Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czerwcu PKN Orlen ma ogłosić, kto obejmie część udziałów w rafinerii Lotosu

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
W czerwcu PKN Orlen poinformuje o firmie, która obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii w Gdańsku. Wyłonienie partnera to jeden z warunków na jakich Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Lotosu.

W czerwcu będzie ogłoszony partner w sprawie przejęcia Grupy Lotos, a do końca 2021 roku powinno się udać zamknąć całą transakcję, pod warunkiem, że uda się wydzielić rafinerię w Gdańsku do osobnej spółki - powiedział Daniel Obajtek prezes PKN Orlen w rozmowie z ISBnews.

Przypomnijmy, że w lipcu Bruksela zgodziła się na przejecie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Warunkiem jest zbycie przez płocki koncern 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu w Gdańsku, które dadzą połowę udziałów w produkcji i sprzedaży oleju napędowego i benzyn. Orlen ma sprzedać dziewięć składów paliw oraz 389 stacji detalicznych w Polsce, czyli 80 proc. sieci Lotos.

Nie wiadomo, czy wszystkie aktywa trafią do jednego partnera.

Zainteresowane stacjami i udziałami w rafinerii, jak wynika z madialnych doniesień, mogą być węgierski MOL czy Saudi Aramco z Arabii Saudyjskiej.

Płocka firma przewiduje, że oferty od potencjalnych partnerów otrzyma w kwietniu, a w marcu zakończą się prace nad wydzieleniem rafinerii.

Gdański zakład tymczasem 1 marca rozpocznie postój remontowy. To pierwszy w historii Lotosu remont, podczas którego zatrzymana będzie tylko część instalacji. Na przełomie lutego i marca zostanie zatrzymanych kilkanaście z ponad sześćdziesięciu instalacji, które z początkiem kwietnia wrócą do ruchu. Następnie rozpocznie się drugi i ostatni etap postoju - remont trzech instalacji tzw. bloku olejowego. Całość prac zgodnie z harmonogramem zakończy się na przełomie kwietnia i maja. Pozostałe instalacje przejdą remont na wiosnę 2022 roku.

- Postój remontowy w rafinerii to największa i najtrudniejsza operacja techniczna i organizacyjna, która angażuje ogromne siły i środki. Jesteśmy do niej solidne przygotowani - pracownicy naszego zakładu są świadomi ryzyk związanych z zatrzymaniem i przygotowaniem poszczególnych instalacji. Teraz szczególnie ważne są ostrożność, czujność i koncentracja. Fundamentem sukcesu tego projektu będzie konsekwentne przestrzeganie zasad kultury bezpieczeństwa - mówi Piotr Walczak, wiceprezes zarządu Grupy Lotos ds. produkcji i handlu.

Wymianą lub remontem objęte zostanie ponad 850 aparatów, 1200 rurociągów, 700 sztuk armatury, 30 maszyn, 2200 urządzeń automatycznych oraz 600 urządzeń elektrycznych.

W planach jest m.in. remont wymienników, zbiorników, kolumn, reaktorów, pieców rafineryjnych, wymiana rurociągów, przeglądy armatury, rewizje i odbiory, przeglądy oraz testy funkcjonalne systemów sterowania, systemów zabezpieczających oraz systemów zasilania elektrycznego, prace budowlane, izolacyjne, antykorozyjne itp.

Do realizacji prac remontowych i modernizacyjnych wyłoniono 5 głównych wykonawców. Są to: Mostostal Pomorze, Naftoremont-Naftobudowa, ZRE Katowice, KB Pomorze oraz Lotos Serwis. Łącznie w przedsięwzięcie zaangażowanych będzie 85 wykonawców i ponad 2 tysiące pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki