Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Objawy raka przełyku. Groźny nowotwór rozwija się długo i po cichu [30.04.2024]

S
Jest to trudność lub ból przy połykaniu. Może to sprawiać trudności w przełykaniu pokarmów stałych lub płynnych. Dysfagia jest jednym z najbardziej powszechnych objawów raka przełyku, ponieważ guz może zmniejszać przepływ pokarmu przez przełyk.
Jest to trudność lub ból przy połykaniu. Może to sprawiać trudności w przełykaniu pokarmów stałych lub płynnych. Dysfagia jest jednym z najbardziej powszechnych objawów raka przełyku, ponieważ guz może zmniejszać przepływ pokarmu przez przełyk. Pexels
Rak przełyku to groźny nowotwór, który rozwija się powoli i po cichu. Jego objawy są często niezauważalne, aż do osiągnięcia zaawansowanego stadium. Były minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, jest jednym z tych, którzy toczy walkę z tą chorobą. Poznanie objawów raka przełyku może być kluczowe dla wczesnego wykrycia i zwiększenia szans na przeżycie.

Rak przełyku, zwany także nowotworem głowy i szyi, jest niezwykle agresywnym nowotworem. Jest on najczęściej diagnozowany u mężczyzn po 40. roku życia. Gdy pojawiają się objawy, to zazwyczaj oznacza, że nowotwór jest już w zaawansowanym stadium.

Rak przełyku występuje w różnych postaciach, takich jak: rak płaskonabłonkowy, gruczolakorak, rak śluzowonaskórkowy i rak torbielowatogruczołowy. Diagnozę raka przełyku umożliwiają prześwietlenie z kontrastem (RTG), badanie endoskopowe, USG jamy brzusznej, szyi i wątroby, spirometria, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Wykrycie przerzutów komórek rakowych do innych narządów i tkanek umożliwiają badania krwi na obecność markerów nowotworowych antygen SCC.

Takie są przyczyny raka przełyku

Rak przełyku wykryty na wczesnym etapie rozwoju jest uleczalny i daje 90 proc. szans na przeżycie 5 lat od diagnozy. Niestety, zwykle jest on wykrywany w dość zaawansowanym stadium, gdy szanse na przeżycie maleją do maksymalnie 45 proc., a średni odsetek przeżyć wynosi zaledwie 5-10 proc.

Nie czekaj! Rozpoznaj objawy raka przełyku i zacznij leczenie, żeby nie było za późno - szczegółowe objawy prezentujemy w poniższej galerii.

Leczenie polega głównie na operacyjnym wycięciu guza wraz z częścią przełyku lub jego całością, a także zastosowanie chemioterapii i radiochemioterapii. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby z przerzutami stosuje się leczenie paliatywne, które ma na celu zmniejszenie objawów choroby i poprawę jakości życia pacjentów.

Warto pamiętać, że objawy te mogą być również związane z innymi schorzeniami, dlatego ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas. Diagnoza raka przełyku wymaga zazwyczaj szeregu badań, takich jak endoskopia, biopsja i obrazowanie medyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska