Jeśli chcemy w tym roku wspomóc organizację pożytku publicznego, to sami musimy wypełnić PiT-a. ZUS za nas tego nie zrobi.

Zadzwonił do nas stały Czytelnik. - Od wielu lat przekazuję 1 procent mojego podatku dochodowego na tę samą organizację pożytku publicznego. Jestem emerytem i nie ukrywam, że to dla mnie kłopot, że sam muszę wypełniać specjalny formularz PIT. Czy ZUS nie mógłby tego robić za emerytów? Rozmawiałem w moimi znajomymi i im również takie rozwiązanie by się bardzo podobało. Czy można wysłać do ZUS-u dożywotnią deklarację, żeby co roku 1 procent naszego podatku dochodowego przekazywał na wskazane stowarzyszenie czy inną instytucję? W banku jest zlecenie stałe, to może tak samo mogłoby być z PIT-ami? - pyta bydgoszczanin.

Alina Szałkowska, rzecznik ZUS Oddział w Bydgoszczy, nie ma dla  naszego Czytelnika dobrych wiadomości: - By przekazać 1 procent  podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, należy  wypełnić właściwy formularz PIT i przekazać go do urzędu skarbowego. ZUS nie jest uprawniony do przekazywania 1 procentu podatku ze świadczeń emerytów i rencistów na rzecz organizacji pożytku publicznego - informuje Alina Szałkowska.

By wspomóc wybraną instytucję czy stowarzyszenie, należy wypełnić właściwy  formularz PIT: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38. Trzeba  wpisać w odpowiednią rubrykę równowartość 1 proc. należnego podatku dochodowego oraz nazwę organizacji.