Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011: Za miesiąc poprawka. Korepetytorzy mają żniwa

Daria Jankiewicz
Nie wszyscy maturzyści zdali matematykę
Nie wszyscy maturzyści zdali matematykę Piotr Krzyżanowski
Już za miesiąc do poprawki podejdą maturzyści, którym powinęła się noga na egzaminie w maju. Wśród nich najwięcej będzie tych, którzy nie zdali matematyki. Oblało ją aż 21 procent licealistów.

Drugi rok z rzędu, po wprowadzeniu obowiązkowej matematyki na egzaminie dojrzałości, potwierdziło się, że uczniowie mają braki w podstawowej wiedzy, a sposób nauczania matematyki w polskich szkołach nadal pozostawia wiele do życzenia. Średnia liczba punktów, jaką maturzystom udało się uzyskać na poziomie podstawowym, wynosiła bowiem 48,24 procent, a na rozszerzonym 44,47 proc.

Pomorze: CKE ogłosiła wyniki matury 2011

Na porażce uczniów i polskiego systemu oświaty da się jednak zarobić. W internecie można znaleźć dziesiątki ogłoszeń osób, które udzielają korepetycji z matematyki. Ceny za godzinę lekcyjną wahają się od 25 nawet do 40 złotych.

"Uwaga. Wakacyjne intensywne przygotowanie do poprawy matury" - czytamy w jednym z ogłoszeń znalezionych w sieci. Dzwonimy. Odzywa się pan Jacek, korepetytor z Tczewa, a także student na Politechnice Gdańskiej.

- Jeszcze kilka lat temu z reguły przygotowywałem uczniów zdających egzamin na poziomie rozszerzonym. Obecnie uczę trzy osoby. I choć matura w tym roku była bardzo prosta, wszystkie oblały podstawę - mówi.

Jak zapewnia, uczniowie mają braki w elementarnej wiedzy. - Ich ambicje nie są jednak wygórowane. Chcą po prostu zdać. Mówią, że wystarczy jak będą mieli kilka procent zapasu, egzamin zaliczany jest od 30 procent - mówi.

Pan Jacek wyliczył, że 2-3 godziny korepetycji tygodniowo przez 1,5 miesiąca wystarczą, aby nadrobić najistotniejsze zaległości. Jedna godzina lekcyjna u niego kosztuje 25 zł.

Krzysztof Dankowski, który również udziela korepetycji z matematyki, uważa, że za obecną sytuację winę ponoszą nauczyciele. - Tu nie chodzi o lenistwo uczniów. Osoby, które uczę, mają zazwyczaj zaległości sprzed kilku lat. Żeby zacząć przygotowania do matury, musimy przerobić podstawy - przyznaje. Dankowski bierze 30 złotych za godzinę zegarową.

Matura 2011: Egzamin z matematyki (PYTANIA, ARKUSZE, ODPOWIEDZI)

- Obecnie mamy do czynienia z całą generacją osób, które mają duże problemy z matematyką - stwierdza Adam Drzewicki z programu "Matura to bzdura", którego celem jest wytykanie błędów w polskim szkolnictwie. - Czeka nas naprawdę długa droga, zanim to się zmieni. Tak kiepski wynik matury to sygnał dla ministerstwa, że czas nad tym popracować.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki