Polska stała się zagłębiem usług dla wielkich i mniejszych korporacji. Jednym z liderów przyciągającym inwestycje w tej branży jest Trójmiasto. Zyskuje miejsca pracy, ale też nowe przestrzenie.

W ciągu ostatnich kilku lat Polska stała się liderem pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej i ważnym punktem na globalnej mapie usług ze względu na takie atuty jak m.in. dostęp do kadr znających języki obce, stabilność gospodarcza, położenie czy rozwinięta infrastruktura - wynika z analizy firmy Jones Lang Lasalle "Polska: Rynek biurowy dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu".

Według najnowszego raportu Gartnera, który zmierzył atrakcyjność inwestycyjną krajów z regionu, Polska jest najmocniejszą spośród 13 przeanalizowanych lokalizacji.

Same centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym zatrudniają ponad 128 tys. osób. Zatrudnienie w sektorze wzrastało w ostatnich latach o 10-20 proc. rocznie i tendencja ta utrzymała się w 2014 r. Nowe projekty i rozwój już działających w Polsce jednostek przyśpieszą wzrost w najbliższych latach, co jest dowodem nie tylko na profesjonalizację i ciągłe podnoszenie jakości usług, ale również rosnące zaufanie inwestorów. Co więcej, firmy z sektora usług dla biznesu postrzegają nasz kraj jako lokalizację pod projekty długoterminowe oraz miejsce, w którym mogą się dynamicznie rozwijać i rozszerzać portfolio swoich usług również o te wymagające zaawansowanej wiedzy.
- Na przestrzeni ostatniej dekady sektor w Polsce osiągnął dojrzałość, co oznacza, że firmy mogą tu relokować usługi o dowolnym charakterze. Co więcej, firmy już w Polsce obecne posiadają zasoby oraz wiedzę, które pozwalają zarządzać praktycznie każdym, nawet najbardziej zaawansowanym i złożonym procesem biznesowym - uważa Marek Grodziński, wiceprezes ABSL, dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini. - Przez 10 lat nabyliśmy kompetencje, dzięki którym polscy specjaliści kierują dziś strategicznymi operacjami biznesowymi i są liderami międzynarodowych projektów z takich obszarów jak finanse, transformacje biznesowe, zakupy czy IT. Globalne marki doceniają specjalizację Polski i dlatego chętnie wybierają nasz kraj jako lokalizację dla swoich inwestycji, a także decydują się na rozwinięcie istniejących już centrów.


Z danych ABSL wynika, że w Polsce działa ponad 470 centrów z kapitałem zagranicznym. Według  Everest Group w naszym kraju znajduje się aż 44 proc. wszystkich centrów zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczba ta będzie systematycznie rosnąć.
- Dynamiczny rozwój sektora usług dla biznesu przekłada się na zapotrzebowanie firm z tej branży na powierzchnie biurowe. W efekcie sektor usług dla biznesu pozostaje głównym motorem rozwoju rynków biurowych, szczególnie poza Warszawą - ocenia Jakub Sylwestrowicz, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy JLL.

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Podaż na poziomie 7,1 mln mkw. plasuje nas na pierwszym miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Opcje doboru lokali biurowych są szerokie, rozpoczynając od tych w Warszawie, poprzez Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Szczecin i Lublin, kończąc na dużo mniejszych ośrodkach biurowych. Żaden inny kraj w regionie nie zachęca tyloma zróżnicowanymi lokalizacjami dopasowanymi do potrzeb i wymogów najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, a więc zapewniającymi bezpieczeństwo operacji, elastyczność i wydajność.

Obecnie w Polsce powstaje ok. 1,2 miliona mkw. biur, z czego 8 proc. przypada na Trójmiasto. W trakcie budowy znajduje się tutaj ponad 90 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych, które przyciągają wiele firm, w tym te o najbardziej znanych markach na świecie.
- Utrzymująca się wysoka aktywność budowlana to kolejny sygnał dla najemców o poszerzającej się ofercie najmu w krótko i średnioterminowej perspektywie. Co więcej, zarówno lokalni, jak i międzynarodowi deweloperzy są świadomi, że tylko odpowiedni standard ich inwestycji, jak również dogodna lokalizacja, przyciągają najemców reprezentujących firmy z sektora nowoczesnych usług. Większość budynków biurowych w Polsce to budynki klasy A, które oferują efektywny podział powierzchni oraz dowolność aranżacyjną - dodaje Jakub Sylwestrowicz.

Wielcy przemysłu i nie tylko

W Trójmieście powstało w ostatnich latach kilka spektakularnych inwestycji biurowych. Najbardziej znane to Olivia Business Centre, Neptun oraz Alchemia w Gdańsku. W Gdyni to Łużycka Office Part i Tensor. Oferują powierzchnię biurową klasy A, a więc o najwyższym światowym standardzie. Nic dziwnego, że na najem powierzchni zdecydowało się wiele światowych koncernów. Trójmiasto wybrali na swoje centra m.in.  tacy potentaci jak Bayer, Boeing, Intel, EPAM Systems.
W tym roku  Gdańsk wybrany został na siedzibę jednego z najsilniejszych filarów firmy ThyssenKrupp: globalnego centrum usług wspólnych (GSSC - Global Shared Service Centre) tego koncernu. Na całym świecie ThyssenKrupp zamierza utworzyć 5 takich ośrodków.
Globalne SSC założone w Gdańsku przez ThyssenKrupp - światowego lidera przemysłowego - jest największym w Trójmieście centrum usług wspólnych. Znajdzie pracę nawet 700 osób. W centrum planowana jest obsługa korporacyjnych procesów biznesowych obejmujących finanse i rachunkowość, administrację procesów HR - human resources, czyli zasobów kadrowych, naliczanie wynagrodzeń, a także  zarządzanie nieruchomościami.
- Rozwinięte środowisko SSC, dynamiczny wzrost gospodarczy, dobrze wykształcona kadra, dogodne położenie geograficzne Trójmiasta, wysoka jakość usług i doskonała znajomość języków obcych - to były przekonujące argumenty, do tego, by rozpocząć działalność w Gdańsku - mówi Lars Hölzer, dyrektor  Globalnych Usług Wspólnych w ThyssenKrupp.

Z kolei Amerykański EPAM Systems ogłosił w tym roku, że będzie w Gdańsku tworzyć i rozwijać technologie informatyczne dla klientów z USA i Kanady oraz Europy Zachodniej.
- Klienci EPAM to szeroki wachlarz firm IT z całego świata, w tym także z Doliny Krzemowej. Nasze zespoły będą ich bezpośrednim partnerem projektowym - mówi Przemysław Fedyczkowski, dyrektor zarządzający EPAM Systems w Polsce. Do klientów firmy należą m.in.: Thomson Reuters, UBS, Microsoft, Oracle, Expedia, Coca-Cola, SAP czy Barclays Capital.
Amerykańska firma w Trójmieście zatrudnia programistów Java, Java Script, .Net oraz specjalistów z zakresu baz danych, analityków biznesowych oraz testerów. Do końca roku 2014 planowane jest zatrudnienie ponad 100 osób, ale plan na kolejne 4-5 lat zakłada w gdańskim biurze firmy etaty dla ponad 500 pracowników.

Natomiast centrum usług biznesowych fińskiej firmy Kemira przejmuje nowe kompetencje i powiększa swój zespół. Firma podpisała umowę na wynajem dodatkowych 660 mkw. powierzchni biurowej w Alchemii, a jej siedziba zajmuje teraz łącznie ponad 3,2 tys. mkw.
- Z początkiem 2015 roku będziemy zwiększać zatrudnienie w celu obsługi nowej linii biznesowej. Nasz zespół powiększy się o 10-15 proc., ponadto dyskutujemy w dalszym ciągu na temat rozwijania nowych funkcji, które już istnieją, z planami wdrożenia ich w 2015 roku. Spowodowało to konieczność powiększenia obecnie wynajmowanej powierzchni biurowej w budynku Alchemii o 25 proc. - mówi Arkadiusz Rochowczyk, dyr. zarządzający fińskiej firmy Kemira.
Z kolei w powstającym w Gdyni biurowcu Tensor potentat żeglugowy Maersk Line wynajął powierzchnię biurową w gdyńskim kompleksie, którego budowa rozpoczęła się zaledwie dwa miesiące temu.
Lider wśród armatorów kontenerowych, jest pierwszym najemcą w budowanym kompleksie biurowym Tensor. Firma zajmie część 3. piętra w budynku X. Agentem wyłącznym kompleksu Tensor jest firma doradcza JLL.
- Od dawna poszukiwaliśmy nowej lokalizacji dla naszego gdyńskiego biura. Cieszy nas, że będzie się ono mieścić w nowoczesnym budynku, zapewniającym wygodny dojazd i liczne udogodnienia dla pracowników. Jestem przekonana, że będą się oni w nim czuli bardzo dobrze powiedziała  Edyta Wojtkiewicz, dyrektor finansowy Maersk Polska.


- Rynek powierzchni biurowych w Trójmieście od dłuższego czasu cechuje duża aktywność deweloperów, dlatego tym bardziej postrzegam jako sukces zawarcie umowy typu pre-lease z Maersk Line - co potwierdza atrakcyjność projektu - powiedziała Magdalena Reńska, dyrektor w JLL.

To tylko niektóre przykłady inwestycji w usługi wspólne w ostatnich miesiącach. Trójmiasto takich centrów mniejszych lub większych posiada kilkadziesiąt. Zatrudniają one kilkanaście tysięcy pracowników. Utrzymanie się dynamiki zatrudnienia na poziomie 15 proc. pozwala przypuszczać, że w przyszłym roku nowe i działające już placówki firm zagranicznych i polskich zatrudnią 1-2 tys. pracowników.
Branża BPO/SSC zaczyna wyrastać na czołową pod względem zatrudnienia  w Trójmieście.

Przyciąganie 5 tys. miejsc pracy

Do pozyskiwania inwestycji z całego świata, m.in. z sektora usług dla biznesu, powołana została  Invest in Pomerania. W ciągu czterech lat obsłużyła 367 projektów inwestycyjnych.  To dwa razy więcej niż w podobnym okresie przed powstaniem inicjatywy. Znacząca grupa firm zainteresowanych naszym regionem  pochodziła ze Skandynawii (16 proc.) oraz Polski (13 proc.). Wśród potencjalnych inwestorów pojawiły się również firmy amerykańskie (12 proc.), brytyjskie (6 proc.), niemieckie (6 proc.), a nawet chińskie (6 proc.). Ponadto Pomorzem interesowali się także inwestorzy japońscy, francuscy, hinduscy oraz z krajów Beneluksu (po 3 proc.). Podsumowując, potencjał naszego regionu badali przedstawiciele 37 krajów.

Zakończono 37 projektów inwestycyjnych (24 nowe, 13 o charakterze reinwestycyjnym), z czego 23 reprezentowały sektor BPO/SSC (usług dla biznesu), 10 związanych było z ICT (branża informatyczna).
Wśród inwestorów warto wymienić m.in. Intel (USA), Geoban (Hiszpania), Sony Pictures (USA), Thomson Reuters (USA), Metsa (Finlandia), Bayer (Niemcy), Misys (USA), WNS (Indie), Transcom (USA). Decyzję o wyborze województwa pomorskiego jako lokalizacji do dalszego rozwoju podjęły również Acxiom (USA), PanLink (Szwecja), Alteams (Finlandia), Kemira (Finlandia), Saamp (Francja), Intergalactica (Polska), Ramme Tornsberg (Norwegia), Powel AS (Norwegia), CCC (Austria), Sii (Francja), Connectis (Polska), Altresis (Francja), Epam (USA), Schibsted (Norwegia), Powel (Norwegia) oraz Jeppessen by Boeing (USA). Inwestorzy zadeklarowali stworzenie ponad 5 tys. miejsc pracy.