18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Gra planszowa "Kolejka", czyli powrót do PRL

Artur S. Górski
Chętni do podróży w czasy PRL ustawią się w "Kolejkę"
Chętni do podróży w czasy PRL ustawią się w "Kolejkę" Materiały prasowe
Chętni do nabycia meblościanki, śniegowców "Relaks", wody kolońskiej "Przemysławka", kawy zbożowej, wyrobu czekolado-podobnego i papieru toaletowego ustawią się w kolejkach. Nie każdemu uda się zdobyć upatrzony towar. Artykuły są sprzedawane spod lady lub znikają klientom sprzed nosa.

To nie sen o przeszłości, ale scenariusz edukacyjnej gry planszowej "Kolejka", opracowanej przez zespół edukacyjno-naukowy Instytutu Pamięci Narodowej. Gra opowiada o realiach życia codziennego w PRL. Dzięki "Kolejce" można wczuć się w PRL-owski kolejkowy klimat.

Zadanie graczy to walka socjalistycznej rodziny o towary z listy zakupów. Ale półki są puste. Nawet stojąc przed sklepem przez całą noc, gracz musi się liczyć z tym, że nie przywiozą towaru lub zostanie wypchnięty z kolejki. W pakiecie z grą jest też opracowanie na temat gospodarki PRL oraz film dokumentalny.

- Komercja zabija socjalistyczną radość życia. Jak opowiedzieć dziecku o radosnych uczuciach, gdy otrzymywało się ostatni kilogram cukru spod lady? - żartował w rozmowie z nami opozycjonista Andrzej Gwiazda.

Gra doczekała się nawet naukowej recenzji dr Małgorzaty Mazurek z poczdamskiego Zentrum für Zeithistorische Forschung. Informacje o "Kolejce" pojawiły się też w serwisach m.in. BBC, CNN, Fox News, Associated Press.

Grę "Kolejka" można kupić w sklepach internetowych. Przygotowywany jest też dodruk kolejnych egzemplarzy.

- Zainteresowanie "Kolejką" przekroczyło nasze oczekiwania. W wielu sklepach internetowych wyprzedano cały zamówiony zapas "Kolejki" - mówi Jan Daniluk, rzecznik gdańskiego oddziału IPN, zapowiadając, że wkrótce dystrybucją gry zajmie się gdański oddział IPN.

Natomiast Gdański oddział IPN organizuje w przyszłym tygodniu promocyjne spotkania przy grze "Kolejka", podczas których autor gry Karol Madaj z warszawskiego IPN przedstawi gospodarcze przyczyny powstawania kolejek i opisze ciekawostki z procesu jej powstawania. Spotkaniom towarzyszyć będzie multimedialna sesja z nagraniami kabaretów TEY i Dudek i filmem "Każdy wie, kto za kim stoi".

Nauczyciele z gimnazjów i szkół średnich powinni zgłosić udział uczniów do rzecznika IPN Jana Daniluka (tel. 664 74 81 24).

Ustawiać się w "Kolejce" można 3 marca (czwartek) w Gdańsku, w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, w godz. 10-17, zaś 4 marca (piątek) - w Gdyni, w Centrum Nauki Experyment (Pomorski Park Naukowo-Technologiczny), w godz. 9-15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki