Oficjalna wersja Biedronki: - Nasza decyzja jest podyktowana wyłącznie względami biznesowymi i nie ma żadnego związku z publikacją Fundacji Pro-Test.

Trudno jednak nie łączyć jej z niedawnymi wynikami testów tej fundacji.

Przypomnijmy, przebadano 14 rodzajów mleka. Najlepiej wypadło Łaciate Świeże z Mlekpolu, a najgorzej - "Mleczna Dolina" produkowana właśnie przez OSM Łowicz, sprzedawana w Biedronce.
Została zdyskwalifikowana ze względu na niedostateczną jakość mikrobiologiczną i sensoryczną (smak, zapach i wygląd ogólny).

CZYTAJ TEŻ: OSM Łowicz: - Nie zgadzamy się ze złą oceną naszej Mlecznej Doliny

Kilku producentów Mlecznej Doliny

- "Mleczna Dolina" od początku była dostarczana przez kilku producentów.

Odtąd dla sklepów, do których trafiała z łowickiej spółdzielni mleczarskiej, będzie produkowana w Mlekpolu. Jednak kontrole procesu produkcji mleka z OSM Łowicz, z partii poddanej badaniu, nie wykazały nieprawidłowości co do jakości i bezpieczeństwa artykułu. Niestety, nie dysponujemy próbą mleka ani jego opakowaniem, które były używane do testów Fundacji Pro-Test.trudno jest nam odnieść się do przyczyn powstania niezgodności w tym konkretnym przypadku, m.in. mechanicznego uszkodzenia zakrętki czy opakowania. Kontynuujemy współpracę z Łowiczem, a inne produkty tego dostawcy są nadal na półkach naszych sklepów - wyjaśnia Biedronka.

Czytaj też: Najlepsze mleko: Łaciate Świeże z Mlekpolu. Najgorsze: Mleczna Dolina wyprodukowane dla Biedronki w Łowiczu

OSM Łowicz nie przesłała nam swojego stanowiska w tej konkretnej sprawie.

Jednak dostaliśmy oświadczenie firmy po opublikowaniu wyników testów Fundacji Pro-Test. Czytamy w nim np., że zakład, w którym wyprodukowano mleko poddane testowi, posiada np. certyfikat według IFS Food na poziomie wyższym, m.in. dla mleka spożywczego wysokopasteryzowanego nalewanego w butelki PET. W jednym cyklu produkcyjnym, 10 i 11 listopada 2014 roku, wyprodukowanych zostało wiele partii mleka 1 L 2% - w tym zarówno "Łowickie", jak i "Mleczna Dolina".

OSM: nie mogliśmy już sprawdzić próbek

"Nasze zdumienie budzi zatem tak skrajnie różna ocena jednej i drugiej marki. Laboratorium spółdzielni czterokrotnie (zaraz po produkcji, po 5 dniach, po 10 i w ostatnim przydatności do spożycia) przeprowadziło testy mikrobiologiczne i fizykochemiczne wszystkich wyżej wspomnianych partii, a ich wyniki potwierdziły odpowiednią jakość wyprodukowanego mleka. Z uwagi na upływ prawie trzech miesięcy od daty jego przydatności do spożycia, spółdzielnia nie dysponuje już próbkami produktów" - napisał zarząd Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu.