"Aktywny senior" w Gdańsku. Starzejmy się w głowie: można...

  "Aktywny senior" w Gdańsku. Starzejmy się w głowie: można być staruszkiem mając i dwadzieścia lat...

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Starzejemy się w głowie. Można być staruszkiem mając dwadzieścia lat i można być młodzieńcem mając lat 60 czy 80. Wszystko zależy od tego, jak o sobie myślimy - zapewniała w czwartek 30 listopada na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Monika Mazurek. Prawie 200 seniorów słuchało wykładów o różnych pomysłach na aktywność w starszym wieku.
  "Aktywny senior" w Gdańsku. Starzejmy się w głowie: można być staruszkiem mając i dwadzieścia lat...
  1/69
  przejdź do galerii

  ©Przemek Świderski

  Konferencja „Aktywny senior”, którą wspólnie organizował „Dziennik Bałtycki” i Urząd Marszałkowski Woj. Pomorskiego już za nami. W czwartek 30 listopada na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego około 200 seniorów słuchało wykładów o różnych pomysłach na aktywność w starszym wieku.

  Zanim wystąpili prelegenci – pracownicy naukowi UG, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy, czy ci, którzy zachęcali do włączenia się do szeroko pojętego wolontariatu, zebranych przywitał redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego”, Mariusz Szmidka:
  - Jestem przekonany, że jesteście naszymi najwierniejszymi Czytelnikami, niezwykle wartościowymi mieszkańcami Pomorza, macie ogromne doświadczenie życiowe czy zawodowe i grzechem byłoby tego nie wykorzystać. Naszą ambicją jest wytworzenie mody na aktywność, na pracę na rzecz społeczeństwa i regionu.

  Z kolei o założeniach polityki senioralnej w województwie pomorskim mówił Paweł Orłowski, członek zarządu woj. pomorskiego, przewodniczący Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej. Podkreślił, że należy zapewnić dobre usługi społeczne dla seniorów, szczególnie tych, którzy wymagają opieki – by nie byli skazywani na samotność.  - Seniorzy to nie jest jednolita grupa, to są z jednej strony osoby, które potrzebują wsparcia, usamodzielniania a z drugiej strony – są wśród nich też ludzie aktywni, których potencjał możemy wykorzystać – powiedział wicemarszałek Orłowski.  Seniorzy z ogromną uwagą przysłuchiwali się zwłaszcza wystąpieniom poświęconym aktywności zawodowej i właśnie potencjału, który można wykorzystać na różne sposoby.

  Iwona Piotrowska z WUP przekonywała:
  - Seniorzy także mogą korzystać z pomocy doradcy zawodowego. Prowadzimy zajęcia informacyjne, warsztaty, poradnictwo na odległość z wykorzystaniem Facebooka, internetu, telefonu, oczywiście spotykamy się też z Państwem indywidualnie. Zapraszamy osoby, które planują rozwój zawodowy i osobisty, które chcą poznać swoje predyspozycje, potencjał i talenty oraz osoby, które zamierzają powrócić do aktywności zawodowej, czyli m.in., ci, którzy już przeszli na emeryturę, ale czują, że jeszcze coś w aspekcie zawodowym chciałyby podziałać.

  Z kolei dr hab. Monika Mazurek pochyliła się nad samą definicją seniora.
  - Senior, seniorka, czyli kto? - zapytała. - To my! - odparł głos z sali. - Możemy wyróżnić obszary starzenia się biologiczne, psychiczne i społeczne – kontynuowała dr Mazurek. - Powiem coś kontrowersyjnego, ale coś, co wy już dobrze wiecie: starzejemy się w głowie. Można być staruszkiem mając dwadzieścia lat i można być młodzieńcem mając lat 60 czy 80. Wszystko zależy od tego, jak o sobie myślimy – podsumowała.

  Do aktywności fizycznej zachęcał z kolei dr Michał Kubiak z Uniwersytetu Gdańskiego, członek Gdańskiej Rady ds. Seniorów.
  - Zajęcia z seniorami prowadzę od kilku ładnych lat i zapewniam, że efekty są znakomite - podkreślał.


  Była to pierwsza z cyklu konferencji poświęconych specjalnie dla seniorów. Kolejne będą poświęcone m.in. finansom seniora, zdrowiu czy bezpieczeństwu.


  Poniżej kilka adresów, które mogą przydać się seniorom:

  1. Wojewódzki Urząd Pracy: ul. Żabi Kruk 16, Gdańsk

  tel. 58 323 72 30

  2. Fundacja Hospicyjna

  ul. Chodowieckiego 10, Gdańsk, tel. 58 345 90 60

  3. Copernicus/Szpital im. M. Kopernika: ul. Nowe Ogrody

  1-6, Gdańsk, tel. 58 764 01 00

  4. Regionalne Centrum Wolontariatu: plac Solidarności 1

  Gdańsk, tel. 58 772 42 18/19

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niewydolność mops i mopr.

  grafoman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Super tylko do czego komu te niewydolne MOPSy czy MOPR ,kiedy senior jet aktywny to okej ale kiedy jest odizolowany z powodu nieudolności czy choroby jaką ma szanse że ktoś się nim zajmie,czy...rozwiń całość

  Super tylko do czego komu te niewydolne MOPSy czy MOPR ,kiedy senior jet aktywny to okej ale kiedy jest odizolowany z powodu nieudolności czy choroby jaką ma szanse że ktoś się nim zajmie,czy pomoże w sprawach ważnych ,wręcz życiowych ? Gdańska pomoc społeczna za którą płacimy z naszych podatków jest w głębokiej zapaści i to ona potrzebuje pomocy !zwiń

  Partner:

  Strefa Seniora

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Szukamy dzieci na okładkę świątecznego wydania gazety - prześlij zdjęcie

  Szukamy dzieci na okładkę świątecznego wydania gazety - prześlij zdjęcie

  Kolej na... rozmowy na trasie PKM!

  Kolej na... rozmowy na trasie PKM!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Bałtyckiego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Dziennika Bałtyckiego w świątecznej cenie!

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody

  Jaka będzie pogoda? Aktualna prognoza pogody