Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TAK dla JAJ! Poradnik zdrowego mężczyzny. Nie daj się nowotworom prostaty i jąder. Badaj się!

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
Regularne badania, kontrola urologiczna raz w roku to skuteczna profilaktyka w przypadku tych dwóch nowotworów
Regularne badania, kontrola urologiczna raz w roku to skuteczna profilaktyka w przypadku tych dwóch nowotworów 123rf
W ramach akcji #TAK dla JAJ prowadzonej przez Dziennik Bałtycki wraz z partnerami chcemy zachęcić mężczyzn do badań, które mogą uratować im życie. Dziś o profilaktyce i leczeniu raka prostaty i raka jąder. O tym jak ważna jest samoświadomość panów i badania kontrolne mówi nasz specjalista urolog Kevin Miszewski.

Nowotwór prostaty i jąder to podstępne choroby. Często rozwijają się przez wiele lat, nie dając widocznych objawów. W rozpoznawaniu i leczeniu nowotworów kluczową rolę odgrywa profilaktyka zdrowotna. Jeśli w przypadku raka prostaty choroba dotyka głównie panów powyżej 45 roku, zwłaszcza jeśli w rodzinie ojciec, dziadek chorował na raka prostaty, to ryzyko jest większe, to w przypadku raka jąder przedział wiekowy jest już zupełnie inny, bowiem najczęściej pojawia się w wieku 18 - 35 lat.

- Jeśli mówimy o profilaktyce raka prostaty, to pierwsza wizyta u urologa powinna być ok. 50 roku życia obowiązkowo u wszystkich mężczyzn, a w grupie ryzyka ok. 45 roku życia. Wtedy nie obędzie się bez badań profilaktycznych raz do roku, czyli tzw. badania per rectum - badanie palpacyjne gruczołu przez odbytnicę oraz oznaczeniu PSA - mówi Kevin Miszewski, urolog. - Natomiast, jeśli chodzi o raka jąder to najważniejsza jest tu samoświadomość panów, bowiem najlepszą profilaktyką jest samobadanie jąder. Raz w miesiącu każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz się zbadać, żeby zobaczyć czy coś nowego, budzące niepokój się nie pojawiło. Ten czynnik ryzyka raka jąder jest największy u mężczyzn między 18 a 35 rokiem życia.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie

W przypadku obu tych nowotworów nie ma takich konkretnych czynników podnoszących ryzyko wystąpienia choroby, jak np. palenie papierosów w przypadku raka płuc czy złe nawyki.

- Ale trzeba pamiętać, że np. panowie z wnętrostwem w dzieciństwie mają podwyższone ryzyko wytworzenia się raka jądra i pojawienia się raka w drugim jądrze - mówi Kevin Miszewski. - Z kolei w przypadku raka prostaty trzeba pamiętać, że potrafi on przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, np. panowie mogą przyjść do urologa ze względu na to, że mają problem z oddawaniem moczu, natomiast problem jest taki, że rak rozwija się w innej części prostaty.

- To taki cichy zabójca - dodaj urolog. - Tu wchodzi w grę screening pacjentów. Często dokonują tego lekarze rodzinni, którzy kierują pacjentów na badanie PSA, a gdy wychodzi poziom podwyższony, pan trafia do poradni urologicznej do urologa, gdzie wykonywana jest dalsza diagnostyka. W razie potrzeby diagnostykę uzupełnia się badaniem rezonansu magnetycznego prostaty, zaś kolejnym krokiem powinna być biopsja gruczołu krokowego. Leczenie raka prostaty przebiega trzema drogami: operacyjne usunięcie prostaty, radioterapia, hormonoterapia.

W przypadku podejrzenia nowotworu jąder pierwszym krokiem jest usg moszny - obraz jest tu bardzo charakterystyczny i jeśli podejrzenia się potwierdzą w obrazie to wykonywana jest operacja - usunięcie jądra.

- Zabieg jest krótki, panowie bardzo szybko dochodzą do siebie. U większości panów kończy się to później na obserwacji, czyli okresowemu badaniu TK. To jeden z najlepiej wyleczalnych nowotworów, zwłaszcza gdy jest wykryty we wczesnym stadium. Podobnie, jak w przypadku raka prostaty - mówi Kevin Miszewski, urolog.

Ważna samoświadomość

Jeżeli panowie przyjdą do urologa we wczesnym stadium bądź szybko zaalarmowani swoimi objawami to są to całkowicie wyleczalne nowotwory – podkreśla lekarz.

- Ważne jest, żeby panowie mieli świadomość kiedy zgłosić się do lekarza, w jakim wieku powinni przechodzić badania kontrolne i przełamać często występującą barierę przed wizytą u urologa i badaniem per rectum – mówi Kevin Miszewski, urolog. - Cała wizyta u urologa wygląda tak jak u innych lekarzy, badanie przeprowadzamy z zachowaniem szacunku i godności. Nie ma co się wstydzić, trzeba się badać, by cieszyć się zdrowiem jak najdłużej. Regularne badania, kontrola urologiczna raz w roku to skuteczna profilaktyka w przypadku tych dwóch nowotworów.

partnerzy (1024×207 px) - 1

Sportowcy w akcji #Tak dla JAJ

Akcja #Tak dla JAJ ma również wydźwięk artystyczny. Sportowcy z Pomorza, których zaprosiliśmy do naszej akcji biorą udział w sesji zdjęciowej podkreślającej wagę badań profilaktycznych. Te wyjątkowe zdjęcia będzie można zobaczyć w trzech miejscach Trójmiasta na trzech wystawach.

Harmonogram wystaw:

  • 22.11-20.12 Biblioteka AMW w Gdyni ul. inż. Jana Śmidowicza 69
  • 22.11-6.12 Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, ul Pelplińska 7
  • 6.12–20.12 Sopot Centrum (poziom 0) ul. Tadeusza Kościuszki 14
  • 6.12-17.12 Auchan Gdańsk ul. Szczęśliwa
  • 18.12-31.12 Auchan Rumia ul. Grunwaldzka 108

PARTNERZY PROJEKTU TAK DLA JAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki