Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie są właściwości rumianku. Na co pomaga rumianek? Kto powinien go pić?

MM
Jakie są właściwości rumianku?
Jakie są właściwości rumianku? 123rf
Kwiat rumianku to bardzo znana i powszechnie wykorzystywana roślina. Suszony rumianek pospolity to składnik wielu herbat i naparów. Jakie właściwości ma ta roślina? Kto powinien z niej korzystać? Sprawdź!

Spis treści

Czym jest rumianek?

Rumianek pospolity jest popularną rośliną leczniczą. Rośnie powszechnie na łąkach, w ogrodach i na polach. Ma charakterystyczne niewielkie kwiaty z żółtym środkiem i białymi płatkami. Osiąga od 15 do 50 centymetrów i ma bardzo charakterystyczny zapach. Ususzone koszyczki rumianku wykorzystywane są w ziołolecznictwie.

Wykorzystanie rumianku

Najpopularniejszym sposobem wykorzystania rumianku jest zrobienie naparu z jego suszonych kwiatów. Taki napój bogaty jest w substancje rzadko występujące w roślinach jak antyalergiczne chamazuleny czy alfa-bisabolole, flawonoidy i witaminę C. Kwiaty rumianku zawierają również cenny olejek eteryczny. Kwiaty rumianku zalewa się wrzącą wodą i parzy pod przykryciem.

Właściwości lecznicze rumianku

Rumianek ma działanie pomagające w rozkurczaniu mięśni gładkich, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a nawet przyspieszające gojenie ran. Jest bardzo pomocny w bólach brzucha, łagodzi skurcze, pomaga przy zapaleniu żołądka oraz jelit. Może wspomagać leczenie zapalenia skóry i błon śluzowych. Pomaga przy bakteryjnych schorzeniach jamy ustnej. Napar z rumianku wesprze organizm w trawieniu ciężkiego posiłku oraz pomoże na wzdęcia i zgagę.

Napar z rumianku w formie okładów może być pomocny przy gojeniu ran, oparzeniach słonecznych, owrzodzeniach lub łagodniejszych oparzeniach termicznych.

Płukanki z rumianku stosuje się również w przypadku wystąpienia stanów zapalnych śluzowej gardła oraz jamy ustnej oraz w postaci okładów, na przykład na odleżyny.
Wreszcie - herbata z rumianku wycisza i ułatwia zasypianie, odpręża i uspokaja nerwy.

Rumianek w kosmetykach

Ekstrakty z rumianku można znaleźć również w kosmetykach, na przykład do włosów. Świetnie działa na blond włosy, rozjaśnia je i nadaje im blasku. Dodaje się go też do kremów, balsamów, a nawet past do zębów.

Kto nie powinien pić rumianku?

Naparu z rumianku nie powinny pić osoby na niego uczulone. Powinni też uważać wszycy biorący leki farmaceutyczne, ponieważ rumianek może osłabiać lub nasilać ich działanie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki