Koniec roku to dobry czas na podejmowanie ważnych decyzji. Wielu ludzi wraz z nowym kalendarzem próbuje poprawić swoje życie.

- Przełom roku to dobry moment na podsumowanie tego, co już się wydarzyło, ale jeszcze lepszy na to, aby określić plan działań na nadchodzący rok - przekonuje Remigiusz Stupnicki, ekspert Idea Expert. - Niestety, nie wszystkie zamierzenia uda się zrealizować w oparciu o własną kieszeń.

- Prawie połowa Polaków przygotowuje listy z postanowieniami noworocznymi, wśród których dominuje chęć zadbania o samego siebie, zdobycie lepszej pozycji zawodowej oraz poprawa w sferze finansów osobistych, co sprawi, że zarządzanie domowym budżetem stanie się łatwiejsze - dodaje ekspert.

- Niestety, jedynie niewielkiej liczbie osób udaje się swoje cele zrealizować. Powodów zazwyczaj bywa wiele, jednak najczęstszym jest brak motywacji w dłuższym okresie czasu. Większości sił wystarcza jedynie do pierwszego poważniejszego wysiłku, który trzeba włożyć, żeby w postanowieniu wytrwać. 

Po pierwsze: planuj

Postanowienia noworoczne będą miały większą szansę na realizację, jeśli zostaną jasno określone, w wyznaczonym horyzoncie czasowym.

- Załóżmy, że naszym celem jest zaoszczędzenie pieniędzy na wymarzoną podróż wakacyjną - podaje przykład Remigiusz Stupnicki. - Jeśli powiemy sobie tylko „będziemy od jutra oszczędzać”, prawdopodobnie niewiele uda nam się tu osiągnąć. Aby zwiększyć nasze szanse powinniśmy ściśle zaplanować sposoby naszego oszczędzania na przykład postanowić, że co miesiąc będziemy odkładać określony procent bieżących dochodów, że, zamiast jadać na mieście zaczniemy gotować w domu i tak dalej. Takie podejście z pewnością da nam możliwość stałej kontroli nad realizacją ważnego dla nas celu, a jednocześnie ograniczy ryzyko, że zdemotywowani brakiem efektów, przestaniemy go realizować szybciej niż zamierzaliśmy. Nasza motywacja będzie jeszcze większa, gdy nie postawimy sobie zbyt wyśrubowanych wymagań np. nierealistycznych terminów lub kwot, które powinniśmy zaoszczędzić. Rozsądne podejście do zadania na pewno zmniejszy prawdopodobieństwo, że szybko damy za wygraną. Tym samym nasza wymarzona podróż stanie się znacznie bardziej realna.

Skąd pieniądze

Jeśli mamy oszczędności lub sfinansujemy marzenia na bieżąco z pensji, to jesteśmy szczęściarzami. Jeśli jednak nie stać nas na to, pozostaje konieczność poszukiwania zewnętrznego finansowania. Tu pojawia się pytanie: zaciągnąć kredyt w banku lub u pośrednika, czy może wziąć szybką pożyczkę? Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. 

Kredyty gotówkowe udzielane są przez wszystkie banki działające w Polsce. - To one jeszcze do niedawna stanowiły o sile sektora bankowego generując największe przychody bankom - wyjaśnia ekspert. - Dziś, po wejściu w życie kilku ograniczeń nałożonych przez Komisję Nadzoru Finansowego w postaci rekomendacji oraz wyraźnym spowolnieniu w sektorze kredytów konsumpcyjnych w Europie sytuacja wydaje się być ustabilizowana. Banki chętniej udzielają kredytów jednak pod pewnymi warunkami.

- Cechą takiego kredytu jest przyznanie decyzji kredytowej jedynie na podstawie podstawowych dokumentów dochodowych lub oświadczenia o dochodach kredytobiorcy - twierdzi Stupnicki. - Do uzyskania kredytu wymagany jest dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach. W przypadku ubiegania się o wyższe kwoty bądź na przykład konsolidacji kredytów, bank może wymagać dodatkowo dokumentów potwierdzających salda konsolidowanych zobowiązań, wyciągów z innych kont lub przedstawienia dodatkowych rachunków np. za mieszkanie. Jeśli dostarczone dokumenty odpowiadają deklaracjom złożonym przez klienta, bank w celu zweryfikowania historii spłat aktualnych zobowiązań klienta dodatkowo sprawdza czy figuruje on w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli w oczach bankowego analityka wszystko jest w porządku, następuje automatyczna wypłata kredytu. Zaletą takich kredytów jest stosunkowo szybka decyzja i wypłata środków. Minusem zaś ograniczona kwota i nieco wyższa cena niż w przypadku kredytu z zabezpieczeniem

Procedura ubiegania się o taki kredyt jest dość podobna do tej, która obowiązuje w przypadku kredytów bez zabezpieczeń. - Dodatkowym wymogiem, który się tu pojawia jest ustanowienie zabezpieczenia jego spłaty - zaznacza ekspert. - Może dotyczyć to zarówno majątku kredytobiorcy jak i innej osoby, która się na to zgodzi. Te dodatkowe czynności nieco wydłużają całą procedurę, jednak niewątpliwą zaletą tego typu kredytów jest jego cena, która jest najniższa w porównaniu do pozostałych form finansowania. Duże znacznie ma także wysokość kredytu, jaki dzięki temu można zaciągnąć. I pod tym względem jest on najbardziej atrakcyjny.  

- Największą zaletą pożyczki w parabanku jest jej szeroka dostępność i szybkość uzyskania potrzebnych pieniędzy - wyjaśnia Stupnicki. - Z powodzeniem można uzyskać potrzebną kwotę dosłownie w kilkadziesiąt minut za pomocą telefonu, internetu lub bezpośrednio u przedstawiciela firmy. Nie ma także potrzeby posiadania pozytywnej historii w BIK. Taka przychylność parabanku jednak musi klienta kosztować. W związku z tym, że ryzyko, jakie ponosi parabank udzielając pożyczki praktycznie każdemu klientowi jest bardzo wysokie, koszt uzyskania takiej pożyczki jest odpowiednio wyższy. Dotyczy to nie tylko właściwej ceny samej pożyczki, ale także wymaganych opłat dodatkowych. Tych potrafi być bardzo wiele a ich nazwa i ilość zależy jedynie od inwencji samego parabanku. W tej samej kategorii mieszczą się wszelkie opłaty na ubezpieczenia, jak i za dowóz pieniędzy do klienta czy czynności detektywistyczne. Warto bardzo uważnie przyjrzeć się także ewentualnym karom, jakie może naliczać parabank na przykład w przypadku spóźnienia się ze spłatą zobowiązania. Ich wysokość bardzo często przekracza kwotę samej pożyczki a powód ich naliczania może być czasem zaskakujący także dla samego pożyczkobiorcy.

Zanim zdecydujemy się skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej, warto poświęcić trochę czasu na spokojną analizę wszystkich kosztów naszej fantazji, nie tylko finansowych. - Taka analiza pomoże nam odpowiedzieć na pytanie czy warto w ogóle angażować się  w realizację zamierzenia, czy stać nas na to w obecnej chwili, a także czy jesteśmy gotowi do tego, by do zadania ruszyć z tzw. „marszu”, czy lepiej się do niego przygotować - przekonuje ekspert Idea Expert. - Jeśli nadal jesteśmy przekonani, co do słuszności własnego wyboru a nie mamy pewności, co do sposobu jego realizacji warto odwiedzić doradcę finansowego. Firmy doradztwa finansowego działają na polskim rynku od wielu lat i dysponują szeroką wiedzą o aktualnych ofertach dostępnych na rynku. Warto skorzystać  z takiej porady, bo jedyne koszty, jakie musimy ponieść to czas poświęcony na rozmowę. Jednak korzyści, jakie możemy z tego powodu uzyskać są niewspółmierne. Chodzi tu nie tylko o wybór najtańszej oferty, ale i tej najbardziej dla nas komfortowej pod każdym innym względem.

Uwaga, zanim wybierzesz sposób sfinansowania marzenia, pamiętaj:

- dobrze przemyśl postanowienia, które chcesz zrealizować,

- przeanalizuj dostępne oferty pod kątem plusów i minusów, tak, aby w jak największym stopniu przewidzieć jak będzie wyglądała spłata zobowiązania,

- dokładnie przelicz koszty realizacji marzeń,

- jeśli masz kłopot z oceną oferty, skorzystaj z pomocy firmy doradztwa finansowego.

Macie noworoczne postanowienia? Jak je sfinansujecie?