Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznaj ceny mieszkań w 10 największych polskich miastach

materiał partnera
Obecnie wielu młodych ludzi zakłada rodziny i decyduje się na remont lub kupno swojego własnego kąta, aby zapewnić sobie komfort życia i mieszkać “na swoim”. Według danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), banki w minionym roku udzieliły Polakom łącznie ponad 192,8 tysięcy kredytów hipotecznych na łączną kwotę 41,3 miliardów złotych. Zapotrzebowanie jest wysokie, a ceny rosną.

Warszawa i Kraków dominują

Najwyższe ceny za metr kwadratowy używanego mieszkania dominują w Warszawie. Sięgają one aż 9000 zł/ mkw. Finansowe oczekiwania deweloperów są nieco niższe i obecnie wynoszą około 8223 zł/mkw.

Dane udostępnione przez polskie serwisy nieruchomości wskazują, że drugi pod względem cen mieszkań po Warszawie jest Kraków. Oferenci na rynku wtórnym w stolicy województwa małopolskiego oczekują średnio 7175 zł/ mkw, co daje różnicę ponad 2000 zł/ mkw od warszawskich cen. Ceny mieszkań deweloperów w rejonie Krakowa są także około 200 zł/ mkw niższe.

Niższe pozycje w rankingu

Nieco niższe stawki obowiązują w innych większych polskich miastach. Gdański rynek nieruchomości oferuje mieszkania używane za średnią cenę około 6654 zł/ mkw, a w przypadku nowych mieszkań 6556 zł/ mkw. Stawki wyższe niż 6000 zł występują także we Wrocławiu i Poznaniu.

Stawki w Katowicach są nieco wyższe, bo na rynku pierwotnym wynoszą 5213 zł/ mkw, lecz zaliczają się do jednych z najniższych wśród polskich miast. Tańsze mieszkania występują w Łodzi i Szczecinie, gdzie maksymalne ceny wynoszą niecałe 5000 zł/ mkw. Kolejnym miastem z najniższymi cenami mieszkań jest Białystok. Tu rynek pierwotny zaczyna się od średniej ceny 4588 zł/mkw, a kupując mieszkanie używane zapłacimy około 3395 zł/mkw.

Zestawienie cen

Portal Matchbanker opracował zestawienie średnich cen na rynku nieruchomości w dziesięciu największych miastach Polski. Stawki podzielone są na rynek pierwotny (mieszkania nabywane bezpośrednio od deweloperów bądź Spółdzielni Mieszkaniowych) oraz rynek wtórny (nieruchomości wcześniej użytkowane, nabywane za pośrednictwem biur nieruchomości lub bezpośrednio od ich właścicieli).

Średnie ceny mieszkań w wybranych miastach Polski (zł/ mkw)

MIASTORynek pierwotny/ średnia cena dla miastaRynek wtórny/ średnia cena dla miasta
Gdańsk 66566654
Białystok45883395
Katowice52134370
Kraków69727175
Lublin50985086
Łódź 49624194
Poznań62345992
Szczecin47674399
Warszawa 82338953
Wrocław60016031

Źródło: opracowanie Matchbanker.pl

Ceny za mieszkania w większości miast nie należą do niskich. Dlatego powyżej przedstawione dane z Biura Informacji Kredytowej na temat kredytów hipotecznych nie powinny wprawiać w podziw. Zapotrzebowanie na mieszkania jest coraz większe, a potencjalni nabywcy nieruchomości często nie posiadają wystarczającej ilości funduszy, aby poradzić sobie z uregulowaniem całości kwoty. Ponadto przy zakupie mieszkania często trzeba mieć co najmniej 20% wkładu własnego, co nie zawsze jest w granicach możliwości.

Dodatkowa alternatywa

Jeżeli posiadasz tylko część kwoty, która przeznaczona jest na inwestycje w nieruchomość lub brakuje Ci funduszy na remont, porównaj najlepsze oferty kredytów gotówkowych. Dodatkowe pieniądze pozwolą Ci na wykończenie mieszkania, pomalowanie ścian lub dokupienie kilku mebli. A wszystko po to, by poczuć się jak w domu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki