Weekend z PKM
  Kolejny odcinek naszego cyklu!

  Ta wycieczka do łatwych nie należy! Dziś Rezerwat Jar Raduni i kamienne kręgi w Trątkownicy

  Rozwiń
  Zwiń

  Ta wycieczka do łatwych nie należy! Dziś Rezerwat Jar Raduni i kamienne kręgi w Trątkownicy

  Warto jednak zmierzyć się z Jarem Raduni i zobaczyć te niezwykłe miejsce!

  W Gdańsku chcą powołać Senioralną Radę Miasta. Wybory mogą...

  W Gdańsku chcą powołać Senioralną Radę Miasta. Wybory mogą odbyć się już jesienią [zdjęcia]

  szym

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W Gdańsku chcą powołać Senioralną Radę Miasta
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Senioralna Rada Miasta ma sprawić, że głos gdańszczan również z tej grupy wiekowej był wyraźnie słyszalny. We wtorek, 13 lutego, gdańscy urzędnicy ogłosili, że - jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem - wybory do Rady seniorów odbędą się już jesienią.
  Przedstawiciele gdańskiego magistratu wyliczają, że ponad 120 tys. gdańszczan to osoby po 60 roku życia. Ponad 50 przekroczyło magiczną granicę wieku - 100 lat. - Badania pokazują, że liczba seniorów wzrasta i będzie wzrastać. To dlatego jest tak ważne, by głos starszych mieszkańców był w Gdańsku wyraźnie słyszalny. Ułatwi to powołanie Senioralnej Rady Miasta - twierdzą urzędnicy.

  Zobacz galerię


  Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia w Radzie Miasta Gdańska podkreśla, że inicjatywa podjęta przez klub Platformy Obywatelskiej "jest odpowiedzią na apel seniorów aktywnie działających na rzecz środowiska osób 60+ w Gdańsku." - Będzie to organ o charakterze opiniotwórczo-inicjatywnym – zapowiada Dunajewska.

  Według planów, wybory do Rady seniorów odbyć się już jesienią. Zgodnie z założeniami, wybranych ma zostać 34 „srebrnych radnych”. Przewodniczący klubu PO w RMG tłumaczy, że Rada stworzona z najstarszych gdańszczan będzie czerpać dobre wzorce od młodzieży.


  Czytaj też: "Aktywny senior" w Gdańsku. Starzejmy się w głowie: można być staruszkiem mając i dwadzieścia lat...


  Piotr Borawski przypomina, że senioralne rady funkcjonują już w innych miastach w Polsce. - Na pewno tworząc gdańską Radę, będziemy się im przyglądać. Przede wszystkim skupimy się jednak na Młodzieżowej Radzie Miasta w Gdańsku, która od kilu lat naprawdę bardzo dobrze funkcjonuje. Mam nadzieję, że powielimy te dobre wzorce – podkreśla.

  Z informacji udostępnionych przez urzędników wynika, że do podstawowych zadań SRM będzie należało dbanie o wizerunek „srebrnych gdańszczan”. Chodzi o "zapobieganie i przełamywanie marginalizacji czy dyskryminacji seniorów oraz budowanie autorytetu najstarszych mieszkańców." To jednak nie wszystko. „Srebrni radni” mają też wspierać aktywność seniorów oraz ich działania na rzecz lokalnej społeczności.

  -Do kompetencji SRM ma należeć również profilaktyka i promocja zdrowia najstarszych mieszkańców, rozwijanie form ich kształcenia i aktywności intelektualnej, a także wspieranie różnorodnych form wypoczynku, dostępu do sportu, rekreacji, edukacji i kultury. Radni seniorzy skupią się też na działaniach na rzecz bezpieczeństwa najstarszych gdańszczan - wskazują przedstawiciele gdańskiego magistratu.


  Zobacz: Uniwersytety Trzeciego Wieku na Pomorzu. Poradnik dla seniora [LISTA, ADRESY, TELEFONY]  Do sprawy odniósł się również wiceprezydent Piotr Kowalczuk, odpowiedzialny za politykę senioralną w mieście:
  - Zależy nam na jak największej reprezentatywności Rady i zaangażowaniu wszystkich organizacji formalnych i nieformalnych. Chcemy, aby wybory do Rady były okazją do dyskusji, podsumowań i analiz tego, czego potrzebują seniorzy w naszym mieście, ale przede wszystkim mają być „pospolitym ruszeniem” i włączać w proces jak największą liczbę „srebrnych gdańszczanek i gdańszczan”. Praca w Radzie ma być prestiżem i oznaczać faktyczne reprezentowanie interesów naszych seniorów.


  Wstępny harmonogram prac:

  - styczeń–luty – praca nad statutem, harmonogramem, sposobem przeprowadzenia konsultacji społecznych i zasadami wyboru

  - 29 marca – Sesja Rady Miasta Gdańska – projekt uchwały intencyjnej o powołaniu SRM

  - kwiecień-maj – konsultacje społeczne

  - 28 czerwca – uchwała o powołaniu SRM z poprawkami wynikającymi z konsultacji społecznych

  - lipiec-wrzesień - zgłaszanie kandydatów z poszczególnych okręgów

  - 30 września - ogłoszenie wyników wstępnych i opracowanie list finalnych

  - 1-11 październik - przekazywanie kart do głosowania i głosowanie

  Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce nie później niż 10 dni po zakończeniu głosowania.  Tryb powoływania i odwoływania członków SRM  W skład Rady wchodzą przedstawicie seniorów, którzy ukończyli 65 lat. Co ważne, wybory odbywają się w oparciu o te same okręgi wyborcze, jak przy wyborach powszechnych do Rady Miasta Gdańska. Oznacza to, że w każdym okręgu wyborczym wybieranych jest 5 radnych senioralnych. Wyjątkiem jest okręg nr 5 – tam wybranych zostanie 8 radnych. Dodatkowo jednego radnego wybiera spośród zgłoszonych kandydatów Komisja Wyborcza bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym -to tzw. "dzika karta".

  - Liczba radnych z danego okręgu uzależniona jest od liczby osób w wieku senioralnym
  w danym okręgu, zliczanej na podstawie ostatniego aktualnego rejestru meldunkowego prowadzonego przez Urząd Miejski w Gdańsku na ostatni dzień roku poprzedzającego rok,
  w którym odbywają się wybory – tłumaczy Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego z gdańskiego magistratu. - Przed każdymi wyborami musi być dokonana weryfikacja i przeliczenie danych dotyczących liczby seniorów w każdym z okręgów.


  Kto może zgłaszać kandydatów?  - organizacje pozarządowe mające w statucie wpisane działania na rzecz seniorów (jedna organizacja może wystawić jednego kandydata).

  - kluby seniora, jeśli nie działają przy organizacji pozarządowej lub działają przy innym podmiocie prawnym niż NGO (po 1 kandydaci).

  - rady dzielnic z danego obwodu wyborczego (1 kandydat w imieniu 1 rady wskazany w postaci uchwały).

  - min. trzech radnych Miasta Gdańska z danego obwodu wyborczego (1 radny może być tylko raz w grupie wnioskujących).

  - grupa inicjatywna min 50 mieszkańców danego obwodu wyborczego.


  Założenia działalności Senioralnej Rady Miasta przedstawiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sali Herbowej w siedzibie RMG. Wzięli w niej udział m. in. przedstawiciele Klubu Platformy Obywatelskiej w RMG, odpowiedzialny za politykę senioralną w mieście zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk oraz dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Szczuka, a także gdańscy seniorzy.  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok  Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku  Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż  Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel  Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli  Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POdzielmy się z Seniorami! OdPOwiedzialnością?

  AJB

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Czyli rodziców Budynia, tych od hojnych darowizn dla wnusiów, uciułanych z emeryturek? "Słusznom linię ma nasza władza w Trujmieście!" ;)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy spełniam kryterium?

  AJB

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zapomniałem zapytać. Czy jak się z Niemiec po wojnie trofiejnej walizki Reichsmarek nie przywiozło (nie każdy miał wtedy taki fart, niektórzy tylko dwa weki z mięsem, czy ancug z pokrzyw) to też...rozwiń całość

  Zapomniałem zapytać. Czy jak się z Niemiec po wojnie trofiejnej walizki Reichsmarek nie przywiozło (nie każdy miał wtedy taki fart, niektórzy tylko dwa weki z mięsem, czy ancug z pokrzyw) to też można kandydować do Rady Seniorów?zwiń

  Partner:

  Strefa Seniora

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  STRAŻAK POMORZA Zobacz wyniki głosowania na ochotników, OSP i młodzieżowe drużyny pożarnicze

  STRAŻAK POMORZA Zobacz wyniki głosowania na ochotników, OSP i młodzieżowe drużyny pożarnicze

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!