Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowa rejestracja karty SIM. Sprawa budzi kontrowersje

Szymon Zięba
Rejestracji karty możemy obecnie dokonać tylko osobiście po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu
Rejestracji karty możemy obecnie dokonać tylko osobiście po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu freeimages.com
Koniec z kartami SIM kupowanymi anonimowo. Teraz, by nabyć zestaw startowy, niezależnie czy to w kiosku, czy u operatora, trzeba podać swoje dane osobowe. Co więcej - dotychczasowi właściciele kart pre-paid mają czas do 1 lutego przyszłego roku, by je zarejestrować. Dzień później zostaną one zdezaktywowane.

Zmiany to efekt budzącej kontrowersje ustawy antyterrorystycznej, wprowadzonej przez rząd PiS. W swoim założeniu ma ona pozwolić służbom na efektywniejsze monitorowanie zagrożeń, w tym np. komunikacji pomiędzy terrorystami.

Jednak czy rzeczywiście tak się stanie? W opinii części ekspertów, nie istnieją przepisy i bariery, których zawodowi przestępcy nie potrafiliby ominąć.

- Nie ulega wątpliwości, że jest to narzędzie wygodne dla służb, natomiast nie przekładałbym tego na bezpieczeństwo pod względem zagrożeń terrorystycznych - mówi Andrzej Mroczek z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. - Profesjonalny terrorysta, który będzie chciał przeprowadzić atak, na pewno skorzysta z obejścia. Albo wykorzysta kartę nabytą za granicą, albo za opłatą znajdzie „słupa”.

Ustawa antyterrorystyczna trafi do rządu [VIDEO]

Od teraz przy zakupie karty oprócz imienia i nazwiska podać trzeba serię i numer dokumentu tożsamości lub PESEL. Osoby spoza Unii Europejskiej powinny przygotować paszport albo kartę pobytu.

- W tej sytuacji wystarczy zaproponować komuś 200 zł, aby poszedł do kiosku i kupił dwie karty. To może być nawet bezdomny spod Pałacu Kultury czy ktoś, kto dopiero co wyszedł z Zakładu Karnego, a na zewnątrz ma liczne zobowiązania - dodaje Mroczek.

Co więcej, w tym samym celu będą mogli być wykorzystywani także nastolatkowie. Ogólne przepisy prawa cywilnego przyznają bowiem ograniczoną zdolność do czynności prawnych już 13-latkom. W praktyce oznacza to, że za okazaniem ważnego dowodu osobistego będą mogli dokonać samodzielnego zakupu karty. Czy przez to nie staną się „łakomym kąskiem” dla potencjalnych przestępców?

- Patrząc na to zagadnienie przez pryzmat psychologii rozwojowej, jak najbardziej jest to możliwe - mówi Przemysław Staroń, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie. - 13. rok życia uchodzi za moment, kiedy dzieci co prawda przestają myśleć w kategoriach konkretu, ale dopiero wchodzą na poziom myślenia abstrakcyjnego. W tym wieku szaleją już emocje, a także zmieniają się priorytety - rówieśnicy odgrywają ważniejszą rolę. W związku z tym dziecko w takim wieku dużo łatwiej zrobi coś niewskazanego czy nawet głupiego, jeżeli będzie miało świadomość, że zaimponuje tym innym.

Zdaniem ekspertów, może też dochodzić do nadinterpre-tacji przepisów przez niewłaściwie przeszkolonych pracowników operatorów sieci. To z kolei prowadzić będzie do nadmiernej inwigilacji społeczeństwa.

- Operatorzy będą gromadzili ponaddane, innymi słowy mówiąc - dane nieadekwatne do zakupu karty telefonicznej - wyjaśnia Mroczek. - Dojdzie do tego, że trzeba będzie okazać dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, metrykę chrztu, zgodę rodzica czy małżonka.

Obawy mają też sami operatorzy sieci. Jak wynika z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w Polsce w obiegu jest obecnie 27,6 mln kart pre-paid, w tym 18,8 mln aktywnych. Aby zdążyć przed lutym 2017 roku, pracownicy telefonii komórkowej musieliby codziennie rejestrować prawie 100 tys. kart SIM, pracując nawet w niedziele i święta.

Z drugiej jednak strony, mimo wielu opinii negatywnych, część specjalistów nowe przepisy popiera, twierdząc, że zapewnią one lepszą wykrywalność przestępstw. - Do głównych argumentów, popierających rejestrację kart pre-paid, zaliczyć trzeba szybką lokalizację przez organy ścigania, do kogo należy konkretny numer telefonu, tym samym nie będzie możliwości pozostania anonimowym - tłumaczy mec. Piotr Bartecki z kancelarii adwokackiej SCBP w Sopocie. - Ponadto z dużym prawdopodobieństwem zmniejszy się liczba fałszywych alarmów bombowych, a tym samym - zwiększy bezpieczeństwo obywateli.

Do rejestracji kart przygotowała się już sieć kiosków i saloników prasowych RUCH. Na kasy wgrane zostało specjalne oprogramowanie, umożliwiające przesłanie online zebranych od klientów danych bezpośrednio do operatora.
WSPÓŁPRACA

============04 Autor tekstu (11838674)============
Ewa Andruszkiewicz

[email protected]
============11 Zdjęcie Autor (11838677)============
Fot. 123rf
============06 Zdjęcie Podpis 8.5 (11838678)============
Rejestracji karty możemy obecnie dokonać tylko osobiście po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu
============08 Cytat 12 (11838672)============
Zdaniem części ekspertów, przestępcy z łatwością obejdą nowe przepisy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki