Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku odbyły się Metropolitalne Targi Pracy Pomorza [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Kilka tysięcy osób szukało w środę zatrudnienia, pomocy w wypełnianiu dokumentów, a przedsiębiorcy wypatrywali fachowców. Wszyscy oni, swe plany chcieli zrealizować podczas czwartych, międzynarodowych Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza.

Czy braki kadrowe w Pomorskiem są duże? Według Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, na koniec marca br. w powiatowych urzędach pracy przedsiębiorcy, instytucje, organizacje itp. zgłosili 5 000 wolnych miejsc zatrudnienia. To oczywiście niewiele, w porównaniu z liczbą bezrobotnych, sięgającą w Pomorskiem prawie 100 000 osób. Dziś nie ma ważniejszego zadania dla zajmujących się tą problematyką jak konsekwentne tworzenie miejsc pracy – podkreślił marszałek Mieczysław Struk. Można to robić poprzez zwiększanie atrakcyjności pracowników, przyciąganie kapitału, rozwijanie przedsiębiorczości. Także Komisja Europejska postawiła sobie za cel numer 1 wzrost zatrudnienia. W całej Unii Europejskiej liczba bezrobotnych sięga 22 milionów.

Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, zwrócił uwagę na wielki potencjał, jaki ma Pomorskie w tym Gdańsk, do wykorzystania. Chodzi też o budowanie nowych potencjałów, na przykład silnej metropolii. Powinniśmy wyzwalać energię tkwiącą w ludziach, w tym poprzez aktywizacje osób w wieku 45 lat i więcej – jest to bogactwo, z którego powinniśmy czerpać - mówił wiceprezydent Piotr Grzelak.

Metropolitalne Targi Pracy Pomorza 2015 w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Wejście Polski do Unii Europejskiej dało nam bardzo dużo. W 2004 roku liczba bezrobotnych w naszym województwie sięgała 200 000. w 2008 roku: 62,5 tys., a teraz liczba ludzi bez pracy w Pomorskiem wynosi niespełna 100 000 – mówił Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Obecnie, powinniśmy wykorzystywać umiejętnie unijne dotacje. Przyszłość Pomorskiego zależy od tego, jak skutecznie będziemy rozwijać kompetencje zawodowe mieszkańców. Chodzi o to, by inwestować nie tylko w beton, ale też w człowieka.

Coraz lepsza jest współpraca urzędów pracy z biznesem. Podkreślał to Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu Pracodawców Pomorza. Podziękował za umożliwienie przepływu fachowców w obrębie obszaru metropolitalnego – za ułatwianie ludziom szukania pracy w innych powiatach, co też ułatwia przedsiębiorcom znalezienie odpowiednich fachowców.

Poparcia finansowego w rozwoju kadr może udzielać Krajowy Fundusz Społeczny (KFS). To nowe narzędzie do rozwijania współdziałania publicznych służb zatrudnienia z pracodawcami – mówił Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. KFS został utworzony po to, by zapobiegał utracie zatrudnienia i by służył poprawie pozycji firm i zatrudnionych na konkurencyjnym rynku pracy. Ma umożliwiać przekwalifikowanie zatrudnionych i bezrobotnych, aktualizację ich wiedzy i umiejętności. Jest to nam bardzo potrzebne. Uczestnictwo dorosłych Polaków w kształceniu ustawicznym jest niewielkie i wynosi zaledwie 4,4 procent Średnia w UE sięga 10,7 procent – mówił dyrektor Roland Budnik.

Oto przykłady szkoleń mogących być finansowanymi z zasobów KFS: excel, techniki reagowania na agresję pacjenta, prawo medyczne, wizaż – stylizacja, zarządzanie czasem, leczenie dla położonych, trening umiejętności kierowniczych, I CAN total selling, First time manager, radzenie sobie z krytyką, spawanie TiG, skuteczne negocjacje, strategic leadership, akademia sprzedaży – wynika z informacji przekazanych przez dyrektora Urzędu pracy w Gdańsku.

Pierwszą osobą, która skorzystała z KFS w Gdańsku, jest Dorota Markul prowadząca Przedszkole Preludium. Wsparcie otrzymał też też zatrudnione przez panią Dorotę osoby, opłacając z KFS m.in. studia podyplomowe.

Metropolitalne Targi Pracy Pomorza 2015 w Gdańsku [WIDEO]

Konferencja poświęcona KFS była wstępem do Metropolitalnych Targów Pracy. Uczestniczyło w nich wielu wystawców z kraju i zagranicy. Poszukiwano opiekunów do osób starszych w południowych Niemczech z dobrą znajomością niemieckiego. Płaca: około 1200 euro. Gdańska Spółdzielnia Socjalna też poszukiwała opiekunów osób starszych lub niepełnosprawnych, do dzieci, a także pracowników ogólnobudowlanych. Nawet Królestwo Holandii, za pośrednictwem swej Ambasady w Polsce, szukało w Gdańsku fachowców. Dużo przedstawiono ofert z Norwegii. Obecne były stoiska sieci informacyjnej Europe Direct. Doradztwo Personalne miało stanowiska dla dyrektorów operacyjnych i finansowych. Oczywiście, stocznie tez poszukiwały specjalistów, n; monterów kadłubów, rurociągów okrętowych, spawaczy.

Dużą popularnością cieszyła się „Aleja Rekrutacji”. Kolejki młodych ludzi ustawiały się m.in. do stoisk, w których doradzano, jak napisać życiorys (CV), jak stworzyć list motywacyjny; do nauki rozmów kwalifikacyjnych.

Były to czwarte z kolei Metropolitalne Targi Pracy. Zostało zorganizowane przez Powiatowy i Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął marszałek województwa pomorskiego.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki