Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydłuż urlop! Tyle dni wolnych od pracy masz w 2024 roku. Sprawdź, tak prosto możesz wydłużyć sobie urlop i długie weekendy. To proste

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Dzięki temu, zamiast na przykład brać tydzień wolnego, wypiszesz na wniosku urlopowym jedynie dwa lub trzy dni. Warto, bo będziesz się cieszyć ekstra wolnym czasem.
Dzięki temu, zamiast na przykład brać tydzień wolnego, wypiszesz na wniosku urlopowym jedynie dwa lub trzy dni. Warto, bo będziesz się cieszyć ekstra wolnym czasem. 123rf
Zaplanuj dobrze urlop w 2024 roku. Trzynaście dni świąt ustawowo wolnych, do tego długie weekendy - tak skutecznie możesz wydłużyć dni bez pracy. Co zrobić, żeby nie pracować przez ponad 100 dni w 2024 roku? Nie musisz uciekać się do pomocy lekarza lub symulowania choroby. Wystarczy, że dobrze zaplanujesz swój urlop. Sprawdź, kiedy legalnie przedłużyć długi weekend w 2024 roku.

Jak wykorzystać dni wolne w 2024 roku?

Zanim zaplanujesz urlop w 2024 roku, w pierwszej kolejności sprawdź listę świąt oraz dni wolnych (te zagwarantowane są ustawowo). I to właśnie do nich dopasuj swój urlop.

Dzięki temu, zamiast na przykład brać tydzień wolnego, wypiszesz na wniosku urlopowym jedynie dwa lub trzy dni. Warto, bo będziesz się cieszyć ekstra wolnym czasem.

Daty świąt ustawowo wolnych w 2024 roku

W tym roku aż 10 z 13 świąt przypadać będą poza weekendami. Trzy w poniedziałek, dwa w środę, trzy w czwartek, dwa w piątek. Ich liczba została określona w ustawie z osiemnastego stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

I są bezwzględnie wyłączone z obowiązku świadczenia pracy, nawet gdy wypadają w zwykły, roboczy dzień.

  • Nowy Rok - 1 stycznia (poniedziałek),
  • Trzech Króli - 6 stycznia (sobota),
  • Wielkanoc - 31 marca (niedziela),
  • Poniedziałek Wielkanocny - 1 kwietnia (poniedziałek),
  • Święto Pracy - 1 maja (środa),
  • Święto Konstytucji 3 Maja - 3 maja (piątek),
  • Zielone Świątki/Zesłanie Ducha Świętego - 19 maja (niedziela),
  • Boże Ciało - 30 maja (czwartek),
  • Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny - 15 sierpnia (czwartek),
  • Wszystkich Świętych - 1 listopada (piątek),
  • Święto Niepodległości - 11 listopada (poniedziałek),
  • Boże Narodzenie (pierwszy dzień) - 25 grudnia (środa),
  • Boże Narodzenie (drugi dzień) - 26 grudnia (czwartek).

Święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, jako jedyne w 2024 roku, odbędzie się w sobotę. To dobra wiadomość, bo dzięki temu zarobimy jeden ekstra wolny dzień w roku. Trzeba to jednak dobrze zaplanować i... liczyć, że na podobny pomysł nie wpadną nasi współpracownicy. Dlatego plany urlopowe warto zaklepać z odpowiednim wyprzedzeniem.

W jakich miesiącach możesz przedłużyć sobie weekendy i wydłużyć okres wolne przypadający w okolicach świąt? Sprawdź w naszej galerii:

Dzięki temu, zamiast na przykład brać tydzień wolnego, wypiszesz na wniosku urlopowym jedynie dwa lub trzy dni. Warto, bo będziesz się cieszyć ekstra wolnym czasem.

Wydłuż urlop! Tyle dni wolnych od pracy masz w 2024 roku. Sp...

Majówka w 2024 roku: kiedy wypada i jak uwzględnić ją w planach urlopowych?

Dni ustawowo wolne od pracy pozwolą nam wydłużyć czas wolny - wystarczy dorzucić dzień, dwa lub trzy, by cieszyć się długim urlopem. Warto też pamiętać, że praca w święta jest też... opłacalna.

To też reguluje kodeks pracy, według którego za każdą godzinę przepracowaną w święto przysługuj normalne wynagrodzenie, a do tego także dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Majówka 2024 zaczyna się w środę, dwa dni później jest Święto Konstytucji 3 Maja, więc dzięki temu wolny weekend możesz wydłużyć nawet do ponad tygodnia. Jak to zrobić? Sprawdź niżej, w naszych podpowiedziach.

Długie weekendy 2024. Tak je przedłużysz

  • styczeń 2024: 16 dni wolnych - od soboty 23 grudnia 2023 roku do 8 stycznia 2024 roku. Musisz wziąć trzy dni urlopu w grudniu (27-29 grudnia) oraz trzy w styczniu 2023 r. (2-4 stycznia), przy założeniu, że w piątek 5 stycznia odbieramy wolne za sobotnie święto Trzech Króli;
  • Wielkanoc 2024 i Poniedziałek Wielkanocny - trzy dni wolnego (30 marca - 2 kwietnia);
  • Majówka 2024 i Święto Konstytucji 3 Maja - osiem dni wolnego (27 kwietnia - 4 maja), kosztem trzech dni urlopu (29-30 kwietnia, 2 maja);
  • Boże Ciało - cztery dni wolnego (30 maja - 2 czerwca), wolny dzień za świąteczny czwartek odbierasz w piątek 31 maja. Dorzucając dzień urlopu, 29 maja lub 2 czerwca, masz 5-dniowy wydłużony weekend;
  • Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny - choć w czwartek 15 sierpnia przypada podwójne święto, to jednak przysługuje tylko jeden dzień wolny. Czterodniowy weekend możemy jeszcze wydłużyć, dorzucając dowolną liczbę dni ze swojej urlopowej puli;
  • Wszystkich Świętych - 1 listopada - trzy dni wolnego w dniach 1-3 listopada;
  • Święto Niepodległości - 11 listopada - wydłużony weekend z narodowym świętem, które przypada na poniedziałek;
  • Boże Narodzenie 2024 - szesnaście dni wolnego (21 grudnia - 5 stycznia) kusi, ale trzeba będzie się posłużyć swoim 6-dniowym urlopem, który musimy wybrać w dniach 23-24 grudnia, 27 grudnia, 30-31 grudnia i 2 stycznia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl - KLIKNIJ

Urlop ten w nowym wymiarze nadal będzie przysługiwał łącznie obojgu pracownikom-rodzicom dziecka, ale każdemu z nich będzie przysługiwało wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu, a prawa tego nie będzie można przenieść na drugiego z rodziców. Od kwietnia 2023 ojciec nie będzie mógł tak, jak dotychczas, zrzec się swojego urlopu na rzecz matki dziecka. Ma to przyczynić się to do zrównania pozycji kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

7 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku? Nowe przepisy kodeksu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki