Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turystyka żeglarska na Pomorzu. Rozbudowują infrastrukturę, żeby wesprzeć lokalną gospodarkę ZDJĘCIA

Tomasz Chudzyński
Port w Kątach Rybackich będzie rozbudowany o zupełnie nową część dla żeglarzy
Port w Kątach Rybackich będzie rozbudowany o zupełnie nową część dla żeglarzy Anna Arent-Mendyk
Samorządy kontynuują rozwój turystyczno-żeglarskiej infrastruktury. W założeniu ma to być dźwignia lokalnej gospodarki. Turystyka żeglarska będzie motorem napędowym rozwoju regionu nad Zalewem .

W tym roku w regionie ma zakończyć się budowa aż czterech dużych obiektów żeglarskich. Port nad Zalewem Wiślanym w Kątach Rybackich i przystań jachtową nad Wisłą Królewiecką buduje gmina Sztutowo, gmina Stegna zakończy budowę przystani z mariną nad rzeką Szkarpawa, w Krynicy Morskiej powstaje całkiem nowa infrastruktura lądowa wokół portu nad Zalewem Wiślanym.

- Turystyka żeglarska będzie naszym motorem napędowym i znakiem rozpoznawczym - mówi wójt Sztutowa Stanisław Kochanowski. - Turyści oczekują czegoś więcej od naszego regionu, niż tylko plaż i lasów. My, wzbogacając naszą infrastrukturę, zapewniamy większą ofertę turystyczną Żuławom i Mierzei Wiślanej, przyciągając nowych urlopowiczów.

Najdroższą inwestycją w infrastrukturę wodniacką będzie budowa portu nad Zalewem Wiślanym w Krynicy Morskiej. To kontynuacja pierwszej fazy prac z roku 2012. Koszt 10 mln zł sprawia, że będzie to także najpoważniejsza inwestycja samorządowa w roku 2014 w całym regionie Żuław i Mierzei Wiślanej. Plan zakłada budowę części lądowej portu - nową marinę.

Rozbudowana ma być także część wodna - m.in. pirsy cumownicze i nabrzeże promowe. W przyszłości, zgodnie z zapowiedziami burmistrza Adama Ostrowskiego, umożliwić ma to połączenie promowe przez Zalew Wiślany z Tolkmickiem.

Przypomnijmy, dwie inwestycje - budowa mariny na rzece Szkarpawa oraz rozbudowa portu jachtowego w Kątach Rybackich to przedsięwzięcia związane z programem tzw. Pętli Żuławskiej. To dwie ostatnie inwestycje wykonane w ramach jeszcze poprzedniego rozdania unijnych środków pomocowych - łącznie około 12 mln zł (Pętla Żuławska była dotowana z tzw. Innowacyjnej Gospodarki).

W ramach Pętli Żuławskiej zmodernizowano lub wybudowano od podstaw infrastrukturę żeglarską w Delcie Wisły. W kilkunastu miejscach na Żuławach, Warmii i Powiślu, połączonych śródlądowym szlakiem rzek, kanałów powstały przystanie żeglarskie, pomosty oraz porty żeglarskie (dotacja z Innowacyjnej Gospodarki z 30 proc. wkładem własnym inwestorów, głównie lokalnych samorządów). Wszystko, by na żuławskich rzekach pojawili się turyści-żeglarze.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki