MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To miejsce kiedyś straszyło, a teraz się rozwija. Tereny wojskowe w Tczewie. Zobacz zdjęcia sprzed lat i obecne

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Tereny po opuszczonej w 2011 r. jednostce wojskowej w Tczewie jeszcze 8 lat temu przygnębiały swoim widokiem. Dzięki Rafałowi Borkowskiemu z www.urbexpomorze.pl możemy zajrzeć za kulisy tamtej rzeczywistości. Dla porównania mamy zdjęcia z aktualnej sytuacji na terenach dawnej jednostki. Rośnie jak na drożdżach nowe osiedle mieszkaniowe.

Przypomnijmy, w Tczewie oficjalnie jednostka wojskowa pojawiła się 12 października 1951 r. 47 Batalion Saperów zajmował się rozminowaniem terenów dawnego województwa gdańskiego. Ciekawostką jest, że tczewscy saperzy w latach 1952-55 zajmowali się rozminowaniem byłej kwatery Hitlera koło Kętrzyna. Aktywnie uczestniczyli w zapobieganiu i zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych.

Tczewscy saperzy mieli ważne zadanie do wykonania – zajmowali się ochroną mostów na Wile przed zatorami lodowymi. Likwidowali zatory lodowe aż do ujścia rzeki.

Tereny wojskowe w Tczewie. To miejsce kiedyś straszyło, a teraz się rozwija. Zobacz zdjęcia sprzed lat i obecne

24 września 1994 r. jednostka otrzymała drugi historii sztandar. Został również wyróżniony określeniem „Tczewski”. Od tej pory aż do 1 października 2011 r. kiedy to zgodnie z Planem Rozwoju Sił Zbrojnych żołnierze przeniesieni zostali do Niska, na Podkarpaciu, funkcjonował, jako 16 Tczewski Batalion Saperów. Tym samym po 80 latach funkcjonowania koszary opustoszały i zakończyła się historia wojska w Tczewie.

Tereny wojskowe w Tczewie. To miejsce kiedyś straszyło, a teraz się rozwija. Zobacz zdjęcia sprzed lat i obecne

Kiedy żołnierze opuścili tczewskiego koszary, przez kilka lat to miejsce sprawiało przygnębiające wrażenie. To właśnie ten czas utrwalił Rafał "Borys" Borkowski. Efekty swoich eksploracji zamieszcza na swojej stronie

W ostatnim czasie ten zakątek Tczewa pięknie się rozwija. Na nowo powstającym osiedlu domy rosną, jak grzyby po deszczu. Równocześnie prace prowadzone są na dwóch budynkach, a postępy prac widać w krótkich odstępach czasu "gołym okiem".

Prace archeologiczne w Nowym Porcie. Odnaleziono szkielety w miejscu dawnego cmentarza

"Wyszły" z ziemi i wody! Tajemniczy dysk, Rzymianin bez głow...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki