MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa śmieciowa na Pomorzu: Zapytają mieszkańców ws. naliczania opłat za wywóz śmieci

Arkadiusz Kosiński, reporterzy DB
Tomasz Bołt
Samorządy w całej Polsce przymierzają się do wprowadzenia przepisów związanych z nową ustawą dotyczącą gospodarowania odpadami komunalnymi (zacznie obowiązywać 1 lipca 2013 r.). Choć wiele gmin ma już swoje typy w sprawie naliczania opłat za wywóz śmieci, to konkretne decyzje nie zapadły. Na głos mieszkańców w tej sprawie, jako jedyna w powiecie kwidzyńskim, liczy gmina Prabuty. W poniedziałek, 5 listopada o godz. 17 w Prabuckim Centrum Kultury i Sportu odbędą się konsultacje społeczne.

- Chcemy przedyskutować z mieszkańcami kwestie związane z wyborem wariantu naliczania opłat za wywóz nieczystości. Chcemy także, żeby mieszkańcy mieli świadomość, jakie możliwości naliczania opłat przewidziano w nowej ustawie. Poprzez te spotkania chcemy się wsłuchać w głos ludzi - mówi Bogdan Pawłowski, burmistrz Prabut.

Żadna gmina z pozostałych w powiecie kwidzyńskim raczej nie będzie w tej sprawie zasięgać opinii mieszkańców. Spotkania odbędą się, ale dopiero po podjęciu przez radnych stosownych uchwał. Będą miały raczej charakter typowo informacyjny.
Mieszkańców o zdanie pytają też samorządy w powiecie kartuskim. Gminy Kartuzy i Żukowo zebrały już pisemne ankiety od właścicieli nieruchomości, natomiast Sierakowice, Somonino i Stężyca opinie mieszkańców zbierają za pośrednictwem kwestionariuszy na stronach internetowych.

Wybór wariantu obliczania opłat za wywóz śmieci mieszkańcom powierzyli także samorządowcy z Pruszcza Gdańskiego. Mieszkańcy za pośrednictwem specjalnych ankiet, które otrzymają już od 5 listopada, opowiedzą się za wariantem, który popierają i tym, któremu są przeciwni. Głosować można również na www.pruszcz-gdanski.pl.

Urzędnicy w Gdyni również liczą na swoich mieszkańców. - W ciągu kilku dni przedstawimy im kwoty, jakie musieliby płacić przy konkretnej metodzie - zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Poprosimy ich o opinię, który wariant preferują.
W Sopocie natomiast trwają rozmowy m.in. ze spółdzielniami mieszkaniowymi i zarządcami nieruchomości.

W powiecie lęborskim wszystkie samorządy deklarują, że odbędą się jeszcze konsultacje z mieszkańcami w sprawie wariantów opłat. Na razie były dwa spotkania z radnymi i sołtysami gminy, na których omawiano m.in. propozycję regulaminu. Władze nie wykluczają jednak organizacji takich spotkań z mieszkańcami.

Podobnie w Nowej Wsi Lęborskiej. Tam po spotkaniu z sołtysami wójt zdecyduje, czy spotkania odbędą się w każdym sołectwie, czy będzie kilka większych. Na pewno przeprowadzone zostaną jeszcze w tym roku. Spotkania otwarte dla mieszkańców mają się też odbyć w Lęborku i Łebie. Nie wiadomo jednak, dokładnie kiedy.

Konsultacji społecznych nie planuje natomiast Wejherowo. W Starogardzie Gdańskim władze miasta spotkały się z radnymi, firmami wywożącymi śmieci oraz zarządcami nieruchomości. W BIP umieszczono projekt regulaminu, do którego również mieszkańcy mogli wnosić poprawki. Jednak typowych spotkań z mieszkańcami nie organizowano.

Konsultacji społecznych nie będzie także w Jastarni, Władysławowie, Pucku i Krokowej. Jednak, jak przekonuje Zenon Dettlaff, wiceburmistrz Pucka, jeśli wybrany wariant się nie sprawdzi, to radni zawsze mogą zmienić sposób naliczania opłat. Na przyszły rok Władysławowo zapowiada szeroką kampanię informacyjną.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki