Alternatywne spacery cieszą się ogromną popularnością. Czy...

  Alternatywne spacery cieszą się ogromną popularnością. Czy te prowadzone w językach obcych też przypadną do gustu?

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Alternatywne spacery cieszą się ogromną popularnością. Czy te prowadzone w językach obcych też przypadną do gustu?

  ©Karolina Misztal

  Szacunkowo w Gdańsku mieszka 20 tys. migrantów i migrantek. Chcąc przybliżyć tym osobom miasto, Instytut Kultury Miejskiej razem z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek proponuje alternatywne spacery w językach angielskim i rosyjskim.
  Alternatywne spacery cieszą się ogromną popularnością. Czy te prowadzone w językach obcych też przypadną do gustu?

  ©Karolina Misztal

  Chodzi o spacery po Stoczni szlakami kobiet z Metropolitanką, po Kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie oraz po Dolnym Mieście z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami.

  - Kierujemy spacery szczególnie do osób rosyjsko- i angielskojęzycznych mieszkających na Pomorzu. Działamy zgodnie z trendem panującym w Gdańsku, z którego jesteśmy dumni - oferujemy ofertę dla osób, które wybrały nasze miasto jako nowy dom. Jest dla nas bardzo ważne, żeby je tu dobrze ugościć, np. pokazując gdańskie dziedzictwo, w interesującej formie tematycznych spacerów oraz w ich rodzimych językach - mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej. Podkreśla też, że od początku projekt był konsultowany z osobami migranckimi i odbywa się pod patronatem/matronatem Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. W przypadku dużego zainteresowania będą ustalane kolejne terminy.

  A jak wygląda harmonogram spacerów? Już jutro (sobota, 4 sierpnia) odbędzie się spacer rosyjskojęzyczny. Będzie to wędrówka pn. „ Stocznia Gdańska szlakami kobiet“. Początek o godz. 16, przy Bramie nr 2 do Stoczni Gdańskiej (plac Solidarności).

  Zainteresowanych oprowadzi Raisa Korycka, która urodziła się na Białorusi, ale ma polskie korzenie. Do projektu „Metropolitanka”, opowiadającym o roli kobiet w historii dołączyła w kwietniu 2018 roku.

  - Poznamy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. Podczas zwiedzania usłyszymy wiele anegdot i ciekawostek, np. o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Dowiemy się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz - zachęca Raisa Korycka.

  Pozostałe trzy spacery odbędą się po angielsku.

  11 sierpnia o godz. 16 przewodnik Jarosław Orłowski zaprosi do zwiedzania wyjątkowej Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa.. Dziś kolekcja malarstwa monumentalnego to 60 wielkoformatowych murali, o różnorodnej tematyce. Początek spaceru przy Plamie GAK (ul. Pilotów 11) o godz. 16. 18 sierpnia o godz. 16 z Agnieszką Chylińską anglojęzyczni spacerowicze zwiedzą Stocznię Gdańską Oczami Kobiet. Start, podobnie jak w przypadku spaceru rosyjskojęzycznego, przy Bramie nr 2.

  Ostatni z zaplanowanych spacerów odbędzie się 25 sierpnia, również o godz. 16 (Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14). Z Jackiem Górskim chętni odkryją tajemnice Dolnego Miasta. W kilka minut przeniesiemy się do niezwykle urokliwej i mało znanej części Gdańska.Miłośników fortyfikacji zainteresują bastiony i fosa. Miłośników wojskowości - autentyczne budynki koszarowe z XIX wieku.

  Miłośnicy modernizmu zachwycą się budynkiem Gdańskiego Monopolu Tytoniowego, a miłośnicy sztuki współczesnej - oryginalnymi instalacjami artystycznymi. Miłośników motoryzacji zachwyci historia montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów, a miłośników publicznych środków transportu dzieje zabytkowej zajezdni.

  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni na Pomorzu:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tęczowy Budyń na emeryturę!

  Wrzeszcz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  ferajna Budynia uwielbia wydawać kasę na takie bzdury

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ku pamieci.

  Baribal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Najlepiej poprowadzic ich "sciezka zdrowia"

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE SMAKU Wojewódzki finał trwa!

  MISTRZOWIE SMAKU Wojewódzki finał trwa!

  Nowość! Książka

  Nowość! Książka "Sekrety gdyńskich kamienic"

  Głosuj na najpiękniejsze dziecięce uśmiechy! Prześlij zdjęcie swojego dziecka! Czekają nagrody!

  Głosuj na najpiękniejsze dziecięce uśmiechy! Prześlij zdjęcie swojego dziecka! Czekają nagrody!