MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli 6.01.2021. Jak obchodzimy uroczystość Objawienia Pańskiego? Czy środa 6 stycznia to dzień wolny od pracy?

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Święto Trzech Króli 2021. Kiedy wypada? Oto najpopularniejsze zwyczaje! Czy podczas Objawienia Pańskiego musimy iść do pracy? Odpowiadamy.
Święto Trzech Króli 2021. Kiedy wypada? Oto najpopularniejsze zwyczaje! Czy podczas Objawienia Pańskiego musimy iść do pracy? Odpowiadamy. Fot. Karolina Misztal
Święto Trzech Króli obchodzimy na pamiątkę uczczenia objawienia się Boga człowiekowi. Od wielu lat 6 stycznia na ulicach pojawiają się liczne orszaki mające przypominać odwiedziny trzech mędrców. Co więcej, w wielu miastach o tej porze roku odbywały się jasełka upamiętniające ten wiekopomny dzień. Niestety w tym roku obchody tego święta będą nieco inne. A wszystko to za sprawą panującej pandemii koronawirusa, w efekcie której w życie wcielono szereg obostrzeń - również w kościołach. Mowa tutaj o limitach wiernych w kościołach, zachowaniu odpowiednich odstępów czy zasłanianiu nosa i ust. Wróćmy jednak na chwilę do korzeni tegoż święta - jaka jest jego historia? Z jakimi zwyczajami się wiąże? Czy tego dnia na wiernych spoczywa obowiązek uczestnictwa we mszy świętej? No i jedno z najczęściej zadawanych pytań - czy 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? Odpowiadamy.

Święto Trzech Króli 2021. Kiedy wypada?

Objawienie Pańskie nazywane potoczne świętem Trzech Króli wypada co roku o tej samej porze - na początku stycznia. Ma ono na celu uczczenie objawienia się człowiekowi Boga. Tradcja chrześcijańska głosi, że to właśnie tego dnia trzej mędrcowie udali się w drogę za poświatą Gwiazdy Betlejemskiej do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa po to, aby przekazać mu hojne dary.

Uroczystość Objawienia Pańskiego to święto o charakterze stałym, oznacza to, że co roku wypada tego samego dnia - 6 stycznia. To właśnie tego dnia w kościołach niemalże na całym świecie wspomina się wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do betlejemskiej stajenki w celu oddania pokłonu Chrystusowi. W darach złożyli oni kolejno złoto, kadzidło i mirrę. W tym roku święto to przypada w środę.

Podczas święta Trzech Króli celebrujemy aż trzy wydarzenia, w których Bóg w szczególny sposób objawił się światu w Chrystusie. O jakich zdarzeniach mowa?

Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jaka jest jej historia?

Święto Trzech Króli w kościele katolickim przypada na początek stycznia. Uroczystość Objawienia Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt ustanowionych przez kościół. Przypominamy, że już w III wieku naszej ery kościół wschodni nadał szczególne znaczenie temu świętu. Objawienie Pańskie odwołuje się do fragmentu z Ewangelii św. Mateusza, który opowiada o przybyciu trzech mędrców - Kacpra, Melchiora i Baltazara[/b].

Zgodnie z naukami głoszonymi przez kapłanów, przyczyną obchodzenia tego święta były trzy wydarzenia, w których Bóg w szczególny sposób objawił się światu w Jezusie Chrystusie. Mowa o pokłonie mędrców ze Wschodu, chrzcie Chrystusa w Jordanie oraz o udzie w Kanie Galilejskiej.

Zwyczaje i obchody z okazji święta Trzech Króli

Zwyczaje podczas Objawienia Pańskiego zaczęły pojawiać się na przełomie XV i XVI wieku. Wówczas popularne było święcenie złota i kadzidła, którym to okadzano domy i okolice, co miało uchronić domowników przed chorobami i nieszczęściami. Popularnością cieszyło się niegdyś także ciasto z migdałem. A ten, kto go odnalazł w swoim kawałku - zostawał królem. Dawniej praktykowano także chodzenie dzieci z gwiazdą, które pukając do domostw - otrzymywały rogale. Wizytom tym towarzyszyło kolędowanie o Trzech Królach.

Obecnie jednym z najpopularniejszych zwyczajów podczas święta Trzech Króli było święcenie kredy i wypisanie skrótu C+M+B na drzwiach wejściowych domu bądź mieszkania. Skrót ten może oznaczać "Christus Mansionem Benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Warto wspomnieć, że pomiędzy literami nie ma tzw. plusów, a znaki błogosławieństwa. Utożsamiany jest także z imionami trzech mędrców - Kacpra, Melchiora i Baltazara. Jak widać - można spotkać się z różną interpretacją powyższych liter.

Współcześnie na popularności zyskały Orszaki Trzech Króli, czyli ogólnopolskie marsze na terenie całego kraju. Mieszkańcy miast w Korowodzie Trzech Króli, idąc za głównymi bohaterami - mędrcami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. W 2021 roku ze względów epidemiologicznych nie przewiduje się organizacji tego typu przedsięwzięć.

Objawienie Pańskie. Czy 6 stycznia trzeba uczestniczyć we mszy świętej?

Uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem nakazanym, a więc na wiernych ciąży obowiązek czynnego uczestnictwa we mszy świętej.

W 2021 roku będzie jednak nieco inaczej, a wszystko to za sprawą szalejącej pandemii koronawirusa, w efekcie której w życie wcielono szereg obostrzeń - także w kościołach. Mowa m.in. o limicie wiernych. Przypominamy, że 1 osoba może znajdować się na 15 mkw. Księża zachęcają wiernych, którzy nie mogą wziąć udziału w tradycyjnej mszy świętej - do uczestniczenia w transmisjach radiowych, telewizyjnych czy internetowych.

Jeśli chcesz sprawdzić, gdzie 6 stycznia możesz obejrzeć transmisję mszy świętej to kliknij tutaj.

Trzech Króli 2021. Czy 6 stycznia 2021 roku jest dniem wolnym od pracy?

W czasach powojennych 6 stycznia był dniem wolnym od pracy, jednakże uległo to zmianie na mocy nowej ustawy w 1960 roku. Pół wieku później - we wrześniu 2010 roku rozpoczęto prace legislacyjne nad przywróceniem dnia wolnego w styczniu. Przygotowana ustawa została podpisana przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego dnia 19 listopada 2010 roku. Od tego dnia Uroczystość Objawienia Pańskiego jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Tego dnia zamknięte są wszelkie urzędy, centra handlowe, a nawet - niektóre restauracje. Otwarte pozostają niektóre osiedlowe sklepiki, ale pod jednym warunkiem - za ladą stanie właściciel lub pracownik, który w zamian za pracę w święto otrzyma dodatkowy dzień wolny lub 100 proc. dodatkowego wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.

Kiedy początek karnawału 2021?

Karnawał co roku rozpoczyna się 6 stycznua, czyli w święto Trzech Króli. W 2021 roku dniem rozpoczęcia czasu zabaw będzie środa. Świętowanie potrwa do wtorku, 16 lutego 2021 roku, a więc do dnia poprzedzającego Środę Popielcową.

ZOBACZ TAKŻE: Orszak Trzech Króli 2020 w Gdańsku pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają". Barwny korowód na ulicach miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki