Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kolbudy: Mieszkańcy zablokowali drogę w Lublewie

(jł)
14-osobowe grupy mieszkańców Lublewa przez pół godziny przechodziły przez przejście dla pieszych
14-osobowe grupy mieszkańców Lublewa przez pół godziny przechodziły przez przejście dla pieszych Joanna Łabasiewicz
Przez około pół godziny na drodze wojewódzkiej nr 221 w Lublewie w gm. Kolbudy mieszkańcy pikietowali przechodząc przez przejście dla pieszych. Protestowali w ten sposób przeciw wariantowi tzw. trasy pomarańczowej Obwodnicy Metropolitalnej (S7).

Mieszkańcy Lublewa około godz. 16 zebrali się przy pierwszym przejściu dla pieszych, od strony Gdańska. Przez pół godziny 14-osobowe grupy z transparentami przechodziły przez przejście dla pieszych. Akcja nie spowodowała dużych utrudnień w ruchu.

Wariant pomarańczowy Obwodnicy Metropolitalnej, przeciwko któremu sprzeciwiają się mieszkańcy Lublewa, zyskał rekomendację Departamentu Przygotowania Inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu, ten wariant jest najbardziej optymalny i uwzględnia wnioski mieszkańców. Z tym uzasadnieniem nie zgadzają się protestujący.

Zobacz trzy warianty budowy Obwodnicy Metropolitalnej

- Budowa trasy w tym miejscu spowoduje m.in. zahamowanie rozwoju naszej miejscowości, poza tym została ona zaproponowana przez bardzo wąskie grono bez konsultacji z mieszkańcami - wskazuje Łukasz Pawłowski z Lublewa. - Otrzymaliśmy pismo z GDDKiA, że ta wersja uzyskała poparcie wójta. Czujemy się oszukani. Ale podkreślamy, że nie jesteśmy przeciwni budowie S7.

Wybrano trzy warianty Obwodnicy Metropolitalnej

Mieszkańcy przygotowali własny przebieg trasy, który, ich zdaniem, jest najkorzystniejszy, bo uwzględnia interesy mieszkańców. Jest on najbliższy wariantowi czerwonemu, który został odrzucony przez GDDKiA.

Mieszkańcy zapowiadają, że to nie koniec protestów. Przygotowali pismo, w którym zawarli swoje uwagi i w poniedziałek zostanie ono złożone w sekretariacie dyrektora GDDKiA w Gdańsku.

- Domagamy się w nim zweryfikowania nieprawdziwego uzasadnienia rekomendacji tego wariantu - wyjaśnia Adam Smolarczyk, sołtys wsi. - Został on zaproponowany już po spotkaniach informacyjnych z mieszkańcami. W sumie pod różnymi protestami mieszkańcy gminy Kolbudy złożyli 1500 podpisów, które zostały skierowane do GDDKiA i Ministerstwa Infrastruktury, co jest jednoznaczne z tym, że oprotestowali także wariant pomarańczowy. Niestety, czujemy złą wolę ze strony GDDKiA, ponieważ często nie odpisywano na nasze wnioski.

Jak zapowiada sołtys, pismo z protestem złoży także Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Kolbudy w sprawie Obwodnicy Metropolitalnej. Pikietujący nie wykluczają zablokowania obwodnicy Trójmiasta.

- Departament analizował wszystkie warianty i trasę pomarańczową wybrał, po uwzględnieniu protestów mieszkańców - zapewniał w czwartek Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiej GDDKiA. - Dla nas jednak wszystkie trzy warianty są ważne. Obecnie trwają prace nad analizą wielokryterialną i dopiero ona odpowie, który wariant z trzech proponowanych jest najbardziej optymalny.

Jak podkreśla rzecznik, obecnie inne warianty trasy nie wchodzą w grę.

Więcej na temat obwodnicy metropolitalnej

Planowana obwodnica metropolitalna rozpoczyna się w węźle Chwaszczyno na drodze ekspresowej S6 tzw. Trasy Kaszubskiej, a zakończy na węzła Straszyn, który będzie skrzyżowaniem S6 Obwodnicy Trójmiasta i S7 Południowej Obwodnicy Gdańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki