Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Sztuka w kręgu sacrum" - niezwykła wystawa w gdańskim Muzeum Bursztynu

Grażyna Antoniewicz
Na wystawie zobaczymy m.in. bursztynowo-brylantową sukienkę Zawierzenia na Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej
Na wystawie zobaczymy m.in. bursztynowo-brylantową sukienkę Zawierzenia na Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Drapikowski Studio
Muzeum Bursztynu zaprasza na wystawę "Mariusz i Kamil Drapikowscy - Sztuka w kręgu sacrum", która powstała dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II. Zobaczymy na niej bursztynowe i srebrne sakralia.

Przykuwa wzrok bursztynowo-brylantowa sukienka Zawierzenia ,,Totus Tuus" na obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Monstrancja Różańcowa ,,Rosarium Virginis Mariae" z Sanktuarium na Jasnej Górze.

- Ta wystawa jest podziękowaniem za pontyfikat Jana Pawła II - mówi Kamil Drapikowski. - Wiele prac związanych jest z jego osobą i jego nauką. Dwukrotnie dostąpiłem łaski spotkania z Janem Pawłem II. Te spotkania wpłynęły na moje życie i twórczość. Pierwsze miało miejsce w 1999 roku, gdy byliśmy z tatą w Rzymie i zostaliśmy zaproszeni na audiencję do Ojca Świętego. Papież otworzył ręce, przytulił ojca, potem zwrócił się do mnie i powiedział: - Skoro ojciec artysta, to i syn też artysta. I zadał mi pytanie, czy zamierzam podążyć drogą sztuki? Odpowiedziałem, że owszem, sztuka jest moją pasją i chciałbym, żeby się tak stało, jeśli to będzie możliwe.

Ojciec Święty uśmiechnął się i pobłogosławił.

Skąd wziął się tytuł wystawy? - Sztuka zawsze była związana z sacrum - odpowiada Kamil Drapikowski. - Można zaryzykować stwierdzenie, że narodziła się z sacrum, ponieważ malowidła na skałach związane były z magią, kultem płodności, prośbą do sił wyższych, aby polowanie się udało, plony były obfite itd. Oddzielenie sztuki od sacrum nastąpiło w Cesarstwie Rzymskim. Przez setki lat w różnych częściach świata, w różnych kulturach sztuka zawsze była zarezerwowana dla sfery sacrum.

Mariusz Drapikowski zajmuje się rzemiosłem artystycznym we własnej pracowni od 1984 roku. Do swoich największych osiągnięć zalicza krucyfiks ofiarowany Ojcu Świętemu w 1999 roku, znajdujący się obecnie w Muzeum Watykańskim, oraz bursztynową Monstrancję Milenijną, która jest w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Prace gdańskiego bursztynnika mają królowa Belgii, książę Kentu czy prezydent USA Bill Clinton. W jego pracowni powstał ołtarz w formie tryptyku wraz z monstrancją, który trafił do Ziemi Świętej. Do wykonania tego niezwykłego dzieła użyto: złota, srebra, miedzi, tytanu, kryształów i bursztynu.

Równie utalentowany syn, Kamil Drapikowski, jest autorem wielu prac pomnikowych w Polsce i na świecie. W 2010 r. wykonał marmurowy pomnik św. siostry Faustyny Kowalskiej do Stockbrigde w Massachusetts w USA. Obecnie wraz z firmą Drapikowski Studio pracuje nad realizacją Ołtarza Adoracji Najświętszego Sakramentu do sanktuarium w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Wystawę od piątku, 20.06.2014 r. można oglądać w Muzeum Bursztynu, Targ Węglowy, Gdańsk. Czynna do 18.09.2014 r.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki