Termin budowy i otwarcia tych placówek zmieniał się już wiele razy. Urzędnicy jednak przekonują, że tym razem słowa dotrzymają.

- We wrześniu przyszłego roku 425 dzieciaków będzie mogło rozpocząć nauczanie przedszkolne w nowych placówkach na Ujeścisku i Jasieniu - chwalą się urzędnicy z gdańskiego magistratu. Mowa o budowanych właśnie przedszkolach przy ul. Damroki oraz przy ul. Dąbka. Rodzice maluchów z południowych dzielnic Gdańska nie mogą się już doczekać, ponieważ wstępne planowano, że do obu placówek dzieci trafią jeszcze jesienią tego roku.

- Podczas ostatniej sesji Rady Miasta uaktualniono daty utworzenia nowo budowanych przedszkoli. Od 1 września 2017 roku przedszkolaki będą uczyć się i bawić w placówkach przy ul. Dąbka oraz przy ul. Damroki - mówi Olimpia Schneider z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Trwa budowa przedszkola przy ul. Dąbka w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Natomiast pracownicy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska zdradzają, że na budowie placówki przy ul. Damroki obecnie prowadzone są prace związane z wylewaniem płyty fundamentowej obiektu oraz budową muru oporowego. - Równolegle wykonane są sieci zewnętrzne z przyłączeniami - mówi Agnieszka Zakrzacka. - Roboty związane z montażem paneli prefabrykowanych, a następnie pokrycia dachowego planowane są na początek przyszłego roku. Jeśli prace przebiegać będą bez większych przeszkód, budowa przedszkola potrwa do końca maja 2017 r.

Przedszkole przy ul. Damroki powstanie na czas? Jest porozumienie

Na koniec robót z wytęsknieniem czekają szczególnie ci rodzice, których pociechy dostały się już do tego przedszkola i miały w nim znaleźć opiekę we wrześniu 2016 r. Tak się jednak nie stało, bo inwestycje zablokowali okoliczni mieszkańcy.

- W połowie czerwca, złożone przez mieszkańców zaskarżenie zostało uchylone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a decyzja lokalizacyjna skierowana do ponownego rozpatrzenia. Dlatego też wznowienie realizacji inwestycji możliwe było dopiero na koniec października - podkreślają pracownicy DRMG. Znacznie bardziej zaawansowane są prace przy ul. Dąbka. Tam budowa się zakończyła. Teraz trwają prace porządkowe i dostawa wyposażenia. Choć placówka będzie gotowa lada moment, urzędnicy tłumaczą, że póki co nie mogą do niej przyjąć maluchów. A tych na liście oczekujących od lat są setki.

- Rekrutacja do przedszkola zgodnie z wytycznymi zawartymi w przepisach do nowego prawa oświatowego rozpocznie się na wiosnę 2017 r. W chwili obecnej niemożliwe jest przeprowadzenie rekrutacji do nowo powstającego przedszkola ze względu na brak przepisów wykonawczych regulujących prace komisji rekrutacyjnej - wyjaśnia Olimpia Schneider. - Zwracamy się do Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie interpretacji, czy w obecnym stanie prawnym możliwe jest przeprowadzenie rekrutacji. W piśmie prośmy o interpretację obowiązującego prawa lub uzupełnienie przepisów wdrożeniowych, tak by dzieci mogły zostać przyjęte jeszcze w tym roku szkolnym.