Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendium im. zmarłego profesora Jana Szyszki: Federacja z Sycylii, która je stworzyła, dała mu nagrodę już wcześniej

wie
Marek Szawdyn
Najlepszy student z Polski dostanie stypendium Światowej Federacji Naukowców im. prof. Jana Szyszko - poinformowały prawicowe media. Szczegółów wyróżnienia nie znamy, a z federacją założoną na Sycylii nie udało nam się skontaktować. Wiemy jednak, że już wcześniej sowicie nagrodziła pochowanego w środę polityka i naukowca.

„Stypendium jego imienia otrzyma najlepszy student z Polski. Celem jest oddanie hołdu wielkim wartościom naukowym, które prezentował i promował prof. Jan Szyszko” - poinformowało Radio Maryja, a jego komunikat powołujący się na szefa organizacji prof. Antonino Zichichiniego powtórzyły media zbliżone do obozu władzy.

Stypendium jego imienia otrzyma najlepszy student z Polski. Celem jest oddanie hołdu wielkim wartościom naukowym, które prezentował i promował prof. Jan Szyszko

Prof. Jan Szyszko zmarł w wieku 75 lat w ubiegłym tygodniu, a w środę został pochowany w rodzinnej Warszawie - Starej Miłosnej. Pośmiertnie prezydent Andrzeja Duda nagrodził go gwiazdą orderu „Odrodzenia Polski” za „wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej”. Był autorem wielu publikacji naukowych i ministrem środowiska w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego (do stycznia 2018 r.). Niektóre jego posunięcia - m.in. dotyczące wycinki w Puszczy Białowieskiej czy ułatwiająca wycinkę drzew przez właścicieli nieruchomości ustawa określana jako Lex Szyszko, rodziły skrajne kontrowersje.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy prof. Jan Szyszko został wyróżniony przez Światową Federację Naukowców. W 2008 roku organizacja przyznała mu „Ettore Majorana Prize - Erice - Science for Peace”, którą wcześniej uhonorowała m.in. radzieckiego dysydenta i fizyka jądrowego Andrieja Sacharowa, niemieckiego kanclerza - Helmuta Kohla i Jana Pawła II. Polityk i naukowiec 51,5 tysiąca euro towarzyszące wyróżnieniu wykazywał w oświadczeniach majątkowych.

Z założoną w 1973 roku w Erice na Sycylii Isidora Isaaca Rabiego oraz Antonino Zichichiego Światową Federacją Naukowców, w której chcieliśmy potwierdzić i poszerzyć informacje dotyczące stypendium, skontaktować nam się nie udało. Wiadomości e-mail jak dotąd pozostały bez odpowiedzi, a telefony podane na jej stronie internetowej nie odpowiadały (komunikat pod włoskim numerem informował, że: "nie ma takiego numeru"). Jej witryna w sieci informuje, że federacja zrzesza ponad 10 tysięcy naukowców ze 110 krajów.

„Wszyscy członkowie podzielają te same cele i idee oraz dobrowolnie przyczyniają się do przestrzegania zasad federacji. Federacja promuje międzynarodową współpracę w dziedzinie nauki i technologii między naukowcami i badaczami ze wszystkich części świata - Północy, Południa, Wschodu i Zachodu” - czytamy.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki