MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne przepisy pomorskich KGW. Dania mięsne [ZDJĘCIA]

Redakcja
Świąteczne przepisy pomorskich KGW. Dania mięsne [ZDJĘCIA]
Świąteczne przepisy pomorskich KGW. Dania mięsne [ZDJĘCIA]
Nie odeszły jeszcze w przeszłość czasy, gdy Wigilia była prosta, skromna, niewyszukana, zawsze postna, zaś święta - bogate, zwłaszcza w drób i mięsiwa, ciasta i przysmaki. Na święto podawano pieczone kaczki z jabłkami, gęsinę z czerwoną kapustą, pieczenie wieprzowe, własnoręcznie wędzone kiełbasy, kompoty z gruszek, jabłek czy dyni. Skarbnicą najdawniejszych przepisów są pomorskie wsie. Swoimi wypróbowanymi przepisami dzielą się panie z kół gospodyń wiejskich z Pomorza. Przedstawiamy wypróbowane przepisy na najlepsze potrawy mięsne.

Gęś w kapuście

Polecają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rekowie

Składniki
pierś, uda i skrzydło gęsi
czerwona kapusta
jabłka
sól
pieprz
majeranek

Wykonanie
Gęś dokładnie należy wyczyścić, przyprawić i ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Włożyć do piekarnika i piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza do uzyskania miękkości.
W tym czasie obgotowujemy drobno poszatkowaną czerwoną kapustę. Dodajemy łyżkę gęsiego smalcu i starte jabłka, najlepiej kwaśne. Doprawiamy do smaku pieprzem, solą i cukrem. Dodajemy odrobinę musu żurawinowego. Na 20 minut przed zakończeniem pieczenia gęsi dodajemy do naczynia żaroodpornego czerwoną kapustę z jabłkami. Aby gęś była chrupiąca, należy zdjąć pokrywę naczynia.

Przy okazji rada. Jeśli gęś jest bardzo tłusta, można przed pieczeniem nakłuć ją w kilku miejscach, dzięki czemu tłuszcz łatwiej się wytopi.

 

Kaczka ze śliwkami

Polecają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rekowie

Składniki:
kaczka
mięso mielone
wątróbki z kaczki
rodzynki
suszone śliwki
2 jajka
pieczarki
sól
pieprz
majeranek
dżem z żurawin
jogurt naturalny lub majonez

Wykonanie:
Kaczkę należy wyluzować, czyli wyjąć z niej kości. Potem peklujemy ją, solimy i posypujemy pieprzem. Mielone mięso, wątróbki, rodzynki i suszone śliwki łączymy z dwoma jajkami, pieczarkami, solą, pieprzem i majerankiem. Kaczkę nadziewamy przygotowanym farszem. Do naczynia żaroodpornego dodajemy dwie łyżki wody. Pieczemy do uzyskania miękkości w temperaturze 180 stopni. Aby przygotować sos do kaczki, należy połączyć mus żurawinowy z jogurtem naturalnym lub majonezem. Doprawić do smaku.

Przy okazji rada. Jeśli mamy kaczkę mrożoną, musimy najpierw ją rozmrozić. Ważne, by proces ten przebiegał powoli. Najlepiej przełożyć ją z zamrażalnika na dolną półkę lodówki i pozostawić na 8-12 godzin, a może nawet dłużej (rozmrażana "na skróty" - w wodzie lub pozostawiona w temperaturze pokojowej - będzie twarda i mniej smaczna).
 

 

Udka Faszerowane

Polecają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rokitnicy

Składniki:
10 pałek z kurczaka
0,5 kg dowolnego mięsa mielonego
1 papryka czerwona świeża
1 jajko
bułka tarta
przyprawy

Wykonanie:
Z pałek kurczaka usuwamy ostrożnie kości. Pałki nacieramy wedle upodobania przyprawami, np. solą, pieprzem, i na godzinę wkładamy do lodówki.

W tym czasie przygotowujemy farsz, czyli gotowe mięso mielone łączymy z jajkiem i z pokrojoną w kostkę czerwoną papryką. Dosypujemy trochę bułki tartej i mieszamy, tak by farsz tworzył zwartą masę.

Gotowym farszem nadziewamy udka i pieczemy je w piekarniku przez około 40 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza lub w 150 stopniach Celsjusza z termoobiegiem, tak długo, aż farsz w środku będzie upieczony, a kurczaki nabiorą złotego koloru i skórka stanie się chrupiąca.

Jest to pyszne danie obiadowe, które można podawać z ziemniakami lub frytkami i z surówką, ale udka mogą być także samodzielnym daniem.

 

Kaczka po Żuławsku

Polecają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzywym Kole

Składniki:
kaczka
0,5 kg jabłek
majeranek
zioła prowansalskie
sól
pieprz

Wykonanie:
Kaczkę wyprawiamy, przecinając ją przy korpusie. Po usunięciu wszystkich wnętrzności i dokładnym oczyszczeniu moczymy kaczkę w zimnej wodzie przez 2-3 godziny. Następnie osuszamy ją, skórę oraz środek kaczki nacieramy przyprawami według uznania. Wkładamy do niej umyte, wydrążone i pokrojone w ćwiartki lub ósemki jabłka. Nie ma znaczenia smak owoców, nie muszą być szczególnie słodkie. Za to koniecznie muszą być ze skórką, ponieważ to, co najlepsze w jabłku, znajduje się tuż pod nią. Następnie zszywamy kaczkę, używając do tego specjalnej dużej igły i grubej lnianej nici, tzw. dratwy. Mięso wkładamy do nagrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika. Pieczemy je przez około godzinę i od czasu do czasu podlewamy kaczkę ciepłą wodą bądź
tłuszczem, który się z niej wytopił. Kaczkę pieczemy w brytfannie pod przykryciem. Podajemy ją na ciepło.

To pyszne danie idealnie pasuje na świąteczny stół.
 

 

Pierśnik z kurczaka nadziewany brzoskwiniami

Poleca Stefania Kamińska z Koła Gospodyń Wiejskich w Lisewie

Składniki:
pierśnik z kurczaka
brzoskwinie z puszki, ewentualnie ananasy lub pieczarki
bulion drobiowy
5 żółtek
pomarańcze i morele do dekoracji
cukier waniliowy
sok z cytryny
sól i pieprz

Wykonanie:
Pierśnik z kurczaka posypujemy solą i pieprzem i odstawiamy na dobę, aby się zamarynował.

Następnego dnia przystępujemy do faszerowania mięsa owocami. W tym celu nożem nacinamy pierśnik, tak by powstała kieszonka. Można to zrobić z boku, wówczas powstanie szeroki otwór, albo z góry, jak bułkę do hot doga. Do utworzonej kieszonki wkładamy brzoskwinie. Możemy zastąpić je ananasem lub pieczarkami.

Gotowe danie wkładamy do rękawa do pieczenia. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 st. C przez godzinę.
Następnie przygotowujemy sos. W tym celu mieszamy pięć żółtek i hartujemy je, dolewając odrobinę gorącego rosołu. Tak przygotowane żółtka wlewamy do reszty rosołu, intensywnie mieszając. Dodajemy do tego wyciśnięty sok z cytryny i cukier waniliowy. Gotowe danie możemy udekorować pomarańczami i morelami.
 

 

Paszteciki w suchym waflu

Poleca Alicja Jeżewska z Koła Gospodyń Wiejskich w Polnicy-Sokolu

Składniki:
1 opak. suchych wafli
0,5 kg kapusty kiszonej
3 średnie cebule
5 średnich ugotowanych ziemniaków
25 dag pasztetu (wg upodobania)
2 jajka, bułka tarta
olej do smażenia
sól, pieprz, zioła prowansalskie,
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
pikantny keczup do smarowania wafli

Wykonanie:
Wafle przekładamy wilgotną ściereczką, żeby zmiękły. Kapustę kroimy i gotujemy w niewielkiej ilości wody do miękkości, a następnie odcedzamy. Ugotowane ziemniaki mielimy lub przepuszczamy przez praskę. Cebulę drobno kroimy i smażymy do zeszklenia. Do ciepłej cebuli dodajemy ciepłą kapustę i gorące ziemniaki. Wszystko mieszamy na patelni i smażymy. Dodajemy przyprawy, a na koniec pokrojony pasztet. Mieszamy tak długo aż pasztet się rozpuści.

Wilgotne wafle smarujemy keczupem i gorącym farszem (nie za grubo). Później wafle zawijamy w roladę - każdy z wafli osobno. Zostawiamy do wystygnięcia. Następnie każdą roladę kroimy w poprzek na kawałki o długości ok. 5 cm. Rozgrzewamy tłuszcz na patelni, rozbijamy jajka na talerzyku. Odcięte strony pasztetów otaczamy w tartej bułce i smażymy delikatnie na patelni.

 

Karkówka w korzennej marynacie

Poleca Beata Szornak z Koła Gospodyń Wiejskich w Mechowie

Składniki:
0,5 kg karkówki bez kości
garść suszonych borowików
1 szkl. śmietany 30 proc.
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 cebula
sól i pieprz do smaku,
olej
liść laurowy
ziele angielskie

Marynata:
Po pół łyżeczki imbiru, mielonego ziela angielskiego, cynamonu oraz gałki muszkatołowej, sól i pieprz do smaku,
1/3 szklanki oleju.

Wykonanie:
Mieszamy składniki marynaty. Karkówkę kroimy w grube plastry, wkładamy do zalewy na około godzinę. Grzyby zalewamy wrzątkiem i odstawiamy. Plastry karkówki smażymy z obu stron. Następnie przekładamy karkówkę do garnka, zalewamy wodą, dodajemy liść, ziele, ziarenka smaku i gotujemy do miękkości. Na pozostały na patelni tłuszcz wkładamy pokrojoną w średnią kostkę cebulę i podsmażamy na złoty kolor. Odciśnięte grzyby (wody nie wylewamy!) kroimy w mniejsze kawałki, dodajemy do cebuli. Chwilę smażymy, dodajemy trochę wody z grzybów i dusimy do miękkości. Gdy woda prawie wyparuje, dodajemy śmietanę i pokrojoną natkę pietruszki. Miękką karkówkę przekładamy na patelnię, jeszcze chwilę gotujemy.
 

J.S.
 

Zobacz też:

Świąteczne przepisy pomorskich KGW. Zupy, sosy, pierogi, sałatki [ZDJĘCIA]

Świąteczne przepisy pomorskich KGW. Ryby [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki