Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga ozdrowieńcy! Gdzie i jak można oddać osocze dla pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19?

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Druga fala epidemii wirusa SARS-CoV-2 doprowadziła do nagłego wzrostu liczby pacjentów wymagających hospitalizacji. Specjaliści podkreślają, że szczególnie ważne w procesie leczenia okazuje się osocze osób, które wygrały walkę z chorobą. Sprawdziliśmy, kto i na jakich zasadach może oddać osocze.

Od początku epidemii na Pomorzu wyzdrowiało już przeszło 23 tys. pacjentów z COVID-19. Najsłynniejszy, pomorski ozdrowieniec oddał osocze już kilkukrotnie.

– Kiedyś oddawałem krew, a teraz, jako ozdrowieniec, już kilkukrotnie oddałem osocze do leczenia ciężko chorych – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Jak zapewniają lekarze terapia nim może zmniejszyć nie tylko same objawy, ale też śmiertelność pacjentów. Dlatego zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza. To nie zajmuje wiele czasu, a może uratować komuś życie.

Osocze ozdrowieńców. Kto i kiedy może być dawcą?

Obecnie osocze mogą oddawać ozdrowieńcy, u których potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2 za pośrednictwem testu molekularnego PCR lub testu antygenowego. Chodzi zarówno o chorych objawowych, lub pacjentów, którzy nie doświadczyli żadnych symptomów.

- Kryteria kwalifikacji to obecnie 28 dni od zakończenia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji, jeżeli przebieg jest bezobjawowy lub 14 dni od wykonania testu ilościowego na przeciwciała w klasie IgG - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, specjalista transfuzjologii klinicznej i Zastępca Dyrektora RCKiK w Gdańsku ds. medycznych.

Tym samym nie obowiązuje już zasada 14 dni od dwóch ujemnych wyników, która była stosowana do września 2020 r. Warto jeszcze podkreślić, że w przypadku osób bezobjawowych, RCKiK nie zleca badań na obecność przeciwciał. Specjaliści potem jeszcze badają poziom przeciwciał dla każdej donacji.

Standardowe wymazy u osób objawowych są obecnie zlecane przez specjalistów Podstawowej Opieki Zdrowotnej czyli lekarzy rodzinnych. W sytuacji, w której bezobjawowy pacjent chciałby wykonać test na przeciwciała, powinien skierować się na badania o charakterze komercyjnym w prywatnych laboratoriach.

Osocze ozdrowieńców. Czy istnieje kryterium wieku?

Tak. Specjaliści z RCKiK kwalifikują dawców jedynie będących w wieku 18-60 lat, natomiast dawcy wielokrotni są przyjmowani do 65 roku życia.

Osocze ozdrowieńców. Kto nie może być dawcą?

Kryteria wykluczające oddanie osocza są bardzo zbliżone do zasad stosowanych w przypadku dawców krwi. Chodzi przykładowo o 12-miesięczną dyskwalifikację osób, które przebywały w krajach objętych zagrożeniem malarycznym (warto podkreślić, że zalicza się tutaj między innymi niektóre kraje obszaru śródziemnomorskiego) bądź w okresie 01.01.1980 r. do 31.12.1996 w Wielkiej Brytanii i Francji, co z kolei ma związek z chorobą prionową. Warto jednak zwrócić uwagę, że dopuszczone do oddawania osocza są kobiety po ciąży, jednak w takich wypadkach zostanie sprawdzony poziom przeciwciał anty-HLA. Taka procedura dotyczy również osób z przebytą transfuzją składników krwi. Natomiast wykluczeni z rejestracji są chorzy cierpiący na niedoczynność tarczycy. Wszystkie obostrzenia i precyzyjne restrykcje zostały zamieszczone na portalu internetowym RCKiK.

W pomoc w kwalifikacji pacjentów włączyli się przedstawiciele Copernicus i Urzędu Marszałkowskiego, którzy prowadzą wstępną analizę.

– Aby usprawnić proces pobierania osocza spółka Copernicus stworzyła specjalną ankietę. Chodzi o to, aby osocze oddawały osoby, które nie mają chorób współistniejących i u których poziom przeciwciał jest odpowiednio wysoki. Ważne jest też, aby osocze pobrać w odpowiednim momencie – tłumaczy dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Poniżej dane kontaktowe:

  • Małgorzata Kulpan (spółka Copernicus), nr tel. +48 572 333 124, adres e-mail: [email protected]
  • Joanna Dissarz (Departament Zdrowia UMWP), nr. tel. +48 519 542 253, adres e-mail: [email protected]

Potwierdzenie przechorowania COVID-19 odbywa się na podstawie poniższych dokumentów:

  • informację z aplikacji pacjent.gov.pl - IKP (np. zrzut z ekranu w telefonie)
  • decyzję Sanepidu o izolacji (z informacją o zachorowaniu),
  • informację o dodatnim wyniku wymazu wykonanego metodą PCR,
  • wynik ilościowy przeciwciał anty-SARS-CoV-2 klasy IgG.

Dawca powinien dostarczyć przynajmniej jedno ze wskazanych zaświadczeń. Następnie Sama ścieżka pobrania osocza jest niezwykle prosta.

- Wszyscy dawcy przechodzą preselekcję, następnie są rejestrowani, rozmawiają z lekarzem, dalej pobranie próbek, właściwa kwalifikacja lekarska do oddania i już samo oddanie - podkreśla lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.

Samo pobranie osocza trwa około 40 min i opiera się na metodzie plazmaferezy, dzięki czemu uzyskuje się około 600-650 ml osocza.

- W przypadku ozdrowieńca najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie po 600 ml osocza w tygodniowych odstępach, jednak uzależnione jest to od ilości przeciwciał. Jeśli ilość zbadanych przeciwciał jest wysoka, zaprosimy dawcę telefonicznie do ponownego oddania. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok 220-230 ml osocza - informują przedstawiciele RCKiK.

Gdzie można oddawać osocze?

Na Pomorzu obecnie funkcjonuje 5 ośrodków, w których można oddać osocze. Mowa o Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także czterech oddziałach terenowych.

Poniżej prezentujemy pełen wykaz wraz z godzinami rejestracji i numerami telefonów:

  • RCKiK w Gdańsku tel.503 651 645 (rejestracja do oddania osocza pon-sob od 7:15 do 12:30),
  • Oddział Terenowy w Kościerzynie tel. 58 686 02 30 (rejestracja do oddania osocza pon-pt w godzinach 7:15-12:30),
  • Oddział Terenowy w Gdyni-Redłowo tel. 58 622 02 69 (rejestracja do oddania osocza pon-pt w godzinach 7:15-12:30),
  • Oddział Terenowy w Kartuzach tel. 58 681 11 44 (rejestracja do oddania osocza pon-pt w godzinach 7:00-11:30),
  • Oddział Terenowy w Wejherowie tel. 58 677 06 08 (rejestracja do oddania osocza w godzinach 7:00-10:30),

Ponadto w Oddziałach Terenowych w Tczewie, Starogardzie Gdańskim i Kwidzynie istnieje możliwość oddania przez Ozdrowieńców krwi pełnej.

Jakie są przywileje z oddania osocza?

Oprócz satysfakcji z ważnego i dobrego uczynku dawca może liczyć na usprawiedliwienie nieobecności w pracy, osiem czekolad i zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi.

Gdzie następnie trafia osocze ozdrowieńców?

Po oddaniu osocze jest dystrybuowane do placówek medycznych, które opiekują się pacjentami z COVID-19.

- Centrum zaopatruje szpitale na terenie swojego statutowego obszaru działania, ale wspomagamy też inne Centra Krwiodawstwa - informuje lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.

Osocze ozdrowieńców. Co jest potrzebne przy rejestracji?

Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! To pierwszy taki przypadek w naszym kraju

Na Pomorzu wykryto norki hodowlane zakażone koronawirusem! T...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki