Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sierpniu na Pomorzu utonęło już 6 osób

Monika Jankowska
Mariusz Surowiec
Tylko przez pierwsze dni sierpnia w całym kraju utonęło 25 osób. W lipcu było 76 takich zdarzeń, a w czerwcu - 83.

Jak wygląda sytuacja w naszym województwie? - W lipcu utonęło 12 osób, a w sierpniu - 6 - informuje nadkom. Maciej Stęplewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Dla porównania w całym ubiegłym roku utopiło się u nas 37 osób, z czego 6 nad morzem - wszyscy na plażach niestrzeżonych.

Ostatnie utonięcia

W niedzielę w Jeziorze Długim w Borzestowie (pow. kartuski) utonął 34-latek. Tragicznie zakończyły się poszukiwania 11-latki z Rzeszowa, która przebywała z ojcem i bratem w Łebie. Rodzina, pomimo wywieszonej czerwonej flagi, w niedzielę weszła do wody. Ojca i syna udało się uratować, ciało dziewczynki dzień później fale wyrzuciły na brzeg na wysokości Sasina. Do zamknięcia dzisiejszego numeru gazety nie znaleziono siedmiolatki, która zaginęła na plaży w Ustce.

Poszukiwania Nikoli trwają. Rodzina nie traci nadziei

- W naszej ocenie fala porwała tę dziewczynkę, choć braliśmy też pod uwagę wątek, że dziecko mogło odejść od tamtego miejsca - mówi kom. Robert Czerwiński z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku. Funkcjonariusz dodaje, że jeszcze wczoraj, pomimo ciągle wywieszonej czerwonej flagi, w morzu kąpali się inni plażowicze. Za nic mieli uwagi ratowników.

Zobacz: Tragiczny finał poszukiwań 11-latki. Nadal trwają poszukiwania 7-latki

Ratownicy przestrzegają

- W tej chwili woda jest w stanie lekkiego przekwitu, dlatego trudniej dostrzec osobę, która potrzebowałaby pomocy - przestrzega Marek Koperski, kierownik biura Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w naszym województwie. - Do tego mamy bardzo niesprzyjające warunki atmosferyczne: silny zachodni wiatr i duże falowanie.

A, jak tłumaczy Koperski, tzw. fałszywa fala jest bardzo niebezpieczna. W kilka sekund potrafi wciągnąć osobę dorosłą kilkadziesiąt metrów w głąb morza. - Stosujmy się do wytycznych ratowników. Obserwujmy maszt, wysilmy się i zapamiętajmy, że flaga czerwona bezwzględnie zakazuje wstępu do wody. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona - mówi szef pomorskiego WOPR.

Jakie są najczęstsze przyczyny utonięć? To niefrasobliwość, alkohol i inne środki odurzające, a także kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Częściej niż kobiety toną mężczyźni. Ratownicy przyznają, że duży kłopot sprawiają im turyści, którzy często doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji.

Więcej o sprawie przeczytasz w środowym (10.08.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.


[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki