Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto zagra razem z Orkiestrą

Magdalena Sapkowska
W drugą niedzielę stycznia orkiestrowe serduszko chce mieć właściwie każdy
W drugą niedzielę stycznia orkiestrowe serduszko chce mieć właściwie każdy Grzegorz Mehring
436 tysięcy złotych - tyle w 2010 roku udało się zebrać kwestującym orkiestrowiczom w samym tylko Gdańsku. W tym roku sztabowcy WOŚP liczą, że uda się zebrać jeszcze więcej. W niedzielę, 9 stycznia, XIX Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie żyło całe Trójmiasto. W tym roku Orkiestra zbiera pieniądze na zakup sprzętu ratującego życie dzieci z chorobami układu moczowego i nerek. Na Pomorzu jest on potrzebny przede wszystkim w Pomorskim Centrum Traumatologii i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

- Nasze urządzenia pochodzą w większości z poprzedniej orkiestrowej zbiórki na ten cel. Odbyła się 11 lat temu, więc najwyższy czas zastąpić te urządzenia. Liczymy na hojność mieszkańców, bo chodzi przecież o życie naszych dzieci i wnuków - przekonuje dr hab. Aleksandra Żurowska, kierownik Kliniki Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży UCK.

Ale poważnemu celowi, jak to zwykle podczas finałów WOŚP bywa, towarzyszyć musi dobra zabawa. Niekwestionowanym centrum dowodzenia Trójmiastem będzie scena, która stanie w Gdańsku, na Długim Targu obok Zielonej Bramy.

Orkiestra będzie grała w całym mieście, ale to na tej scenie odbywać się będą nagłośniejsze koncerty i największe licytacje - zapowiada Piotr Jankowski, organizator imprezy.

Wolontariusze po mieście będą chodzić już od rana. Koncert rozpocznie się o godz. 14 od powitania przez Orkiestrę Oddziału Morskiego Straży Granicznej. I się zacznie - koncerty, występy oraz pokazy taneczne potrwają do godz. 21. Na scenie pojawią się znani z programu "Mam talent" tancerze, Lipskee i Kaczorex, zagrają m.in. Lipali, Golden Life, IRA i Varius Manx, czyli zespoły, które grają z Orkiestrą od samego początku akcji.

Około godz. 19.50 rozpocznie się wyczekiwane przez wielu Światełko do Nieba, czyli kulminacyjny punkt XIX Finału WOŚP. Po nim co roku wolontariusze przestają już kwestować na ulicach i kierują się do sztabów, by oddać uzbierane pieniądze.

Atrakcji nie zabraknie także w Gdyni. Jak mówi Jurek Owsiak - oj, będzie się działo w całym mieście. Na plaży w Śródmieściu Paweł "Końjo" Konnak poprowadzi zawody motocrossowe, pokazy militarne i popisy paralotniarzy.
W Teatrze Miejskim licytację na rzecz WOŚP poprowadzi Wojciech Szczurek, prezydent miasta, a o godz. 20 przy Centrum Kultury i Rozrywki Gemini (ul. Jerzego Waszyngtona 21) rozbłyśnie Światełko do Nieba.
Przez całą niedzielę Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) będzie można zwiedzać za darmo, a znajdzie się w nim wyjątkowy eksponat - największa na świecie puszka WOŚP o średnicy ponad 1,6 m.

http://gdansk.naszemiasto.pl/serwisy/wosp_2011/

Jak Orkiestra, to i muzyka. W klubie Ucho (ul. św. Piotra 2) w struny dla Orkiestry uderzą zespoły grające rock i metal. Podczas koncertu odbędą się aukcje i licytacje gadżetów.
Sopot orkiestrowe centrum ulokuje na miejskiej plaży, przy wejściu nr 40. - Zaczynamy o godz. 10, kończymy około 18. O godz. 20, przy sprzyjającej pogodzie, odbędzie się pokaz sztucznych ogni i wspólne wysyłanie Światełka do Nieba - zapowiada Anna Dyksińska z Biura Prezydenta Sopotu. - Wolontariuszy zbierających pieniądze do skarbonek w całym mieście będzie 50.

Kto nie będzie mógł osobiście uczestniczyć w WOŚP-owym szaleństwie, orkiestrowy nastrój będzie mógł poczuć dzięki telewizji. - Na Długim Targu stanie nasze plenerowe studio, a wozy transmisyjne będą przez cały dzień jeździć po regionie - zapewnia Mirosław Nowak, p.o. kierownik Regionalnej Agencji Producenckiej TVP Gdańsk. Trójmiejskie imprezy będzie można zobaczyć na antenie Trójki w wejściach na żywo o godz. 17.15, 18 i 19.15.

LŽtwo! TatczŽzno moja... Wylicytuj "Pana Tadeusza" po kaszubsku!

"Dziennik Bałtycki" wystawia na orkiestrową aukcję kolekcjonerskie wydanie "Pana Tadeusza" po kaszubsku. Tego tomu nie da się kupić w księgarni. Jest ręcznie oprawiony w cielęcą skórę w renomowanej introligatorni Wydawnictwa Bernardinum z Pelplina. Na oprawie znajdują się tłoczenia. W środku odnaleźć można 12 kolorowych ilustracji wykonanych przez gdańskiego plastyka Jarosława Wróbla. Autorem przekładu jest Stanisław Janke, poeta i tłumacz kaszubski z Wejherowa. Na przekład poświęcił aż trzy lata zawodowego życia.
Wydana przez Maszoperię Literacką księga sygnowana jest autografami znanych Kaszubów - aktorki Danuty Stenki, wokalisty Macieja Miecznikowskiego oraz profesora Jerzego Tredera, konsultanta językowego. Licytacja odbędzie się na Długim Targu między godz. 14 a 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki