Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już cztery przypadki grypy AH1N1 na Pomorzu

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Przemek Świderski
Już czwarty przypadek świńskiej grypy zarejestrowano na Pomorzu. Do młodego mężczyzny, który walczy o życie w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, dołączył pacjent z oddziału kardiologii. Wynik badania potwierdził, że jest on zakażony wirusem AH1N1. Dyrekcja UCK podjęła decyzję o wstrzymaniu odwiedzin w całym szpitalu - na razie do najbliższego poniedziałku. Dwaj pozostali chorzy zakażeni wirusem AH1N1 leczeni są w Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

W specjalnie wydanym komunikacie wojewoda pomorski apeluje do mieszkańców regionu, by stosowali się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i nie lekceważyli charakterystycznych objawów grypy.
Zdaniem lekarzy, liczba zachorowań na grypę rośnie, ale jest to typowe, bo szczyt zachorowań na tę chorobę w Polsce przypada na okres między styczniem a marcem. Liczba chorych na grypę rośnie lawinowo, jednak nie potwierdzają tego jeszcze dane epidemiologiczne.

- Danych za styczeń nie mamy, za to statystyki z końcówki roku mówią nawet o mniejszej liczbie zachorowań. W grudniu 2010 zarejestrowano na Pomorzu 4835 przypadków grypy, a w tym samym okresie rok wcześniej - 7444 - twierdzi dr Andrzej Jagodziński, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W przypadku osób, które chorują "lekko", identyfikacja wirusa grypy nie ma sensu - wystarczy, by zostali w domu, wyleżeli się w łóżku i zażywali leki według wskazań lekarza rodzinnego. Badanie wirusologiczne potrzebne jest w przypadku chorych, których trzeba zatrzymać w szpitalu. Jego wynik pomaga w doborze terapii i daje informację potrzebną do celów epidemiologicznych.

Stan 40-letniego mieszkańca Miastka, który leży w UCK podłączony do aparatu ECMO, czyli sztucznego płuca, anestezjolodzy określają jako stabilny. Drugi chory -na razie - izolowany jest na kardiologii. - Niewykluczone, że zakaz odwiedzin w UCK przedłużymy - zastrzega Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora ds. medycznych. - Na oddziały wpuszczani będą jedynie rodzice chorych dzieci, ale tylko pojedynczo.

Dyrekcja szpitala zdecydowała się też zamówić partię szczepionek przeciw grypie sezonowej dla medycznego personelu. W pierwszej kolejności szczepieni mają być lekarze i pielęgniarki, którzy opiekują się chorymi na świńską grypę. Do szczepień namawia też dr Andrzej Jagodziński. Szczepionka przygotowana na ten sezon zawiera już przeciwciała przeciw wirusowi grypy AH1N1.

Zaszczepić powinni się ludzie młodzi, otyli, kobiety w ciąży, osoby chore przewlekle na schorzenia układu sercowo-naczyniowego i oddechowego oraz dzieci do szóstego roku życia, szczególnie uczęszczające do żłobka czy przedszkola. Oprócz szczepień (odporność zyskujemy dopiero po upływie dwóch tygodni) służby wojewody zalecają unikanie zgromadzeń, czyli masowych imprez i spędzania wielu godzin na zakupach w supermarketach. Kichać zaś należy tylko w jednorazową chusteczkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki