursowej XXVIII Ogólnopolskiego Konkursu Haftu Kaszubskiego im. Edmunda Szymikowskiego w Lini. Uczestnicy mieli także okazję zanurzyć się w nieistniejącym już klasztorze żukowskich norbertanek, dzięki technologii VR.

Całe wydarzenie okraszone było wspaniałą muzyką na żywo, którą zaprezentował zespół VOLSTAR, a poczęstunek przygotowany przez KGW Niestępowo dopełnił wyjątkowy klimat tego dnia.

Co wiemy o hafcie kaszubskim?

Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, haft kaszubski charakteryzuje się przewagą motywów roślinnych i kompozycji. Najbardziej popularne z nich to bratki, chabry, dzwonki, koniczynki, margaretki, niezapominajki, słoneczniki i róże. Często spotykanym elementem w kompozycjach haftów kaszubskich jest "drzewo życia", gdzie gałęzie nie krzyżują się, co symbolizuje prostotę i przejrzystość ludzkiego życia.

Niegdyś na terenie Kaszub haftowano w każdym domu. Przekazywanie umiejętności hafciarskich odbywało się naturalnie, z pokolenia na pokolenie. Haft pełnił funkcję dekoracji ubrań, zwłaszcza koszul, fartuchów, chustek, gorsetów i czepców. Wzory były także przenoszone na obrusy, serwety i serwetki.

Obecnie istnieje dziewięć szkół haftu kaszubskiego, a ponadto haft czepcowy. Wszystkie te szkoły charakteryzują się różnorodnością kolorystyki i wzorów. Najstarsza szkoła, wdzydzka, wyróżnia się najbardziej złożoną paletą barw, obejmującą ponad dziesięć kolorów, takie jak odcienie żółci, niebieskiego, pomarańczowego, różowego, czerwonego, bordowego, brązowego i czarnego.

W pozostałych szkołach używa się siedmiu podstawowych kolorów: chabrowego symbolizującego jeziora, niebieskiego oznaczającego niebo, granatowego reprezentującego morze, żółtego symbolizującego słońce, zielonego przedstawiającego lasy kaszubskie, czerwonego jako symbol krwi gotowej do przelania w obronie ojczyzny oraz czarnego, reprezentującego kolor ziemi.

Hafciarstwo kaszubskie to jeden z nowych wpisów na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki